Podle Marka Bendy z ODS sledování hovorů špicluje občany.

Podle Marka Bendy z ODS sledování hovorů špicluje občany. | foto:  Michal Šula, MF DNES

Skupina poslanců ODS se kvůli sledování telefonů obrátí na soud

  • 71
Skupina poslanců ODS si chce stěžovat u Ústavního soudu (na zákon, který umožnil policii ve velkém žádat po operátorech údaje o hovorech klientů. Policie normu, která má pomáhat v boji proti terorismu, masivně využívá. Denně údajně odešle kolem 1000 žádostí mobilním operátorům, kteří jí musí sdělit, kdy a kam jejich klienti volali.

Monitorovat telefonní hovory a ukládat tyto údaje půl roku pro potřeby policie chtěla po Česku Evropská unie. Kromě telefonu a SMS se musí uchovávat i provoz na internetu. Policie konkrétní čísla podle České televize komentovat nechce: "Údaje o telekomunikačním provozu nám pomáhají při vyšetřování trestné činnosti a využíváme je," řekla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Zákonodárci paradoxně přiznávají, že je to i jejich chyba, sami totiž zákon před několika lety schválili, a dokonce do něj napsali, že musí stát za monitorování platit desítky milionů korun ročně mobilním operátorům.

"Po dvou letech jsme vyhodnotili, že to nefunguje jako boj proti terorismu, ale jako stálé špiclování všech občanů," řekl poslanec ODS Marek Benda.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video