Bez dohody skončilo jednání zástupců odborů a vlády. Demonstrace státních zaměstnanců příští týden bude.

Bez dohody skončilo jednání zástupců odborů a vlády. Demonstrace státních zaměstnanců příští týden bude. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Škrtat nestačí, řekli vládě odboráři. Že jste nekřičeli při zadlužování, uslyšeli

  • 3232
Byla to nevyhnutelná srážka, kdy nikdo nechtěl ustoupit. Odboráři po schůzce se zástupci vlády trvají na demonstraci proti snižování platů státních zaměstnanců. "Co se týká možné stávky, uvidíme, co bude vláda dál dělat," řekl šéf odborů Jaroslav Zavadil. Vláda trvá na tom, že dá na platy státních zaměstnanců v příštím roce o deset procent méně.

"Kdyby nás třeba utloukli čepicemi, ještě z posledních sil budeme chroptět - o deset procent méně," řekl premiér Petr Nečas po jednání s odboráři na ministerstvu financí. Vláda podle něj nepřipustí, aby byl schodek pro příští rok vyšší než 135 miliard korun. "A prostor pro další zvyšování daní tu není," trvá na svém Nečas.

Ještě tvrdší byl na adresu odborů prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, který na jednání zastupoval zaměstnavatele. "Vytkl jsem odborům, že jsem neslyšel žádné jejich výkřiky, když pan Paroubek zadlužoval stát," řekl Míl. Podle něj bylo prakticky jasné, že odbory budou demonstrovat, už tři dny po volbách, když bylo zřejmé, jaká vznikne vláda. "Pak už se hledala jen záminka," uvedl Míl.

Podle něj je evidentní, že státní správa může fungovat efektivněji i s méně penězi. Míl podpořil úsporné kroky vlády, ale mohly by být podle něj ještě větší, aby se tak srazil schodek rozpočtu na příští rok pod 100 miliard korun. Vláda počítá se schodkem 135 miliard korun.

Dorazí tisíce hasičů, policistů a státních úředníků

"Jednání s vládou splnila naše očekávání, protože jsme od toho nic nečekali. Nedá se ale šetřit tak, že se bude jenom škrtat," řekl šéf odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Demonstrace svolaná odbory se uskuteční 21. září v centru Prahy. Chystají se na ni tisíce policistů, hasičů či státních úředníků. K protestu se přidaly i odbory zaměstnanců dopravy, školství a zdravotnictví. Vadí jim chystané vládní škrty, které se mají dotknout platů státních zaměstnanců a také chystaná změna zákoníku práce, která ovlivní systém odměňování.

Vláda pro příští rok počítá s tím, že její škrty sníží částku určenou na mzdy státních zaměstnanců o deset procent. To bude znamenat zčásti snížení platů policistů, hasičů i úředníků, ale také propouštění. Změnou platových tarifů a snížením částky na platy chce vláda ušetřit 21 miliard.

Část plakátu, jímž zvou odbory na demonstraci proti snižování platů 21. září 2010.

Protestující odboráři se při demonstraci vydají od ministerstva vnitra na pochod přes Letnou a nábřeží Edvarda Beneše kolem Úřadu vlády na Palachovo náměstí k Rudolfinu, kde se uskuteční demonstrace proti záměrům vlády Petra Nečase. Na stejném místě na Palachově náměstí už odboráři v minulosti protestovali.

Protestní akci, která se uskuteční necelý měsíc před podzimními komunálními a senátními volbami, už podpořili opoziční sociální demokraté a jejich úřadující předseda Bohuslav Sobotka se stávky chce osobně zúčastnit. Prozradil totiž na sebe, že i jako bývalý ministr financí vstoupil do Odborového svazu státních orgánů a organizací.

Odbory: Zvýší se počet chudých ve společnosti

Odbory s vládou navrženými škrty zásadně nesouhlasí. "Platy těchto pracovníků, kteří každodenně zabezpečují pro občany České republiky ochranu jejich zdraví, majetku, bezpečnosti, poskytují vzdělání jejich dětem, pečují o staré občany, jsou bezmála považovány za hlavní příčinu deficitů veřejných rozpočtů a brzdu budoucího blahobytu," uvedly odbory v prohlášení, které zveřejnily ještě před schůzkou se zástupci vlády a zaměstnavatelů.

Úsporné plány vlády podle Českomoravské konfederace odborových svazů povedou k tomu, že se zvýší počet chudých ve společnosti. Odbory tvrdí, že vláda by chybějící peníze měla hledat spíše intenzivnějším bojem proti daňovým únikům, které podle ČMKOS dosahují desítek miliard korun ročně.

Úplně spokojeni ale z dnešního jednání neodcházeli ani zaměstnavatelé. Vládě jejich zástupci řekli, že se jim nelíbí mimo jiné plán vlády, že by se ještě o týden měla prodloužit doba, kdy firmy vyplácejí nemocenskou.

Souhlasíte s protesty odborářů proti vládním škrtům?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 6. října 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4619
ANO
ANO 2471

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video