Škromach: Zeman má šance devadesát procent

  • 100
ČSSD se otřásá v základech. Rozdělila ji kandidatura Miloše Zemana na prezidenta. Místopředseda Zdeněk Škromach patří mezi ty členy sociální demokracie, kteří Zemana tvrdě prosazují.

Co se to teď děje v ČSSD?
Je to jen diskuse o taktice, jak prosadit kandidáta sociální demokracie na post prezidenta. Různé pohledy na osobu Miloše Zemana vedly k ostřejšímu názorovému střetu.

Čím to je, že se vaše strana v pohledu na svého bývalého předsedu tak štěpí?
Já tomu popravdě řečeno - zvlášť pokud jde o Vláďu Špidlu - nerozumím. Oni byli nejbližší spolupracovníci, tak je to pro mě zarážející. Pro mnohé sociální demokraty je Miloš Zeman symbolem úspěchu sociální demokracie. Z tohoto hlediska by tam měla být i určitá pokora před názorem členů, který byl vyjádřen v referendu. Každý funkcionář by měl respektovat názor své členské základny.

Je však zřejmé, že Miloš Zeman je pro část vašich poslanců symbolem něčeho jiného. Co myslíte, že tato část ČSSD má proti Miloši Zemanovi?
To vzniklo historicky v určitých obdobích, kdy byly veřejně prezentovány rozdílné názory Miloše Zemana, Petry Buzkové či Lubomíra Zaorálka.

Vysvětlete to blíž. Všichni jste sociální demokraté, ale lámete se na osobě člověka, který tu stranu dotáhl k historickému úspěchu. V čem je problém?
Může tu být snaha Vladimíra Špidly a některých dalších symbolizovat, že teď jsme jiná strana a že jsou přesvědčeni, že to přineslo volební úspěch. I když otázka je, zda to takový úspěch byl.

Takže říkáte teď po půl roce, že volby nebyly úspěšné?
Úspěch mohl být výraznější. Volby jsme vyhráli. Výraznou roli hrála synergie nástupu Vladimíra Špidly a v té době odchodu Miloše Zemana, ale myslím, že nikdo, kdo se zabývá politikou, nemohl pochybovat, že se Miloš Zeman bude chtít vrátit. Vytvářel si prostor pro nástup na pozici na prezidentský úřad.

Hraje v tom dnešním sporu uvnitř sociální demokracie roli nějaký ideový rozpor?
Některé názory jsou více levé, některé více ke středu...

Kdo je kde, abychom tomu rozuměli?
To je velmi složité začlenit.

Zkuste to. Kdo je kdo, které křídlo co prosazuje?
Já si myslím, že křídla nejsou. Že to jsou jednotlivé osobnosti, které prezentují určité názory .

Říkáte, že každý z těch lidí prezentuje určitý pohled na svět, určité ideje a určitou politiku. Jaké ideje to jsou?
Ne. Nechci dělit. Každý ten člověk je symbolem určité politiky. Prostě Petra Buzková je Petra Buzková a každý si ji ztotožňuje s jejími názory, které jsou obecně známy. Škromach je Škromach a každý si ho ztotožňuje s jeho názory a stanovisky, a proto má nebo nemá podporu, stejně tak Špidla, Gross a další. Když to úplně zobecním, tak se velmi zjednodušeně hovoří o zemanovcích a grossovcích. Jiné skupiny jsem zatím nezaregistroval. Neznám buzkovce, špidlovce ani jiné.

Proč se protizemanovská skupina jmenuje grossovci a ne špidlovci?
Možná to bude tím, že asi taková skupina ještě nevznikla.

Není to tak, že Stanislav Gross má v ČSSD větší slovo než předseda Špidla?
To je složité.

Kdo z nich má uvnitř vaší strany větší sílu?
Myslím, že v poslední době vliv Stanislava Grosse posílil.

Tedy Špidla oslabil?
Když někdo posílí, tak někdo musí oslabit.

Jak je to vlastně s vaší kandidaturou na předsedu strany?
V tuto chvíli to není na pořadu dne. Teď je potřeba hledat způsob, jak udržet funkční vedení strany, a bude velmi záležet na tom, jak Špidla zvládne celou situaci.

Podmínkou je, že Špidla přistoupí na to, že prezidentem bude Zeman?
Myslím, že Špidla je realista. Je to předseda strany, a jestliže členové a funkcionáři mají svoji představu a ta má poměrně silnou podporu, tak si neumím představit, že předseda půjde proti této představě. Nakonec i poslední vyjádření Vladimíra Špidly jsou spíše v tom směru, že umožní Zemanovi, aby šel do zápasu s Václavem Klausem o pozici prezidenta v České republice.

