Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavičín poslal nabídku na koupi zbrojovky

  17:52aktualizováno  17:52
Slavičín - Slavičínští zastupitelé na svém mimořádném zasedání v pondělí odpoledne rozhodli o tom, že město podá správci konkursní podstaty vlastní nabídku na odkoupení areálu bývalých Vlárských strojíren. Zástupci radnice jen několik minut před 17. hodinou podali v pobočce Komerční banky převodní příkaz na uhrazení patnáctiprocentní zálohy z nabídnuté kupní ceny. Do pondělí 15. října museli zájemci o koupi Vlárských strojíren poslat své nabídky správci konkursní podstaty.

Zastupitelstvo se sešlo mimořádně ve větších prostorách slavičínské sokolovny, aby se zasedání mohla zúčastnit i širší veřejnost.

Město je ochotno zaplatit až šedesát milionů korun
"Zájem o tuto věc je značný. Přišlo asi třicet občanů a předpokládáme, že mezi nimi byla i konkurence, která chtěla znát výši ceny, pro niž se rozhodneme," uvedl místostarosta Slavičína Jaroslav Končický.

Radní však vymysleli způsob, jak udržet přesnou cenu v utajení i při veřejném projednávání na zasedání zastupitelstva. "Zastupitelstvo schválilo podání nabídky do výběrového řízení na odkup strojíren a pověřilo městskou radu, aby tuto nabídku podala s tím, že výše složené zálohy může dosáhnout maximálně devíti milionů korun," sdělil Končický.

Protože jde o patnáctiprocentní zálohu, znamená to, že město by bylo ochotno dát za bývalou zbrojovku až šedesát milionů korun. Přesná částka však byla dohodnuta až na následném zasedání městské rady, které je neveřejné. Až do rozhodnutí věřitelského výboru uvalil starosta Pavel Studeník na konkrétní částku, kterou město nabízí, informační embargo.

Chceme areál získat, řekl starosta Slavičína
"Chceme se zúčastnit neveřejného výběrového řízení na prodej majetku bývalých Vlárských strojíren," uvedl starosta města Pavel Studeník.

Pokud zastupitelé předložení nabídky města odkoupit majetek bývalé zbrojovky schválí, ještě dnes do uzavření přepážek Komerční banky musí město podat příkaz k úhradě a převést na zvláštní účet správce konkurzní podstaty patnáct procent z ceny, kterou chce nabídnout. Správce konkurzní podstaty Michal Brenko potom prodá strojírny tomu zájemci, který nabídne nejvíc.

O výši nabídky města nechtěli zatím představitelé radnice hovořit. Také slavičínští zastupitelé se ji dozvědí až na dnešním odpoledním zasedání, aby byl vyloučen únik informací a ovlivnění dalších zájemců o bývalou zbrojovku.

V areálu je dvě stě budov
Pokud město v soutěži uspěje, získá do svého vlastnictví oplocený areál na rozhraní Slavičína, Lipové a Vlachovic o rozloze 320 hektarů, v němž stojí mezi lesy a ochrannými valy na dve stě budov různé velikosti. Je zde pět kilometrů zpevněných cest, železniční vlečka, tepelný zdroj, parní rozvody, technologická zařízení.

Studeník odmítá obavu, že by zde měl vzniknout nějaký městský podnik a že by se v tomto areálu radnice pustila do podnikání. "Máme zájem vytvořit v tomto prostoru průmyslovou zónu, která by umožnila rozvoj malého a středního podnikání a obnovila v našem regionu pracovní příležitosti," zdůvodňuje tuto iniciativu města jeho starosta.

Město by hledalo podnikatele
Podle předsedy městské komise pro rozvoj podnikání Josefa Sedláře by město pro areál vytvořilo právnickou osobu a postupně prodávalo perspektivním podnikatelům jednotlivé provozní jednotky. Peníze, které do nákupu strojíren investuje, by se tak měly do městské pokladny postupně vrátit.

Areál by za několik let přešel z města zcela do rukou podnikatelů.  Tento postup se podobá praxi jiných měst, která budují průmyslové zóny, s tím rozdílem, že ve Slavičíně nevzniká na zelené louce.

Roční rozpočet Slavičína se pohybuje kolem osmdesáti milionů korun. Případný nákup zbrojovky by jej zřejmě velmi výrazně poznamenal. "To víte, že by tyto prostředky v běžném hospodaření města chyběly a že by to ovlivnilo naše investice v několika příštích letech," připouští místostarosta Jaroslav Končický.

I Končický však považuje tuto zprostředkovatelskou funkci města v kauze zkrachovalé zbrojovky za nezastupitelnou.

Starosta: Investice do budoucna
Starosta Studeník si myslí, že v tomto případě je dobré dívat se dál než jen na vzdálenost jednoho volebního období. Záchrana areálu zbrojovky a jeho oživení místními podnikateli by znamenala pracovní místa a dlouhodobou prosperitu této oblasti.

"A i když je částka na nákup areálu vysoká, jsem přesvědčen, že můžeme získat majetek, který má několikanásobně větší hodnotu," říká starosta.

Přitom slavičínští radní nechtějí kupovat zajíce v pytli. V pátek si celý areál strojíren prošli a prohlédli. "Byl jsem příjemně překvapen, v jakém je stavu. Myslel jsem si, že to tam bude vypadat hůř," konstatoval radní Jaroslav Vrba.

Ještě na začátku devadesátých let byly Vlárské strojírny největším zaměstnavatelem na Slavičínsku. Zaměstnávaly asi 2400 lidí.

Po privatizaci formou přímého prodeje fyzické osobě následovaly problémy a na podzim 1995 byl na firmu vyhlášen konkurz. V jeho průběhu se zde vystřídalo několik správců konkurzní podstaty. Ve strojírnách nyní pracují jen asi čtyři desítky lidí, dalších dvě stě zaměstnávají firmy, které jsou v některých objektech v nájmu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě čekalo 20. října s žádostí o dotaci na...
Internetu nevěřili, na kotlíkové dotace stálo v Jihlavě frontu 300 lidí

Ačkoli mohli poslat žádost třeba e-mailem, čekalo ráno na otevření krajského úřadu v Jihlavě asi 300 lidí. Přišli se ucházet o „kotlíkové dotace“, někteří před...  celý článek

Volby 2017 na iDNES.cz
ON-LINE REPORTÁŽ: Volby do Poslanecké sněmovny

Dostane se do Poslanecké sněmovny nějaká nová strana? Kdo se stane vítězem? A jaká bude letos volební účast? Sledujte on-line reportáž na iDNES.cz.  celý článek

U brněnské hvězdárny spadl podivný objekt.
Chci je oškubat, přiznává youtuber. Na dotaz o UFO radnice musí odepsat

Provokující český youtuber s přezdívkou MikeJePan zasypal radnice měst nejen v Libereckém kraji dotazy na výskyt UFO. Smyslem jeho aktivity ale není dozvědět...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.