Americký velvyslanec v Číně Gary Locke

Americký velvyslanec v Číně Gary Locke | foto: AP

Skromný ambasador USA v Číně nastavil zrcadlo rozmařilým soudruhům

  • 157
Američané vyslali v srpnu do Pekingu prvního ambasadora s čínskými kořeny. Gary Locke oslovil Číňany skromností, která ostře kontrastuje s marnivostí čínských mocipánů a rychle se stal populární. Straníci přikázali cenzuře utlumit zprávy o jeho osobě. Zrcadlo, které jim nastavil, ale jen tak neroztříští.

Nenápadný Gary Locke se na začátku listopadu vracel letadlem do Pekingu a ze svého sedadla v ekonomické třídě se loudavým krokem vydal za reportérem, který seděl v zadní části letounu. Jenže ho zpozorovali čínští pasažéři a na palubě vypukl poprask.

Útrobami letadla se rozlehlo cvakání fotoaparátů jako kdyby kolem právě kráčel šéf Bílého domu. Zvěčnit si populárního ambasadora zatoužilo tolik cestujících, že nakonec musela zasáhnout posádka. Lockea přiměla vrátit se na své místo a teprve potom mohlo letadlo vzlétnout.

Zklamaní cestující dychtící po snímku pak u reportéra žadonili, aby Lockea přivolal znovu. Ale čím si velvyslanec vydobyl popularitu srovnatelnou s hollywoodskými celebritami? Z Číny sice pochází jeho předci, ale on sám se tam nenarodil. Oproti svému předchůdci Jonu M. Huntsmanovi ani nehovoří čínsky. Přesto okouzluje davy.

Druhá třída a kafe do kelímku, to Číňany ohromuje

Sympatie vzbudil už při své první cestě do Pekingu v roli ambasadora. Na letišti v Seattlu ho někdo vyfotil, jak si s dcerou kupují kávu a na zádech nesou batůžky. Do Pekingu odletěl ekonomickou třídou. Na letišti pak na něj nečekala naleštěná limuzína, ale docela obyčejný vůz.

Život Garyho Lockea

Číňany uvyklé na prostopášný život soudruhů to fascinovalo. Poprvé viděli, že i tak významný post lze zastávat bez luxusu, početné družiny nohsledů a zbytečné pompy. Lockeova hvězda začala mezi unylými čínskými papaláši mocně zářit a okouzlit se jím nechala i leckterá média.

Čínští čtenáři si tak mohli přečíst třeba o tom, jak ambasador čekal po návštěvě Velké čínské zdi s manželkou a třemi dětmi hodinu na taxíka. Podivovali se také nad tím, jak si nedaleko Pekingu se svou dcerou docela obyčejně kupoval zmrzlinu.

"Svoji dceru vodí do školy," kvitoval uznale chování velvyslance pekingský novinář Michael Anti. V zemi, kde drtivá většina ratolestí současné honorace studuje ve Spojených státech nebo ve Velké Británii, je i taková věc neobvyklá a u Číňanů vyvolává obdiv.

Rozhazovačným čínským mocipánům prostě muž s čínskou krví a americkým chováním nastavil zrcadlo, do kterého se nedívají rádi. A obyvatelům říše středu svým skromným přístupem ukázal všechno to, co jejich nejvyšší představitelé nejsou.

"Byl jsem opravdu ohromený skromností Garyho Lockea," řekl jednadvacetiletý hlídač parkoviště Liou Čchang-ke a zavzpomínal na fotografie ambasadorovy rodiny s batůžky. "Pro čínské představitele je naprosto nemyslitelné, že by cestovali takovým způsobem," povzdychl si nad manýry pekingské komunistické smetánky.

Komunisté se snaží ochromit velvyslancovu popularitu

Po takové smršti sympatií bylo jen otázkou času, kdy se Lockeovo chování začne čínským soudruhům zajídat. Vládní cenzurní oddělení, kterému se lidově přezdívá ministerstvo pravdy, důrazně doporučilo zprávy o Gary Lockeovi utlumit.

Gary Locke

První asiatský guvernér na americké pevnině se v Číně nenarodil. Jeho děd opustil rodný Ťi-lung v osmdesátých letech 19. století a odešel do USA. Zpočátku myl nádobí a vytíral podlahy výměnou za hodiny angličtiny. Nastřádané prostředky využil k tomu, že do USA dostal své děti i příbuzné. Lockeův otec do Spojených států emigroval ve svých dvanácti nebo třinácti letech. Locke s oblibou zmiňuje, že jeho rodině trvalo 100 let, než se přestěhovala o jednu míli - z domu, kde jeho děd dřel jako služebník do panství washingtonského guvernéra. Babička jeho ženy Mone Lockeové byla druhou ženou syna čínského revolučního hrdiny Sunjatsena.

"Od oddělení propagandy jsme po kritice stranických listů dostali nařízení ohledně Garyho Lockea," prozradil editor webu Beijing news pod podmínkou anonymity. "Byl to ústní příkaz, abychom nepokrývali všechno, co Locke dělá. Nepsali o něm příliš," vysvětlil.

Reguli si už na vlastní kůži vyzkoušeli novináři, kteří pokrývali Lockeovu cestu do rodné vesnice jeho předků Ťi-lungu. Dostali příkaz nedělat kolem výletu velký mediální humbuk, což v praxi znamenalo, že o cestě napsali tisíc čínských znaků a článek nesměl na titulní strany, krčil se jen uvnitř deníků.

"Nemají ho rádi," řekl jeden z reportérů, který si nepřál uvést své jméno. "Myslí si, že je příliš vysoce postavený a uvádí čínské vůdce do trapné situace," dodal. Nařízení ale podle listu The New York Times zřejmě nedolehlo k uším obyčejných Číňanů. Na každém rohu na něj čekaly davy fanoušků.

Zmatená média Lockea velebí i zatracují

Popularita ambasadora, která se tluče s durděním komunistů, mate i média. A tak zatímco anglicky psaný státní deník China Daily zpočátku Lockea velebil a napsal, že je "pro čínské hodnostáře čas následovat příkladu pokorného Lockea", komunistický deník Guangming Daily do velvyslance bez skrupulí šil.

Jeho jmenování označil za "odporný záměr Spojených států použít Číňana na kontrolu Číňanů a podnítit v zemi politický chaos". Reakce na Lockeovu kritiku jsou ale vždy stejné - redakci zavalí sprška stížností rozlícených čtenářů, pro které je Locke téměř modlou.

Média už se také pokusila vyhrabat na Lockea špínu a obvinila ho, že ještě v roli guvernéra státu Washington navštívil čínskou firmu, která uzavřela obchod se společností bratra jeho manželky. Listy také dodaly sarkastické rýpnutí, že Čína vysílá do zahraničí pouze bezúhonné velvyslance bez konfliktů zájmů.

A co na mediální štvanici říká sám Locke? "Nevím, o co jde vládním listům. Nejsem tu, abych se vyjadřoval k životnímu stylu čínských lídrů," prohlásil s tím, že pokud se mu podaří zpopularizovat americké hodnoty, bude to báječné.

Analytici tvrdí, že je v zemi především kvůli prosazování amerických obchodních zájmů, a to se mu daří. Poctivě objíždí města a snaží se americkým společnostem umést cestu na čínský trh. Popularita mezi stále mocnější střední třídou mu v tom může jenom pomoct.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video