Něco jiného však je "pustit Zemana do zápasu" a něco jiného je "dostat jej na Hrad"...
No, Zeman zřejmě nemůže počítat s nějakou hektickou podporou ze Špidlovy strany.

To jste řekl hezky...
Na druhé straně my, další funkcionáři, se budeme snažit vytvořit Miloši Zemanovi takovou pozici, aby volitelný byl.

Věříte tomu, že Miloš Zeman v prezidentské volbě uspěje?
Kdybych o tom nebyl alespoň z devadesáti procent přesvědčený, tak bych ho tak intenzivně neprosazoval.

Proč vy osobně chcete Zemana za prezidenta?
Je to jedna z nejvýznamnějších osobností poslední doby.

Kdo by řídil ČSSD ve chvíli, kdy by byl Zeman prezidentem?
Existovala tu několik let symbióza mezi Zemanem a Špidlou, a to i za doby, kdy Miloš Zeman byl ve značně výhodnější pozici než Vladimír Špidla jako premiér české vlády a Špidla byl předsedou strany, a nedocházelo k žádným konfliktům.

Myslíte si, že Miloš Zeman je takový prezidentský kandidát, který dokáže společnost sjednotit nebo alespoň nerozeštvat?
Já si myslím, že to dokázal mnohokrát. Jeho schopnost se třeba ukázala po volbách v roce devadesát šest, následně po volbách v roce devadesát osm, kdy dokázal situaci stabilizovat. Ta smlouva o politické stabilitě, která geniálně vyřešila stabilizaci v této zemi! Myslím, že udělal pro Česko maximum. Teď mu to lidé vyčítají, ale kde by byli, když by tady skutečně čtyři roky tato vláda nevládla?

Ministři vaší vlády teď odhalují, jaké neuvěřitelné věci se děly během opoziční smlouvy, například na ministerstvu školství s projektem Internet do škol. Myslíte, že to byla správná cena za to udržení stability?
Tyto věci je potřeba brát vždycky velmi opatrně. Vždycky když přijde nový ministr, tak chce ukázat, že jeho předchůdce nebyl tak dobrý, že on je lepší.

Chcete tím říci, že Petra Buzková chce pokořit svého předchůdce Eduarda Zemana?
To jsem neřekl, ale myslím, že její přístup je zvláštní, a je to asi otázka i osobních vztahů mezi nimi.

Totéž se však děje i na ministerstvech zahraničí, dopravy...
Samozřejmě. Pan Šimonovský je politik za jinou stranu a určitě nebude mít zájem na tom, aby jeho předchůdce vypadal úspěšně.

To myslíte vážně? Vždyť s vámi vládne v jedné koalici!
To přece nic neznamená.

Jak dlouho podle vašeho názoru vydrží tato vláda?
Má velkou šanci vydržet celé čtyři roky.

Opravdu? Jak, když říkáte, že lidovecký ministr záměrně škodí obrazu sociálního demokrata?
To je prostě politika. Já přece nebudu čekat od opozičního politika nebo i od koaličního partnera to, že bude hledat nějaké důvody, aby posílil politika z mé strany!

Koaličnímu partnerovi by se možná dalo trochu důvěřovat, ne?
Vladimír Mečiar kdysi charakterizoval, kdo je velký, větší a největší nepřítel. A ten největší byl koaliční partner.

Mluvíte o tom, že patříte k levějšímu křídlu sociální demokracie. Nebylo by podle vašeho názoru lepší, aby sociální demokracie vládla s komunistickou stranou?
To nepřichází v úvahu. Jednak nás k tomu váže usnesení a jednak je dnešní pozice pro nás výhodnější.

Myslíte si, že se usnesení, které sociální demokracii nedovoluje vládnout s komunisty, dá zrušit?
Je to složitější historická záležitost. Myslím, že KSČM stále ještě stojí před změnami, aby mohla být vládním partnerem. Byť je reálným faktem, že bohužel získává stále na síle. A to i proto, že se sociální demokracie nechává vytlačovat z levého spektra zbytečně do středu. Ale nevidím důvod, aby se to usnesení rušilo.

Takže vám je líto, že jim "bohužel narůstají hlasy", ale když se ty hlasy pak hodí pro volbu Miloše Zemana, tak vám to nevadí?
Víte, já zase nevidím tak velký rozdíl mezi hlasem komunisty, člena ODS nebo lidovce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video