Skotský ministerský předseda Alex Salmond

Skotský ministerský předseda Alex Salmond | foto: Profimedia.cz

Skotsko chce na podzim 2014 rozhodnout o své nezávislosti v referendu

  • 74
Velká Británie by se mohla na podzim 2014 otřást v základech. Skotský ministerský předseda Alex Salmond totiž prohlásil, že právě v roce 2014 by chtěl vyhlásit referendum o nezávislosti Skotska.

"Podzim 2014 je datum, které umožňuje Skotsku uspořádat uvážené referendum a umožní lidem, aby vyslechli všechny argumenty," řekl Salmond v rozhovoru pro televizi Sky News.

Britský ministr pro záležitosti Skotska Michael Moore v úterý v londýnském parlamentu prohlásil, že skotská vláda nemůže zorganizovat referendum sama. Londýn je podle něj ochoten s referendem souhlasit, ale jen když bude "legální, přímočaré a spravedlivé".

"Vždy jsme jasně dávali najevo, že nebudeme stát v cestě referendu o nezávislosti. Nebudeme ale také jen přihlížet a nepřipustíme prodlužování nejistoty," řekl Moore.

V roce 2014 se bude slavit 700. výročí bitvy u Bannockburnu, v níž skotská armáda porazila Anglii. Podle Salmondovy Skotské národní strany (SNP) by to mohlo podpořit tábor stoupenců nezávislosti.

Uspořádejte referendum do 18 měsíců, vzkázal Londýn

Cameron v pondělí řekl, že bude právně závazné, jen když s ním bude souhlasit
ústřední vláda v Londýně, a že by se mělo zorganizovat do 18 měsíců. Salmond ho za to bezprostředně ostře kritizoval a obvinil ho z vměšování do skotských záležitostí.

Podle SNP je argument o právní závaznosti referenda irelevantní, protože kdyby se Skotové vyjádřili pro samostatnost, politická váha takového výsledku by převážila nad právními technickými detaily, napsal The Independent.

List připomíná, že Salmond je mimořádně schopný politik, který nevyhlásí referendum, pokud si nebude jist, že vyhraje. A vzhledem k tomu, že pro samostatnost je nyní asi třetina Skotů a příznivců nezávislosti přibývá jen pomalu, tak nyní hraje o čas. Stejně tak je Cameronova Konzervativní strana ve Skotsku hluboce nepopulární již od časů Margaret Thatcherové a nyní nemá ze Skotska jediného poslance. Britská média tak zdůrazňují, že Salmond by mohl vměšování náležitě propagandisticky využít.

Sporné je také znění otázky. Ministr Moore v úterý zdůraznil, že se musí přímočaře zaměřovat na skotskou samostatnost. Naopak SNP si ponechává otevřené dveře k otázce, která by navrhovala přesun většiny pravomocí do Skotska, ale nesměřovala by k úplné samostatnosti. Podle komentátorů by taková varianta mohla přilákat řadu Skotů, kteří jsou proti úplnému odtržení.

Britové si berou příklad z rozdělení Československa

I když referendum zatím není na pořadu dne, již nyní se objevují úvahy o důsledcích nezávislosti Skotska, které se spojilo s Anglií v roce 1707. Od roku 1997 má opět vlastní parlament a regionální vládu - podobně jako Wales a Severní Irsko.

Podle komentátora The Daily Telegraph je ideální variantou pro SNP "sametový rozvod" Čechů a Slováků. Připomíná ale, že v případě odtržení Skotska od zbytku Británie je v sázce mnohem víc, například stálé místo Británie v Radě bezpečnosti OSN, těžba ropy v Severním moři či jaderný arzenál, který je na základnách ve Skotsku. Nejasná je otázka měny. Zatímco Češi a Slováci začali rychle vytvářet vlastní měny, Skotové nejprve zvažovali přijetí eura. V souvislosti s krizí eurozóny se nyní mluví o tom, že by si ponechali libru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video