Shromáždnění na podporu skotské nezávislosti v Edinburghu (září 2013)

Shromáždnění na podporu skotské nezávislosti v Edinburghu (září 2013) | foto: Profimedia.cz

Skotsko čím dál více míří k samostatnosti, věří zahraniční diplomaté

  • 118
Skotsko si nejspíše v zářijovém referendu vybere samostatnost. Věří v to dva zahraniční diplomaté sídlící v Edinburghu, kteří to řekli listu The Guardian. Rostoucí podporu pro odtržení Skotska od Velké Británie zaznamenávají i průzkumy veřejného mínění.

První z diplomatů listu řekl, že ještě loni si myslel, že odtržení Skotska od Británie je nepravděpodobné. Od té doby však změnil názor. "Nyní je pravděpodobné, byť ne jisté, že většina Skotů bude hlasovat pro," sdělil britskému deníku diplomat, jenž si nepřál zveřejnit své jméno.

Druhý zdroj dodal, že většina diplomatů nevěří prezentovanému postoji britské vlády v klíčových otázkách kolem skotské nezávislosti. Příkladem je například prohlášení ministra financí George Osborna, že Skotové v případě nezávislosti nebudou moci dále používat britskou libru v rámci měnové unie, nebo že Brusel neumožní okamžitý vstup Skotska do EU.

Oba diplomaté se domnívají, že britské ministerstvo financí by se společnou měnou souhlasilo. Dosavadní tvrdý postoj Londýna k měně či perspektivě skotské ekonomiky podle nich vyvolává negativní reakci u skotských voličů a posiluje úsilí skotského prvního ministra Alexe Salmonda o nezávislost.

"Vládní politika žene Skotsko pryč. Mám takovou předtuchu, že pokud britská vláda radikálně nepřehodnotí (svůj postoj), ocitne se ve slepé uličce. Ztrácí to význam," řekl listu The Guardian nejmenovaný evropský konzul. V Edinburghu v současné době sídlí téměř 50 konzulátů a diplomatických misí.

Stoupenců samostatnosti přibývá, ukazují průzkumy

Dva čtvrteční průzkumy veřejného mínění potvrzují, že ve skotské společnosti se rozdíl mezi zastánci a odpůrci samostatnosti zmenšuje. Průzkum pro Daily Record a Univerzitu v Dundee zjistil, že pro samostatnost by nyní hlasovalo 44 procent dotázaných, proti 56. Průzkum ovšem nezahrnuje dosud nerozhodnuté voliče.

Sonda do veřejného mínění pro Panelbase, jíž si nechali připravit zástupci kampaně pro odtržení Skotska, došla k ještě těsnějším závěrům. Podle ní by pro nezávislost hlasovalo 47 procent dotázaných, zatímco proti 53 procent. Ani v ní nejsou započítaní Skotové, kteří se dosud nerozhodli.

Pro srovnání: loni v listopadu vypadaly průzkumy zcela jednoznačně pro setrvání ve svazku s Velkou Británií. Například průzkum Survation v listopadu zjistil, že pro odtržení Skotska by hlasovalo 38 procent lidí, proti 62 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video