Dvě indiánky kmene Wayúů ze severní Kolumbie

Dvě indiánky kmene Wayúů ze severní Kolumbie | foto: columbiadeuna.blogspot.com, Profimedia.cz

Škrabka či Tarzan. Kolumbijští indiáni dostávali od úřadů směšná jména

  • 16
Kolumbijské úřady před lety posměšně pojmenovávaly indiány, kteří obývají sever země a nemluví španělsky. Potměšilí úředníci jim vpisovali do občanek jména jako Kapsička, Trhač zubů nebo Soulož a všem stanovili datum narození na konec prosince. Mnozí prožili se zesměšňujícími doklady více než půl století.

Rapayet Pushaina prožil už hodně jar, a tak tuší, že je mu asi osmdesát let. Úplně přesně to neví, ale je si docela jistý, že se nenarodil 31. prosince. A naprosto jasně ví, že se nejmenuje "Železná škrabka".

Jenže právě tyto údaje se před více než padesáti lety objevily na identifikačním průkazu, jejž mu do odlehlé vesnice v severní Kolumbii přijeli vystavit úředníci z města. Stejně jako ostatní členy kmene Wayúů (neboli Goachirů) si ho tehdy pánové v bílých košilích zavolali ke stolku a jeho jméno "přepsali" do úředních záznamů.

Starý identifikační průkaz Rapayeta Pushainy s posměšným jménem Raspahierro

"Nechci být Raspahierro (Železná škrabka), jsem Rapayet," prohlásil nyní kmet, jenž dlouhé roky netušil, proč se mu lidé mimo kmen smějí, kdykoli ukáže svůj průkaz.

Není sám. Podobné zkušenosti prožily tisíce dalších indiánů, kterým kolumbijští úředníci v 60. až 70. letech vydali doklad totožnosti.

Na občankách indiánů Pushainovy generace se tak skví jména jako  Arrancamuelas (Trhač zubů), Bolsillo (Kapsička), Cabezón (Velká palice), Chichí (Čurda), Coito (Soulož), Gorila (Gorila), Monja (Jeptiška), Payaso (Šašek) či Teléfono (Telefon).

Pushainův bratr Tanko dostal jméno Tarzan a v oblasti severokolumbijské poušti La Guajira je možné natrefit třeba i na Marilyn Monroe, Alka-Seltzera nebo Land Rovera.

Leckdy šlo o jasný záměr zesměšnit je

"V některých případech mohlo jít o nepochopení, jindy však šlo o jasný záměr," řekla britskému listu The Guardian právnička kmene Estercilia Simanco. Většina Wayúů neovládá španělštinu, takže je jim směšnost jmen nedocházela. Jazykem těchto původních obyvatel Latinské Ameriky je Aravak.

Generace 31. prosince

O generaci Rapayeta Pushainy, který dostal od úřadů směšné jméno a datum narození 31. prosince, natočila dokument režisérka Priscilla Padilla. Film byl minulý měsíc představen v Bogotě.

Wayúové také nepoužívají gregoriánský kalendář, běh času zaznamenávají uzlíky na přízi. I proto se tehdy úřady rozhodly, že všem zapíší stejné datum narození - 31. prosince.

"Jako malé mi bylo divné, že celá moje rodina slaví narozeniny ve stejný den," dodala Simanco, která se po studiu práv začala zabývat historií svého kmene. Tak zjistila, že asi 70 procent starších má stejné datum narození, a také, že tato generace dostala posměšná a trapná jména.

Už si ze mě nikdo nemůže dělat srandu

Sám Pushaina si uvědomil, co znamená jeho "oficiální" jméno asi před deseti lety, když začal spolupracovat s řadou neziskovek a mezinárodních organizací. Úctyhodný stařec totiž reprezentuje svou komunitu na veřejnosti.

"Zprvu jsem myslel, že jen špatně vyslovují mé jméno," řekl s tím, že později pochopil, že desítky let v dokladech nosí potupnou a ponižující urážku. S pomocí Simanco ale požádal o opravu údajů a teď už má identifikační průkaz s pravým jménem Rapayet.

"Už si ze mě nikdo nemůže dělat srandu," říká šťastně osmdesátiletý muž, kterého si nyní v okolí váží ještě víc. Mnozí by totiž také chtěli změnu v dokladech, ale se svými hanlivými jmény už asi dožijí. Oprava a vydání nového průkazu stojí pro mnohé nedostižných 200 000 pesos (necelé 2 000 korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video