Kontroverzní poradce ministra školství Josefa Dobeše Ladislav Bátora

Kontroverzní poradce ministra školství Josefa Dobeše Ladislav Bátora | foto: Jan Vorka

Dvacítka senátorů žádá Nečase: Zařiďte odvolání kontroverzního Bátory

  • 140
Skupina asi dvaceti senátorů ČSSD, ODS a KDU-ČSL poslala dopis premiéru Petru Nečasovi. Žádá ho, aby zajistil odvolání Ladislava Bátory z ministerstva školství. Personální ředitel resortu se v minulosti zapletl s nacionalistickou Národní stranou.

Předseda Senátu Milan Štěch redakci iDNES.cz potvrdil, že společně s asi dvacetičlennou skupinou senátorů dopis předsedovi vlády poslali.

Kdo podepsal?

Otevřený dopis podepsalo 24 senátorek a senátorů napříč politickým spektrem. Vedle M. Chládka také například předseda Senátu Milan Štěch, místopředsedové Senátu Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (všichni ČSSD), místopředseda Senátu Petr Pithart  (KDU-ČSL) a dále například senátoři za ČSSD Jiří Dienstbier, Jozef Regec nebo Božena Sekaninová. Dále se k dopisu připojili například Karel Šebek (ODS), Alena Dernerová (zvolena za Severočeši.cz), Marta Bayerová (KSČM), Miluše Horská (BEZPP) nebo Jan Horník  (zvolen za TOP 09 s podporou Starostů).

"Domníváme se, že člověk s jeho názory by neměl zastávat takovouto funkci ve státní správě. Je to pro nás nepochopitelné. Souhlasíme s různými iniciativami, které uvádí, že pan Bátora je v resortu školství pro studenty špatný příklad," řekl Štěch.

Výzvu inicioval senátor ČSSD Marcel Chládek, dlouhodobý kritik ministra školství Josefa Dobeše.

Na premiéra se obrátil kvůli tomu, že Dobeš nehodlá Bátoru odvolat. Poukazoval na Nečasův březnový výrok, podle něhož člověk typu Bátory nemá v jeho administrativě co dělat.

"Považujeme za výsměch všem občanům ČR fakt, že vláda toleruje skutečnost, že se v takto významné pozici, která umožňuje velmi podstatně ovlivňovat rozvoj školství a vzdělanosti naší země, ocitl člověk, který byl nepochybně spojen s extremistickými a radikálními silami," uvádí senátoři v dopise.

Nečasovo mlčení či snaha Bátorovo odvolání jakkoli zamést pod koberec bude podle senátorů jasným signálem, že premiér takovou personální politiku schvaluje a podobní lidé s extremistickou minulostí mají s jeho vědomím do vysokých vládních funkcí dveře otevřené.

Nečas s Bátorou na ministerstvu nejdřív nesouhlasil, teď mlčí

Podobnou výzvu už ve středu premiérovi adresovali aktivisté a představitelé organizací na ochranu lidských práv a menšin. Podle nich by směřování vzdělávacích institucí neměl ovlivňovat člověk "spjatý s rasistickými a antisemitskými subjekty".

Ladislav Bátora

Bátora je předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T., která stejně jako Václav Klaus odmítala Lisabonskou smlouvu a staví se proti Evropské unii. Bátora považuje prezidenta za "naprosto nedostižný vzor". Zároveň udržuje dobré vztahy s Klausovými nejbližšími, tajemníkem Ladislavem Jaklem a vicekancléřem Petrem Hájkem. V roce 2006 Bátora kandidoval za ultranacionalistickou Národní stranu Petry Edelmannové, jejíž zákaz stát v roce 2009 zvažoval. Partaj, která už neexistuje, se stavěla proti cizincům a Romům.

Premiér Petr Nečas se k dosazení Ladislava Bátory na ministerstvo školství vyjádřil na konci února velmi kriticky.

"Nedovedu si představit, že by se člověk s minulostí pana Ladislava Bátory stal náměstkem na ministerstvu školství. Takovou věc jako předseda vlády odmítám," uvedl tehdy předseda vlády.

Když ho ale ministr školství Josef Dobeš v dubnu jmenoval svým poradcem, premiér vzkázal pouze přes svého mluvčího, že je to čistě jeho věc.

Bátora nastoupil na ministerstvo 1. dubna. "Několikrát jsem se s panem Bátorou sešel. Nemohl bych pracovat s člověkem, který má extremistické názory, a to pan Bátora není," okomentoval to Dobeš. Ministr zdůraznil, že má Bátora ekonomické vzdělání, což je hlavní důvod, proč ho do funkce jmenoval. 

MInistr přiznal, že bývalého kandidáta nacionalistické Národní strany Ladislava Bátoru mu doporučili lidé z okolí prezidenta Václava Klause.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video