Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šla po mně ČSSD, říká Pohanka

  1:00aktualizováno  1:00
Poslanec Michal Pohanka, který se náhle rozhodl vystoupit z ČSSD, čímž znemožnil Jiřímu Paroubkovi naplnit sen o jeho návratu do vlády, má strach ze sociální demokracie. Proto se od středy ukrýval na neznámém místě a požádal policii o ochranku. Pohanka to ve čtvrtek řekl MF DNES.
Michal Pohanka zrušil všechny staré telefony.

Michal Pohanka zrušil všechny staré telefony. | foto: MF DNES

Zdeněk DoleželÚTĚK POHANKY Z ČSSD
Vše o případu zběhlého poslance

Co se stalo mezi Pohankou a ČSSD? To vědí jen Pohanka, šéf strany Jiří Paroubek, předseda poslaneckého klubu Michal Hašek. Tito tři muži měli klíčovou schůzku 14. října v zoologické zahradě v Brně.

Paroubek tam v rámci předvolební kampaně křtil orla bělohlavého. Hašek s Paroubkem tvrdí, že chtěli od Pohanky jenom vědět, jaké má styky s lidmi z připravované reportáže TV Nova o podvodech s evropskými dotacemi, aby "se podle toho mohli zařídit".

Pohanka však tvrdí, že už ten den na něj tlačili, aby se vzdal poslaneckého mandátu a opustil politiku. "Mám čisté svědomí. Nechápu, proč bych to dělal," říká.

Paroubek však ve čtvrtek prohlásil, že Pohanka je na svém postupu domluven s ODS.

"Pohanka u mě morálně skončil a jediná věc, kterou by pro ČSSD mohl udělat, že by se vzdal poslaneckého mandátu. Máme řadu indicií pro to, že je to profesionálně sehraná akce. Jsme přesvědčeni, že tento postup je organizován některými bezpečnostními složkami, které pracují na základě zadání ODS," řekl šéf ČSSD, ale důkaz neuvedl.


Pohanka: Šla po mě sociální demokracie

Jak celou kauzu vidí poslanec Michal Pohanka? MF DNES se s ním zkontaktovala, protože na něj získala telefon, který používá teprve třetí den. Všechny staré telefony Pohanka zrušil, nepoužívá je a skrývá se.

Jak se vám teď žije?
Špatně. Jsem pod stálým tlakem.

Cítíte ten tlak ze strany ČSSD?
Teď už ne. Protože jsem se odříznul od světa. Vypnul jsem všechny známé telefony. Takže teď už na mě nemají jak tlačit.

A to na vás ČSSD tak brutálně tlačila, že jste se rozhodl odejít ze strany?
Tlak na mě vyvíjeli od samého začátku. Pak se mi začaly dít podivné věci. Měl jsem pocit, že jsem sledován. Proto jsem kompletně změnil telefony a přesunul se na neznámé místo.

Jak jste poznal, že vás někdo sleduje?
Když vás někdo sleduje, tak to dělá tak, abyste si toho nevšiml. Ale toto byl případ, kdy se někdo snažil, abych si toho všiml.

Takže na vás tak někdo vyvíjel nátlak?
Ano. Stále se objevoval člověk, který šel za mnou i do restaurace. Sedl si kousek ode mě. Byla to forma určitého nátlaku
.
Máte strach o život?
Mám obavy, ale abych řekl, že je to obava i o život, tak to by bylo pro současnou politiku silné kafe. Ale rozhodně mohu říct: bezstarostně se okolo sebe nedívám.

Ale když jste se ukryl na neznámém místě, tak to znamená, že se musíte bát i fyzického násilí? Mám určitou formu strachu. Prý vám někdo počmáral kancelář?
To bylo v pondělí, byly tam čmáranice, ale to nepovažuji za aktuální hrozbu. Beru to tak, že takový je život.

Vy máte strach ze sociální demokracie?
Nechtěl bych to specifikovat. Ale řeknu vám celý ten vývoj. Na schůzce v Brně jsem byl vyzván k tomu, abych rezignoval na mandát. Neudělal jsem to. A vystoupil jsem ze strany. Dnes jsem si četl vyjádření pana Paroubka a to považuji za verbální tlak na mě, abych se toho mandátu vzdal. Nejsem schopen odhadnout, kam až takové tlaky mohou dojít. Dnes jsem si v novinách četl, že jsem gauner hodný k pohledání. To jsou věci, které mě dávají do určitého scénáře: jde o to, aby mě zdiskreditovali.

Jak vám zdůvodňovali, abyste se vzdal mandátu?
Že bude odvysílána nějaká reportáž, v níž budu zmíněn, a že to bude moc špatné. A teďka jsem viděl na ČT24, jak mě Paroubek vyzval k rezignaci a zdůvodnil to nějakými evropskými fondy. Tak to je rozhodně záležitost, s níž nemám nic společného.

Proč se vás chtějí zbavit?
Nevím. Nemohli mít obavu, že vaše případná kauza mohla znevěrohodnit stranu před volbami? To mohl být motiv. Ale já v žádné kauze nejedu. Já jsem nic neprovedl. Mrzí mě, jak na mě nastoupili, že na mě tlačili, abych se vzdal mandátu.

Už jste si zažádal o ochranu?
Ano zažádal. Současná situace je ta, že mi bylo vydáno určité telefonní číslo, že když by byl problém, tak na ně mám zavolat. Teď jsem mimo dění, a proto si myslím, že mi akutně nějaké nebezpečí nehrozí.

Bodyguardy nemáte?
Ne. Zatím mi to nepřipadá adekvátní věci.

