Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skvělým fíglem na štěstí je zapomenout na vlastní štěstí, píše psycholog Bloom

  10:22aktualizováno  10:22
"Konat dobro přináší dobrý pocit. Ostatně nedávná studie zjistila, že utrácet peníze za jiné přináší větší uspokojení než utrácet je za sebe. Nejde jen o krátkodobé potěšení: ti, kdo darují ostatním majetek a čas, jsou obvykle po celý život šťastnější než ti, kdo dárci nejsou," píše v následující úvaze americký psycholog Paul Bloom.

Martina Sáblíková a Robert Změlík při charitativní akci, před basketbalovým duelem Eurocupu Nymburk -Bilbao | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Přiznávám, že jde o neobvyklý pohled na svět, ale když čtu noviny, neustále žasnu nad rozsahem lidské dobroty. Nejčerstvější příznivá zpráva pochází z Centra pro výzkum bohatství a dobročinnosti při Boston College, které odhaduje, že Američané v roce 2010 darují v individuálních charitativních příspěvcích kolem 250 miliard dolarů, o několik miliard víc než loni.

Lidé dávají cizím lidem vlastní krev, vyjíždějí na humanitární mise do míst jako Haiti nebo Súdán a jinde zase nasazují životy v boji proti nespravedlnosti. Obyvatelé New Yorku si už zase zvykli na články o hrdinech z metra – odvážné duše, které se vrhnou na koleje, aby zachránili spolucestující, kteří tam spadli, a pak se často vytratí, jelikož je pozornost nebo uznání uvádí do rozpaků.

Humanitární pomoc v Kyrgyzstánu.

Humanitární pomoc v Kyrgyzstánu.

Letoun NATO s humanitární pomocí pro Pákistán

Letoun NATO s humanitární pomocí pro Pákistán

Přívětivost v dravém kapitalismu

Jako psychologa mě fascinují kořeny a důsledky takové vlídnosti. Některé naše morální postoje a mravní pohnutky jsou plodem biologické evoluce. Ta objasňuje, proč jsme často laskaví k pokrevním příbuzným – tedy k těm, s nimiž sdílíme geny. Dále může vysvětlovat naši mravní příchylnost k těm, koho pokládáme za příslušníky svého nejužšího kmene.

Jistou adaptivní logiku má i to, že jsme milí k těm, s nimiž jsme často ve styku; my podrbeme záda jim, oni podrbou záda nám. Obětujeme-li však své zdroje ve prospěch neznámých lidí, zejména ve vzdálené cizině, žádný darwinovský přínos to nemá.

Vysvětlení je v tom, že naše rozšířená mravnost pramení z inteligence, představivosti a kultury. Jednou mocnou silou je používání jazyka k vyprávění příběhů. Ty nás mohou podnítit k tomu, abychom o vzdálených lidech uvažovali, jako by šlo o přátele či rodinu.

Důležitou úlohu v rozšiřování rozsahu našeho mravního zájmu sehrávají zprostředkované prožitky, jež vyvolávají řecké tragédie, televizní sitkomy a reportáže v novinách. Dalším faktorem je šíření ideologií, sekulárních i náboženských, které nás pobízejí, abychom se starali o vzdálené lidi, a přesvědčují nás, abychom svou vlídnost přenesli za hranice svého nejužšího okruhu.

Dobročinná akce v Monte Carlu - Bono, Wyclef Jean s Petra Němcová

Dobročinná akce v Monte Carlu - Bono, Wyclef Jean s Petra Němcová

Dobročinná akce v Monte Carlu - Bono a Wyclef Jean

Dobročinná akce v Monte Carlu - Bono a Wyclef Jean

Naši přívětivost může posilovat i často očerňovaná síla kapitalismu. Nedávná studie 15 různých populací, o níž referoval časopis Science, zjistila, že společnosti, které se k anonymním cizincům chovají nejslušněji, jsou ty, které mají tržní ekonomiku. Jak zdůraznil Robert Wright, jak jsou lidé čím dál silněji vzájemně závislí, rozsah mravní starostlivosti se v souladu s tím rozšiřuje.

