Jednota nového vedení sociální demokracie po nedávném sjezdu v Brně je jen zdánlivá.

Jednota nového vedení sociální demokracie po nedávném sjezdu v Brně je jen zdánlivá. | foto: Radek Miča, MF DNES

Škromach i Sobotka se pustili do Paroubka

  • 141
Jednota vedení ČSSD začíná mít vážné trhliny. Místopředseda Škromach kritizuje šéfa Paroubka za slova, že by po případném krachu vlády měla strana jít do velké koalice. Prvního místopředsedu Sobotku zase rozladilo, že Paroubkův spolupracovník šíří informaci o "zrádcích" v poslaneckém klubu.

Zdeněk Škromach myšlenku velké koalice jednoznačně odmítl. "Kdyby to řekl kdokoli z jiných funkcionářů, už by se uvažovalo o tom, že by měl být postižen," prohlásil večer v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Podle něj slova Jiřího Paroubka vyvolala ve straně rozruch. Sám Škromach je však považuje pouze za Paroubkovu osobní iniciativu. "Je to jednoznačně věc, kterou musím odmítnout, a myslím, že i další členové vedení se s tím v žádném případě neztotožňují," zdůraznil Škromach.

Škromach: Stranu to poškozuje
Škromachovi také vadí, že jeden z blízkých spolupracovníků Jiřího Paroubka šíří informaci o pěti údajných "zrádcích" v poslaneckém klubu ČSSD, kteří jsou ochotni jednat o podpoře reforem Topolánkovy vlády.

"Budeme se muset ve vedení vážně pobavit o tom, jak někteří lidé ovlivňují dění uvnitř naší strany," řekl Škromach MF DNES. Je přesvědčen, že když strana sama o sobě říká, že není jednotná, výrazně ji to poškozuje.

Paroubek by měl víc mluvit s kolegy, říká Sobotka
Bohuslav Sobotka, druhý muž ČSSD, tvrdí, že nepřikládá velkou váhu informacím Paroubkova spolupracovníka, že Miroslav Šlouf slibuje lidem z ODS podporu až od pětice poslanců sociální demokracie (Vlček, Skopal, Šplíchal, Wolf a Mertinová). - více zde

"Vyznění sjezdu bylo takové, že pan předseda Paroubek změní svoji komunikaci a bude více mluvit se svými stranickými kolegy," uvedl Sobotka. Nepřímo tak kritizoval, jakou váhu dává Paroubek svým poradcům, z nichž někteří pro sociální demokracii oficiálně ani nepracují.

Škromachovi vadí Dimun
Kromě oficiálního týmu poradců, který vede Jaroslav Tvrdík, pro Paroubka pracuje také například Petr Dimun, dříve blízký spolupracovník bývalého unionistického ministra spravedlnosti Pavla Němce. Zvlášť o něm si například Škromach nemyslí nic pěkného.

"Mám dojem, že snad byl pověřen tím, aby zlikvidoval sociální demokracii," řekl na Frekvenci 1 s tím, že neví, proč s ním Jiří Paroubek spolupracuje.

"Zdá se, že někdo v okolí 'Liďáku' vypouští zvláštní signály zlého charakteru a zdá se, že pochází z dílny jednoho nepříliš úspěšného tiskového mluvčího jednoho z bývalých ministrů," řekl Škromach.

Dimun popřel spolupráci s Paroubkem
Proti Škromachovým slovům se večer ohradil sám Petr Dimun. Své stanovisko poslal e-mailem redakci iDNES.cz.

"Nemám naprosto žádný profesionální či poradenský vztah k panu předsedovi ČSSD Paroubkovi. Od dnešního dne se budu vyhýbat i všem situacím, kde by mohlo dojít byť jen k neformálnímu setkání a to z důvodu, abych zabránil jakémukoliv účelovému spojení s panem předsedou Paroubkem," píše Dimun.

Šlouf: Jsou to pohádky
Poté, co se od informací jednoho z Paroubkových spolupracovníků, že by mohli Topolánkově vládě pomoci prosadit reformy, distancovali poslanci ČSSD Vlček, Skopal, Šplíchal i Mertinová (Wolf váhá), sám se MF DNES ozval Miroslav Šlouf. "Jsou to pohádky, že nabízím ODS nějaké poslance. Nic takového není pravda," prohlásil Šlouf.

Zdroj blízký Paroubkovi však trvá na svém. "Ta informace sedí. Máme ji od dvou lobbistů blízkých ODS, ale i z jejich klubu." Tvrdí, že zveřejnění jmen lidí, které si Šlouf možná i bez jejich vědomí vybral, mělo zabránit hlavně tomu, aby se opakovala situace s "dezertéry" Michalem Pohankou a Milošem Melčákem.

Paroubek MF DNES řekl, že informaci o tom, že by až pět dalších poslanců ČSSD mohlo vládní koalici pomoci, dostal. Odmítl však upřesnit zdroj informace a nekomentoval ani jednotlivá jména. "Nebudu je podezírat ani se jich na to ptát," tvrdí Paroubek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video