Škromachovo heslo je: Doleva se Zemanem

  • 202
Sociální demokracie musí mít levicovější program, z vlády musí "vyhodit" unionisty i lidovce a zpět do politiky přivést Miloše Zemana. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v sobotu představí svou vizi spolustraníkům v Brně. Oficiálně tak zahájí uvnitř strany svou kampaň za zvolení předsedou.

Z jejího čela chce na březnovém sjezdu sesadit Stanislava Grosse. "Mám svou představu o směřování sociální demokracie. Více se rozkročit a oslovit více levicových, ale i středových voličů," vysvětluje Škromach.

Jako silný soupeř o předsednické křeslo Grossovi nevadí: "V demokratické straně může kandidovat každý," reaguje Gross. Pro sociální demokraty, kteří po debaklu v senátních a krajských volbách hledají cestu zpět vzhůru, bude jarní sjezd klíčový.

Straníci budou rozhodovat nejen o tom, jestli si v čele ponechají pětatřicetiletého pragmatika Grosse, nebo ho nahradí o dvanáct let starším bývalým komunistou Škromachem. Zároveň budou vybírat i mezi dvěma cestami, kudy se ČSSD vydá: zatímco Gross sní o moderní levicové straně, Škromach se nebrání spolupráci s komunisty.

Jeho snahu sesadit Grosse podporuje i bývalý předseda Miloš Zeman. "Škromach patří mezi sociálními demokraty k těm, kteří se nedopustili v minulosti podrazu," tvrdí.
Škromach mu to vrací a chce Zemana přivést z Vysočiny zpět do politiky. " Záleží na něm. Já si dovedu představit, že by spolupracoval s vedením strany," říká Škromach.

Škromach: Standa Gross mě nepřímo vyzval 
Byl členem KSČ a začínal jako dělník v Sigmě Hodonín. Dnes se chce sedmačtyřicetiletý Zdeněk Škromach stát šéfem nejsilnější vládní strany - ČSSD. "Ke kandidatuře mě před několika týdny nepřímo vyzval Standa Gross," říká.

Proto jste se rozhodl kandidovat?
Během předvolební kampaně jsem jezdil mezi lidmi a dospěl jsem k tomu, že by bylo dobré delegátům stranického sjezdu nabídnout alternativu. Úmyslně jsem to oznámil dopředu, aby bylo možné do března ve straně vést diskusi.

V čem bude Zdeněk Škromach v čele ČSSD lepší než Gross?
Nemám žádné osobní nedorozumění se Standou Grossem. Jde mi o to, prezentovat svou představu o směřování sociální demokracie.

A jakou máte představu, jak chcete sociální demokracii změnit?
Hlavní cíl je uspět ve volbách 2006. To znamená posílit v rámci vládní koalice, která nás dnes tlačí někam do středu. Musíme se rozkročit v politickém spektru od středu až doleva. Tak, abychom mohli porážet na jedné straně komunisty, na druhé straně středové strany. Úspěch ve volbách znamená získat od voličů přes třicet procent hlasů.

Chcete tedy oslovit tradiční levicové voliče, kteří dnes volí komunisty?
Chci se hlavně vyvarovat některých očekávání, která pak po volbách nenastanou. Myslím, že to je největší problém současného účinkování vládní koalice. ČSSD v ní zpočátku hrála poměrně pasivní roli, dnes je to sice lepší, ale je potřeba se ještě zlepšit.

Čili jste pro menšinovou vládu ČSSD s podporou komunistů, abyste mohl ta "očekávání" naplnit?
To není nic nového, tento názor mám konzistentní do roku 2002. My nepotřebujeme komunisty, abychom byli úspěšnou stranou. Historickým cílem je vytlačit komunisty.

Takže posunutí ČSSD víc doleva?
Na jedné straně ano, ale na straně druhé si zároveň musíme udržet také střed. Musíme nabídnout lidem sociálnědemokratický projekt, který se liší od individuálního sobectví liberálně orientovaných stran, jako jsou ODS a Unie svobody.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video