Skončíme s Vámi, hrozí Praze Bělorusko

  • 387
Bělorusko pohrozilo České republice, že s ní přeruší diplomatické styky, pokud Praha odmítne vydat prezidentu Alexandru Lukašenkovi vstupní vízum. Ten chce přijet na summit NATO. Možný konec kontaktů oznámil v Minsku běloruský ministr zahraničí Michail Chvostov. Sám Lukašenko už ve středu řekl, že pokud vízum nedostane, přestane Bělorusko chránit hranice před přílivem imigrantů a drog.

"Bělorusko považuje odmítnutí vydat vízum za velmi vážný krok. Odpovíme tvrdě. Již jsem varoval českého chargé 'affaires," řekl Chvostov a pohrozil i přerušením obchodních styků.

Šéf diplomacie také nařkl českého prezidenta Václava Havla. Říká, že to byl on, kdo poručil přijmout rozhodnutí o tom, že by běloruská delegace neměla na pražské setkání přijet.

České ministerstvo zahraničí v první reakci uvedlo, že toto prohlášení vnímá jako další z běloruských hrozeb. Mluvčí Černínského paláce Karel Borůvka zopakoval, že české úřady o udělení či neudělení víza zatím nerozhodly.

Jeho šéf nicméně už ráno naznačil, že povolení ke vstupu do země zřejmě vydáno nebude. "Je velmi pravděpodobné, že vízum nevydáme. Ještě nepadlo konečné rozhodnutí, ale směřujeme k tomu," prohlásil Cyril Svoboda.

"Je to typická reakce lidí Lukašenkova typu. Kdyby raději předvedl důkazy o tom, že jeho režim je demokratický. Takto potvrdil, že naše rozhodnutí je správné," řekl Svoboda v rozhovoru pro Radiožurnál.

Podle ministra rozhodnutí o udělení víza pro Lukašenka nepodléhá žádnému tlaku a je to pouze věc české strany. "Suverénně určujeme, kdo dostane vízum a kdo ne. Je to pouze naše rozhodnutí," uvedl ministr.

Kdyby o vízum požádal někdo jiný z Běloruska, tak ho podle Svobody dostane. "Není to sankce vůči Bělorusku. Je to věc symbolická a máme k tomu určité důvody, které sdělíme až později," podotkl šéf diplomacie.

Jaká je situace českých diplomatů v Bělorusku? O tom se nechtěl vyslůanec Aleš Fojtík příliš bavit.

"Některé tlaky se činí na nás, jiné na českou republiku. Já všechno předávám do Prahy. Nic jiného vám k tomu nemůžu říct," řekl iDNES Fojtík.

Havel se svým postojem
k Lukašenkovi netají

Prezident Havel, který je na dovolené, situaci kolem příjezdu běloruského prezidenta nijak nekomentuje. "To je věc exekutivy, jak otázku vydání víza vyřeší," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. "Prezident se netají svým postojem k autokratickému režimu v Bělorusku. Několikrát také pozval tamní disidenty," dodal mluvčí.

Lukašeno kvůli summitu vyhrožuje
Bělorusko ve středu přitvrdilo v tlaku na Česko, aby prezident dostal vízum. Přestaneme chránit hranici, pro Evropu to bude znamenat tisíce imigrantů a také drogy, pohrozil Lukašenko. "Myslím si, že jde o naprosto nepřiměřenou reakci prezidenta demokratického státu," reagoval pro iDNES ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Je to nepřijatelné vybočení z řady," dodal.

Minsk označuje váhaní Prahy za urážející. Rozhodnutí českých úřadů se očekává každým dnem. Šéf diplomacie Cyril Svoboda se však kloní k zamítnutí. Bělorusko chystá přísné sankce, pokud víza udělena nebudou.

"Budeme jednat bezprostředně a na několika frontách. Češi ztratí všechny své pozice v Bělorusku na dlouho, ne-li navždy," pohrozil Lukašenko, který chce mimo jiné otevřít hranice své země.

"Evropané nechtějí k Bělorusku přistupovat otevřeně. Volí plíživou cestu a žádají spolupráci v obchodu s drogami a v ilegálním přistěhovalectví," citovala Lukašenka agentura Interfax. "Jestliže Evropané nezaplatí, nebudeme bránit Evropu před tímto přílivem."

Bělorusko přitvrdilo v rétorice
Bělorusko před několika dny přitvrdilo v tlaku na Česko, aby prezident Alexandr Lukašenko dostal vízum a mohl se zúčastnit nadcházejícího summitu NATO. Minsk označuje váhaní Prahy za urážející.

Váhání českých úřadů nad udělením víz vyvolává v Minsku rozhořčení. "Pokud běloruská delegace nedostane víza, bude naše oficiální reakce tvrdá a její důsledky vážné," varoval běloruský ministr zhraničí Michail Chvostov.