Jak dlouho se hodláte ukrývat?
Chci si vyhodnotit situaci a pak se normálně vrátit do života a normálně fungovat.

Kdy se vrátíte? Do měsíce, do dvou?
Ne, v žádném případě. Já to vidím v horizontu dnů. To přece není záležitost, která by mě měla diskvalifikovat z normálního života.

Uvažujete o založení nějakého klubu ve Sněmovně?
Ne. Budu zařazený jako nezávislý poslanec. Tak budu ve Sněmovně i fungovat, pokud mi to situace dovolí.

Mandátu se vzdát nehodláte?
V žádném případě. Mě štve ta účelová presumpce viny, že mě dopředu odsuzují, aniž by cokoli věděli. Já bych si pak určitě chtěl jisté věci ještě vyříkat uvnitř ČSSD. Ale teď už jsem nechtěl tu situaci nějak jiskřit před senátními volbami. Nechtěl jsem svým postupem poškodit ČSSD.

Říká se, že je to z vaší strany předem domluvený scénář s ODS.
To je absolutní nesmysl. To by se ODS musela domluvit s poslancem Haškem, aby na mě tlačil, abych se vzdal mandátu. Tomu se mohu jedině smát. Tomu chybí jediné racionální zdůvodnění.

Faktem je, že váš postup teď ODS velmi nahrává. To nechci hodnotit. Ale zkuste si představit, že by před vás předstoupil váš šéf a bez důkazů řekl: "Heleď se, skonči, mně se to nelíbí." Slabší nátura by se určitě podvolila. Ale já jsem zvyklý bojovat. Já jsem se tomu nepodvolil. Ve mně ten jejich nátlak dost psychicky hlodal. A byl jsem rozhodnutý odejít z ČSSD bezprostředně po té reportáži v televizi, ale vzhledem k tomu, že bylo před komunálními volbami, tak jsem tento krok udělat nechtěl.

Vy jste se tedy rozhodl říct straně: takhle ne, to je nátlak, kterému se nepodvolím?
Přesně tak. Mně připadá pokrytecké, když teď pan poslanec Hašek tvrdí, že nic takového nebylo. Ta rozmluva samozřejmě proběhla. Bylo to mezi čtyřma očima.

Vy jste svůj odchod od ČSSD konzultoval s někým z ODS?
Ne. To bylo moje vlastní rozhodnutí. Řekl jsem si: takhle to dál nejde. Nemáte nějaké indicie, že jste vyšetřován policií? Ne. V novinách to sice proběhlo, ale nebyl jsem v žádné záležitosti vypovídat na policii.

Taky se říká, že ODS má na vás nějaké kompromitující materiály, a tak vás k tomuto kroku dotlačila vlastně ona?
To je absolutní nesmysl. To jsou účelové spekulace, které mají odvrátit pozornost od vnitrostranického problému. ČSSD se opravdu stává stranou jednoho muže (Jiřího Paroubka - pozn. red.). A myslím si, že ve straně teď není možné se proti tomu nějak postavit. Rozhodně si myslím, že v jiných stranách se toto neděje.

Chcete říct, že se v ČSSD nedá normálně dýchat?
Sám moc dobře víte, jak to je. Oni se teď snaží najít cokoli, aby mě znevěrohodnili, abych zmizel z ČSSD a pokud možno i z celé politické scény.

Máte informace, že se k vám přidají další poslanci ČSSD?
Ne. Nikdo se mi s tím nesvěřoval. Ale mám pocit, že tam po mém odchodu bude ještě napjatější atmosféra.


Co budete dělat při případném hlasování o důvěře vládě?
Přikloníte se k ČSSD, nebo k pravici?
Já jsem ten krok nedělal kvůli takovýmto důvodům. Jsem a budu v pozici nezávislého poslance. Takže nechci předjímat jakékoli své rozhodnutí. Vnímám to, že jsem se stal pomyslným jazýčkem na vahách, ale věřte mi: vůbec jsem o to nestál. Ještě jednou říkám: ten jejich postup proti mně nebyl normální. Takhle se nenakládá se svými poslanci.

Také se spekuluje, že máte potíže se svými aktivitami v dvoumiliardovém projektu Mayo kliniky, že vám z toho měly plynout peníze, a to by vás mohlo kompromitovat...
To je absolutní nesmysl. Ten projekt jsem pomáhal realizovat ve funkci ředitele brněnské nemocnice. Jsem rád, že se projekt ujal, ale on je úplně na začátku, ještě se vůbec nenastartoval. "Budu nezávislý poslanec. Jsem jazýčkem na vahách."

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Veřejnost a členové horské služby se ve Vrchlabí rozloučili se zesnulým...
Poslední sbohem náčelníkovi. S Klepšem se přišly rozloučit stovky lidí

Pohřeb náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše provázel obrovský zájem veřejnosti. Ve vrchlabském klášterním kostele sv. Augustina se s ním loučili...  celý článek

Malíř a autor Krtečka Zdeněk Miler
Tahanice o Krtečka pokračují, spor o licence bude pokračovat u vrchního soudu

Pražský městský soud v úterý rozhodl, že vnučka výtvarníka Zdeňka Milera nesmí dál poskytovat licence k výrobě předmětů s Krtečkem. Smlouva, na jejímž základě...  celý článek

Jiří Kučera jako první vyfotil divoké vlky na Šumavě.
První snímky divokých vlků ze Šumavy ulovil fotograf poblíž Modravy

Byli čtyři, před zimou vypadali v dobré kondici a s vlky, kteří před nedávnem utekli z výběhu v Bavorsku, neměli nic společného. Nedaleko Modravy se o víkendu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.