Ručičku hodinek nastavíme ve 3:00 o hodinu nazpět.

Ručičku hodinek nastavíme ve 3:00 o hodinu nazpět. | foto: Profimedia.cz

Skončil letní čas. Ručičky hodin se posunuly o hodinu zpět

  • 360
Dny se krátí, tato neděle je ale delší. Skončil letní čas a hodiny se vrací o šedesát minut zpět. Většina lidí si tak déle pospala, méně šťastným se protáhla noční směna. Vzhledem k úsporám energie už změna času velký smysl nemá, na psychiku vliv mít může. Třeba i proto, že slunce v neděli zapadne už v 16:41.

"Základním biorytmem je střídání světla a tmy. Důležitý je pro člověka osvit (intenzita světla měřená na ploše, pozn. red.), který dostává přes den. Jestliže nám posun času zajišťuje mnohem více světla působí to na nás pozitivně," vysvětluje psycholog a odborník přes fototerapii Jiří Tyl.

Podle něj existuje průkazná studie, která dokazuje přímou úměru mezi světlem a depresí. "Čím méně světla organismus během dne přijímá, tím více je jeho psychika náchylná k depresím. Proto se největší procento lidí cítí nejhůře v době zimních měsíců - ledna a února," podotýká Tyl.

Někteří lidé se na změnu času adaptují velice špatně, ale je jich málo; většina se přizpůsobí v průběhu několika týdnů. Podle psycholožky Dany Bočkové by proto bylo rozumnější zavést stálý čas.

Když platil
i zimní čas

Přesuny na letní čas se ve světě rozšířily po druhé světové válce, kdy bylo v rámci úspor nutné provést škrty ve spotřebě elektrické energie. V tehdejším Československu si pak jednu zimu, od prosince 1946 do února 1947, vypomohli i zimním časem, kdy platil čas o hodinu menší než středoevropský. To byl světový unikát. A Češi se k tomu mohou kdykoliv vrátit, příslušný zákon č. 212/1946 Sb. totiž stále platí.

"Lidé se řídí svými vlastními biologickými hodinami. Posun na zimní čas vnímají obecně lidé pozitivně. Horší je to ale u toho letního, kdy nespavci zvyklí chodit spát po druhé hodině mají problém se přizpůsobit," tvrdí Bočková. Optimální délka spánku je totiž sedm hodin (plus nebo minus dvě), což při přechodu na letní čas může mnohým nabourat denní režim.

Nynější změnu času mohou nejvíc proklínat lidé na cestách, třeba klienti Českých drah. Šestnáct dálkových vlaků totiž v noci ze soboty na neděli na hodinu zastavilo, aby dodržely jízdní řády. A třeba cesta z Břeclavi do Prahy se tak protáhla na pět a čtvrt hodiny. (více o dopadech na železnici čtěte zde)

Naopak pražské letiště s touto změnou počítalo a rozpis letů uvedlo i s časovým posunem.

Energeticky je toto opatření nyní prakticky zbytečné, protože od 90. let se rozdíl mezi letní a zimní spotřebou elektřiny zmenšuje. "Odborníci se v názorech různí, ale spíše se kloní k tomu, že je tento vliv nepatrný, téměř nulový," tvrdí mluvčí energetického gigantu ČEZ Ladislav Kříž.

Časové přechody energetici posuzují ze dvou pohledů. Uznávají, že mají nesporný vliv na zatížení elektrizační soustavy, nicméně dopad na spotřebu elektřiny není v posledních dvaceti letech zdaleka tak zřetelný.

Zrušili byste letní čas?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 19. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 10128
NE
NE 3784

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video