Skončí vtipy o blondýnkách u soudu?

  • 150
Kdyby se některá žena cítila natolik obtěžována tím, že se třeba v čekárně u lékaře setká s vtipem znevažujícím inteligenci blondýnek, má velkou šanci, že se u soudu domůže odškodnění. Umožní to antidiskriminační zákon, který schválila vláda.

Je to totéž, jako v případě baseballové pálky, který před časem řešily české soudy.

"Na stěně jedné restaurace visela baseballová pálka s nápisem Na cikány. Rom, kterého se to dotklo, podnik zažaloval, ale neuspěl," popisuje Martina Štěpánková z Úřadu vlády. 

"Soudce řekl, že neutrpěl žádnou újmu, protože nápis nemířil konkrétně na něj. Dnes by měl šanci se žalobou uspět. Podle zákona půjde o diskriminaci."

Tedy pokud poslanci zvednou ruku pro návrh zákona, který schválila vláda a který dohání to, co Česko mělo mít už v okamžiku vstupu do Evropské unie. Dosud patříme k několika málo zemím, kterým podobný zákon stále chybí.

"Pokud ho po nás Evropská unie chce, jsme připraveni o tom jednat," řekl místopředseda ODS Petr Nečas. "Naše zákony sice už teď dobře upravovaly třeba diskriminaci při přijímání do zaměstnání, ale už se nevztahovaly na řadu dalších situací," říká právník Českého helsinského výboru František Valeš.

Zákon shrnuje prakticky všechny formy diskriminace: v přístupu ke vzdělání, ke službám a výrobkům, rasovou diskriminaci, věkovou, z hlediska mateřství, pohlaví, rodinného stavu, jazyka, vyznání, politické a sexuální orientace, ale i třeba při bydlení nebo z důvodů povinností k rodině.

Zákon také poprvé stanoví, co je přímá a co nepřímá diskriminace a co už diskriminace není. Diskriminací třeba není, když armáda odmítne postiženého člověka, protože pro vojáka z povolání je nutná dobrá fyzická kondice. Nebo když církev nepřijme na místo duchovního nevěřícího.

Nově bude možné zažalovat třeba supermarket, který stojí ve městě, kde žije třetina Romů, ale nezaměstnává ani jednoho. Úřad ombudsmana, který má mít otázky diskriminace na starosti, bude mít nástroje, jak i nepřímé popírání práv dokázat.

"To je podle mě nejdůležitější že Česko bude mít konečně úřad, který se bude diskriminací cíleně zabývat," říká bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva a nyní člen týmu Vladimíra Špidly v Evropské unii Jan Jařab, pod jehož rukama se zákon zrodil.

To znamená, že kdo nebude mít odvahu jít se rovnou soudit, může pouze podat stížnost k ombudsmanovi a ten situace vyřeší - třeba smírem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video