Slánští neplatiči šli k příbuzným

  • 68
Ve Slaném skončil kolotoč kolem vystěhování rodiny Horváthových z ubytovny Mexiko. Město dosáhlo na čtvrtý pokus svého. Úředníci ve spolupráci s policií rodinu vystěhovali. Horváthovi uvažovali o tom, že se do bytu násilím vrátí. Nakonec však šli k příbuzným do vedlejšího domu.

Rodinu, která dluží městu na nájemném téměř 20 tisíc korun, přišli ráno vystěhovat republikoví policisté.

"Před jedenáctou přišla státní a městská policie a někdo z úřadu. Zeptali se, jestli se vystěhuji dobrovolně, když jsem odpověděla, že ne, začali vynášet věci. Majitelkou bytu je ale moje maminka a ta nebyla doma. To je ale vůbec nezajímalo," popsala konflikt dcera Heleny Horváthové Květa Foldýnová.

Přihlížející sousedé zákrok kritizovali. "Exekuce byla oznámená na čtvrtek, to se ale zalekli pana Poláka a senátora Bárty a tak přišli nečekaně dnes. Tentokrát využili slabé chvilky, když byla doma jen dcera Horvátové s dítětem a vtrhli tam," rozčilovala se Růžena Gorolová.

"Odvezli jim uplně všechno i jídlo pro děti, plný mrazák a doklady. Nejmladší holka má astma, snad jí nesebrali i léky," strachoval se další obyvatel Mexika Daniel Baláž.

Horváthovi udělali chybu, říká jejich zmocněnec
Úřad chtěl rodinu vystěhovat už ve čtvrtek. Romy ale ochránil jejich zmocněnec - anarchista Jakub Polák se senátorem Zdeňkem Bártou. - více zde

Radnice stěhovala Horváthovy překvapivě v době, kdy starosta Slaného Ivo Rubík jednal o problému rodiny s ombudsmanem Otakarem Motejlem.

Polák se v pátek o kroku radnice dozvěděl až od novinářů. "Horváthovi udělali velkou chybu, že policii ustoupili," řekl Polák a zamířil na místo.

To nepřežijete, hrozila exekutorům
Republikoví policisté mají narozdíl od strážníků pravomoc vstoupit do bytu. Pak už začali pracovat exekutoři.

Překvapení neskrývali ani obyvatelé ubytovny Mexiko. Na adresu úředníků, kteří celému zásahu přihlíželi, padlo i několik ostrých urážek.

"To nepřežijete," volala na jednoho z exekutorů vystěhovaná Květa Foldýnová.

Starosta Rubík se k vystěhování Horváthových odmítl vyjádřit. Zopakoval pouze, že radnice postupuje v souladu se zákonem.

Horváthovi šli k příbuzným
Nábytek a osobní věci Horváthových odvezl do úschovy stěhovací vůz za asistence policie.

Anarchista Jakub Polák požádal úředníky o otevření úschovny, aby si rodina mohla vzít osobní věci. Horváthovi však začali na auto nakládat i nábytek.

Policisté proto sedli do aut a zamířili zpět k ubytovně. Obávali se, že se rodina bude chtít "nabourat" zpátky do bytu.

"Nabourám se zpátky a budu tam bydlet dál," vykřikovala dokonce majitelka Helena Horváthová.

Nakonec se ale nechala přemluvit a souhlasila, že se dočasně nastěhuje s celou rodinou do bytu svého bývalého manžela Ondřeje Horvátha.

"Hlavně kvůli dětem je vezmu k sobě. Nemohou za to a starosta se chová jako zvíře ne jako člověk," dodal Horváth.

Horváth má jednopokojový byt hned vedle ubytovny. V pokoji bude muset přežít deset lidí.

Ubytování nabídli senátor i město
Rodina zřejmě bude mít možnost nalézt i jiné ubytování. S jeho nabídkou dnes totiž přišel litoměřický senátor Zdeněk Bárta.

"Chci jednat se starostou. Jsme připraveni celé rodině poskytnout bydlení v azylovém domě Diakonie v Litoměřicích. Město ale za ně musí uhradit polovinu částky, která se za azylový dům platí," dodal.

Azylový dům podle starosty rodině vyjednala i slánská radnice. Rodina však podle Foldýnové není schopna nájem, který je vyšší než 2000 korun, zaplatit.

Motejl: Jsem nemile překvapen
Zatímco probíhala exekuce, starosta Rubík jednal s ombudsmanem. Ten neskrýval svůj údiv nad jednáním radnice.

"Jsem tím trošku nemile překvapen. Moment vystěhování se těžko dá zpochybňovat, ale okolnosti, za kterých tato situace vznikla, nejsou zcela v pořádku," komentoval Motejl zákrok radnice.

Starosta Slaného odmítl domněnky, že radnice vystěhování záměrně načasovala na dobu, kdy jednal s ombudsmanem.

"Je to shoda okolností. Celé je to věcí úředníků a exekuce mohla nastat kdykoliv. Byl tam problém i s tím, že se ombudsmanovi porouchalo auto, a tím se nějaká hodina ztratila," řekl Rubík.

Slaný má špatnou sociální politiku, říká ombudsman
Starosta poté prozradil, o čem s Motejlem jednali. "Jednali jsme o sociálních problémech České republiky. Pan ombudsman navíc zopakoval, že sociální práce města Slaného je špatná," řekl Rubík.

Podle Motejla vedení slánské radnice už uvažuje o některých postupech, které mu doporučila kancelář veřejného ochránce práv.

"Doporučili jsme komunitního pracovníka a náhradního příjemce sociálních dávek. V obou případech je ochota Slaného se tímto zabývat," uvedl.

Jednání se zúčastnilo i několik občanů Slánska, kteří si ombudsmanovi přišli postěžovat na zkušenosti s místními Romy.

O slánském receptu uvažují i další města
Slánská radnice se neplatiče pokusila vystěhovat už třikrát. Tehdy ale rodina spolu s aktivisty, kteří se skrývali v jejím bytě, vystěhování odmítla.

Vystěhovávání neplatičů na ulici radnice zahájila v polovině června. Rozpoutala tak vlnu zájmu o problém neplatičů a o jejich vystěhovávání na ulici začínají uvažovat i další města.

Neziskové organizace slánské radnici nabídly, že od ní ubytovnu Mexiko odkoupí. Jednání o prodeji ale zatím vždy ztroskotala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video