Daruj, a bude ti lépe

Nikdo nebude tvrdit, že se vytrácí rozlišování mezi těmi, kdo jsou nám blízcí, a vzdálenými cizinci. Neumím si představit, že by k tomu kdy došlo. Jedinec, který by nerozlišoval mezi svým vlastním dítětem a neznámým dítětem v daleké zemi – a cítil tutéž lásku a povinnost vůči oběma –, by stěží byl ještě lidský. Dochází však k tomu, že hranice mezi "námi" a "jimi" už nejsou tak ostré, jak bývaly.

Usain Bolt při charitativním běhu ve Švýcarsku

Usain Bolt při charitativním běhu ve Švýcarsku

Důsledky naší vlídnosti nejsou v součtu nulové. Zlepší životy příjemců dobročinnosti, ale dárcům prospěje také. Konat dobro přináší dobrý pocit. Ostatně nedávná studie zjistila, že utrácet peníze za jiné přináší větší uspokojení než utrácet je za sebe. Nejde jen o krátkodobé potěšení: ti, kdo darují ostatním majetek a čas, jsou obvykle po celý život šťastnější než ti, kdo dárci nejsou. Paradoxní zjištění v této věci říká, že skvělým fíglem na štěstí je zapomenout na vlastní štěstí a raději se snažit posílit štěstí ostatních.

Na šíření morálky s rozumem

Všechno ale úplná idyla není; mravnost je víc než jen soucit a dobročinnost. Jako morální stvoření jsme puzeni prosazovat spravedlnost. Experimentální ekonomové zjistili, že lidé obětují své vlastní zdroje, aby vytrestali podvodníky a příživníky, a že tak postupují i vůči anonymním cizincům, s nimiž nikdy znovu do styku nepřijdou – takovému jednání se přezdívá "altruistický trest". I takové konání přináší radost. Tak jako kladnou nervovou reakci vyvolává obdarování potřebného, vyvolává ji i potrestání někoho, kdo si to zaslouží.

Děti z obce Solwezi, kde působí Charita ČR

Děti z obce Solwezi, kde působí Charita ČR

To je rub dobročinnosti. Máme motivaci chovat se mile k neznámým cizím lidem, ale máme také motivaci uškodit těm, kdo se k neznámým cizím lidem chovají zle. To může naše silné puzení zavést až tak daleko, že na vzdálené zlo odpovíme sankcemi, bombardováním a válkou. Chceme, aby provinilci trpěli.

Problém pramení z toho, že naše spontánní morální cítění není příliš vnímavé vůči důsledkům. Vzorce dobročinných darů do ciziny mají často spojitost spíš s naléhavostí novinového zpravodajství než se skutečnými úvahami nad tím, kde je peněz nejvíc zapotřebí. Laboratorní zjištění zase dokládají, že lidé provinilce nepřestanou trestat, i když už si dobře uvědomují, že jejich činění vlastně situaci zhoršuje. Důsledky není těžké v opravdovém světě vysledovat.

Rozšíření morálky člověka je pro lidstvo úžasným pokrokem, ale bylo by ještě lepší, kdyby ji mírnila chladnokrevná racionalita.

Charitativní zápas fotbalových hvězd na pomoc obětem zemětřesení na Haiti

Charitativní zápas fotbalových hvězd na pomoc obětem zemětřesení na Haiti

Autor textu, Paul Bloom, vyučuje psychologii na Yaleově univerzitě. Naposledy vydal knihu How Pleasure Works (Jak funguje radost).

Copyright: Project Syndicate/Institute for Human Sciences, 2010;
z angličtiny přeložil David Daduč, titulek a mezititulky jsou redakčníTrump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...
ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor Svatého otce. To jsou témata zápisníku...  celý článek

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)
ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o povodních, píše komentátor MF DNES...  celý článek

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)
ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata zápisníku "Minulý týden", který vychází...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.