Mluvčí prezidenta Lukašenka, který zažádal o víza minulý týden, v novém prohlášení tvrdí, že Praha uráží a ponižuje běloruské obyvatele. "Zároveň tak porušuje mezinárodní normy, protože k návštěvě summitu není potřeba speciální pozvání," míní v prohlášení mluvčí Natálie Petkevičová.

Rozhodnutí zůstává na Svobodovi
Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody padne rozhodnutí o udělení víz tento týden. "Samozřejmě že to musí být do summitu. Doufáme, že to bude tento týden," řekl iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka, podle něhož se šéf české diplomacie stále kloní k zamítnutí běloruské žádosti.

O vízum pro Lukašenka nerozhodl minulý týden ani kabinet Vladimíra Špidly. "O věci vláda nerozhodovala, neboť jí to nepřísluší," řekl premiér v rozhovoru na iDNES.

"Vláda pouze vyslechla mou informaci," řekl Svoboda, který tak bude muset rozhodnout zřejmě sám. Poznamenal, že Lukašenko požaduje kromě víza i nadstandardní zacházení. "A to my mu nebudeme moci poskytnout."

NATO: napište Lukašenkovi dopis
Severoatlantická aliance už české vládě doporučila, aby situaci neudělením víza neřešila. "Podle Bruselu by byl vhodnější dopis, který by dal Lukašenkovi najevo, aby za dva týdny do Prahy nejezdil," řekl vicepremiér Pavel Rychetský.

Běloruský prezident chce být při jednání v Praze, i když ho nikdo nepozval. Do země však může přiletět i přesto, kdyby vízum nedostal. Česko-běloruské smlouvy totiž umožňují, aby o vízum požádal i po příletu na pražském letišti.

Bělorusko je členem Euroatlantické rady partnerství. Fórum je určeno pro konzultace mezi členy NATO a partnerskými zeměmi. I přes spolupráci s aliancí Lukašenko NATO kritizuje - zejména kvůli vojenskému rozšíření do zemí bývalého sovětského bloku.

"Na jedné straně je Bělorusko partnerem NATO, na druhé straně je nesporné, že Lukašenkův režim pošlapává lidská práva," zdůvodňuje váhaní Cyril Svoboda. Washington označil Lukašenka za posledního diktátora v Evropě. Jeho režim bývá kritizován kvůli porušování lidských práv a neschopnosti zemi reformovat.

Ve hře je zadržení opozičního předáka
České úřady ověřují, zda byl v Minsku skutečně zadržen opoziční vůdce Anatolij Lebeďko, když opouštěl velvyslanectví USA. Zdroje tajné policie KGB oznámily, že mohl usilovat o svržení běloruské vlády.

"Myslíme si, že je potřeba mít určitou solidaritu s těmi, kteří bojují za lidská práva a demokracii. Takže je možné neudělit vízum i hlavě státu," prohlásil ministr Svoboda.

Lebeďko český postoj ocenil. "Tuto reakci považuji za pokus zastavit státní terorismus Běloruska vůči oponentům režimu," uvedl. "Jsem velmi vděčný českým kolegům. To, co se stalo, není jen můj problém."

Pokud by byl Lebeďko shledán vinným, hrozil by mu až patnáctiletý trest. "Bylo to násilné zadržení," řekl předseda běloruské opoziční Sjednocené občanské strany o zadržení Lebeďka, jenž byl převezen do úřadovny Výboru státní bezpečnosti (KGB).

"Vrhli se na mne čtyři muži, odmítli mi sdělit svou totožnost a násilím mě nacpali do auta," podotkl Lebeďko. Propuštěn byl údajně jen proto, že při zadržení stačil zatelefonovat kolegům, že ho unášejí lidé v černých uniformách.

Lukašenko by byl problém, říká mluvčí
Podle mluvčího ministerstva zahraničí Karla Borůvky zatím není jasné, jak by se Česká republika zachovala, kdyby Lukašenko vízum dostal a na summit skutečně přijel.

"Bylo by to komplikované. Samozřejmě jde o prezidenta, takže by jistá bezpečnostní opatření kolem jeho osoby být musela," řekl iDNES mluvčí.

Ochranu Lukašenka by v případě jeho příjezdu muselo zajistit ministerstvo vnitra. "Nebylo by to ale stejné jako při obvyklé bilaterální návštěvě. Pravidla při summitu, kde jsou desítky čelných představitelů, jsou jiná," dodal Borůvka.

Kučma? Není problém, říká Svoboda
Zatímco Lukašenkova přítomnost na českém území je pro vládu problematická, možný příjezd ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy podle ministra Svobody problém nepředstavuje.

NATO se rozhodlo, že schůzka s Ukrajinou se v Praze bude konat pouze na úrovni ministrů zahraničí. A to kvůli podezření, že Ukrajina prodala zbraně Iráku. Agentury vydaly zprávu, že Kučma se do Prahy chystá, i když není pozvaný.

Ukrajina to ale nepotvrdila a ukrajinská hlava státu o vízum zatím nepožádala. Podle Svobody je na Kučmovi, zda se rozhodne přijet. Byl by to "host, který u nás bude vítán".

,

Video