Skryté oko novinářů a hovorová čeština v médiích?

V čem jsou si oba absurdní poslanecké návrhy podobné? Oba chtějí svým způsobem omezit a znemožnit práci novinářům. Kladou všemožné překážky informovanosti občanů a snaží se okleštit svobodu slova a tisku v naprostém rozporu se Všeobecnou deklarací lidských práv, ke které se přihlásila i ČR.

Jeden by zakázal skryté kamery, aby znemožnil doložení velice pádných důkazů v korupcích či zneužívání pravomocí veřejných činitelů, druhá by novináře přes zákony peskovala, že použil hovorového výstižného příměru pro kupříkladu mozkovou impotenci  poslankyně, která  by  podobný návrh předložila. Kdo by se z novinářů či redaktorů prohřešil proti takovým zákonům, měl by na krku nejen mnoho soudních sporů, ale zřejmě by přišel i o zaměstnání.

Co vyprovokovalo takové skryté útoky  poslanců? Byla to snad korupce na plzeňském magistrátě v kšeftování s byty, odhalená právě skrytou kamerou? Nebo snad televizní pořad o podnikatelích, které na základě falešného udání dostává do kriminálu jejich kolega ve spojení s vysokými důstojníky policie?

Jsou to kauzy topných olejů či jiné případy zločinných spolčení ekonomické mafie? Kdo lobuje u poslanců za kladení překážek mediím? Je to snad podsvětí napojené na složky policie a státní správu, nebo stranické sekretariáty v obavě  před odhalením dalších korupčních  případů ve státní správě a komunální sféře před volbami?

Jak sdělila v neděli večer státní zástupkyně v pořadu,, Otázky Václava Moravce“, případů podezření či prokázání korupce, nebo zneužití pravomoci veřejného činitele ve státní správě stále přibývá. Jen do února letošního roku 15 případů, zatímco za předchozí roky v průměru 4 případy za celý rok.

Naprosto skandální účast státních zástupců na bowlingu, pořádané firmou, jejíž majitel je prošetřován také ukazuje, kam až může sahat skryté úplatkářství a  skrytá korupce. Jak podobní lidé několikrát trestaní i za majetkové delikty, ač se zahlazeným trestním rejstříkem dle informací v MF Dnes, mohou být na magistrátech členy kontrolních komisí je dost nepochopitelné.

Nejsou to podivné náhody, kdy omezit  tok informací od novinářů či redaktorů vždy vzejdou od poslanců či poslankyň, kteří se nijak výrazně na naší politické scéně nezapsali? Nestávají se tito poslanci pouze obětní beránci, pracující na rozkaz stranických sekretariátů, které dobře vědí, že kdyby s podobnými aktivitami vystoupil známý a aktivní politik, ohrozil by nejen radikálně stranu, ale i vlastní volební kandidaturu a z politického života by byl definitivně odepsán? Takto se na  absurdní návrh u bezvýrazného poslance brzo zapomene a co kdyby vyšel.

Zákaz používat skrytou kameru či odposlech by každý pochopil v případech, kdy se jedná o monitorování  občana soukromými společnostmi za účelem jeho  zdiskreditování ve firmě či  obchodního prospěchu odposlechem důležitých informací. Za těchto podmínek by to mělo být trestným činem. 

Rozhodně by to však neměly být  nahrávky a  informace, které díky novinářské či redaktorské práci vedou  k  odhalení korupce či trestného činu, byly zveřejněny a kupříkladu ještě předány policii.V tomto případě už by se jednalo o cílené ohrožení základních prvků demokracie, jejíž základy a pravidla se u některých poslanců a jejich stran začínají prapodivně vytrácet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video