Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skončí politické války o nasazení českých vojáků v misích? Možná

  15:52
Vládní koncepce na působení armády v zahraničních operacích na roky 2011-2013 může podle expertů pomoci vojákům v plánování a přípravě a zároveň omezit pro spojence a důvěryhodnost České republiky tolik nebezpečné "politické tahanice" o počet vysílaných vojáků a jejich úkolech v misích.

Elitní čeští bojovníci v Afghánistánu | foto: 601. skupina speciálních sil

Vláda schválila koncepci, podle níž by čeští poslanci a senátoři schvalovali vyslání vojáků do zahraničních misí na dva roky a navíc s výhledem na třetí rok. Navrhovaná změna ovšem potřebuje souhlas parlamentu. - Schvalujme vojenské mise na dva roky. Zamezíme tahanicím, zní z vlády

"Určitě to je výhodné. Vojáci získají větší manévrovací prostor pro plánování. Loni se zahraniční mise staly obětí vnitropolitických bojů. Tehdy mohlo dojít k ohrožení prestiže české armády i celé České republiky v očích spojenců," řekl Libor Frank z Ústavu strategických a obranných studií.

Armáda doposud vysílala vojáky do zahraničních operací v ročním cyklu. Podle ministra obrany Martina Bartáka však praxe ukázala, že tato perioda není dostatečná hlavně kvůli přípravě personálu, plánování, politické transparentnosti vůči spojencům a v neposlední řadě také kvůli ekonomickým aspektům.

Právě transparentnost vůči spojencům je odkaz na politickou tahanici, která se na přelomu loňského a letošního roku o mise strhla ve Sněmovně. Opoziční ČSSD tehdy zkoušela svou podporu zahraničním operacím vyměnit za zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Vojáci dokonce nějakou dobu museli působit v provizorním mandátu, který jim dala vláda, a akutně jim hrozilo rychlé stažení z operací a mezinárodní ostuda. ČSSD argumentovala tím, že vláda nepředložila materiály k misím k prostudování včas. - Zimní válka o vojáky: tahanice kolem misí

Mise na několik let schvalují i další země

Systém schvalování působení vojáků v misích na několik let dopředu využívají i další země NATO. "Například Nizozemsko nebo Kanada, kde o působení vojáků v Afghánistánu zákonodárci před časem rozhodli až do roku 2011," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Jak dodal, takovýto cyklus zároveň nikterak nevylučuje aktuální předkládání a schvalování dílčích mandátů a misí, reagujících na nenadálé situace. "O případné nové misi nebo změně nějaké stávající se bude rozhodovat zvlášť. Nic se nemění na tom, že ze zákona o zahraničních misích nadále rozhoduje Parlament," konstatoval Čírtek.

mise 2010

AFGHÁNISTÁN
V zemi by mělo působit až 535 vojáků, především v provincii Lógar, kde pracuje český provinční rekonstrukční tým. V provincii Paktíja bude mít nově základnu trojice českých transportních vrtulníků Mi-171Š. Na letišti v Kábulu bude nadále působit skupina protichemických expertů, několik specialistů na řízení letového provozu, meteorologů a logistů. Nově chce armáda do země vyslat skupinu instruktorů, kteří se budou podílet na výcviku Afghánské národní armády. Elitní vojáci speciálních sil pak budou chránit českou ambasádu v Kábulu.

KOSOVO
Česká republika bude pokračovat v misi KFOR Kosovu. Tam by podle návrhu mělo působit až 550 vojáků.

OSTATNÍ
Čeští vojáci se zapojí také do mise Evropské unie v Bosně a Hercegovině. Nově čeští důstojníci budou působit na britském velitelství evropské námořní protipirátské operace u břehů Somálska. Další vojáci budou plnit roli pozorovatelů v mezinárodních misích například v Čadu a na Sinajském poloostrově.

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého by nový "dvouletý" systém schvalování misí mohl být prospěšný. "Může to určitým způsobem zavazovat politiky ke shodě, ale stejně k politickým tahanicím může dojít například při každoročním schvalování rozpočtu a tedy i výdajů na obranu a mise," řekl Šedivý.

Dobrým příkladem schvalování misí funguje podle Šedivého v Dánsku, kde vláda i opozice zcela ve shodě připravují každý rok přesné nasazení vojáků v misích i s jasnou představou pro rok následující. Podobně s dostatečným předstihem rozhodují i v Británii. "Namátkou, už dva roky předem rozhodli, že stáhnou jednotky z Iráku, což také splnili," vzpomněl Šedivý.

Upozornil však, že Britové mají v tomto ohledu jednu velkou výhodu. Financování zahraničních misí jde totiž zcela mimo armádní rozpočet. "Všude ale ohledně zahraničních misí panuje relativní shoda napříč politickým spektrem a v dostatečném předstihu. Ne jako u nás, kde se najednou řekne, teď se nedohodneme," připomněl loňské domácí velmi vyhrocené politické rozepře.

Čeští stíhači budou znovu střežit Pobaltí

Ostré politické debaty o vojenských misích probíhají podle expertů snad všude na světě. Většinou je ale rozpoutá třeba další vyslání posil nebo rizikovost misí a s tím spojené lidské ztráty. Politici pak reagují na volání veřejnosti. V České republice podle Libora Franka z Ústavu strategických a obranných studií taková situace zatím nenastala. "Zastoupení v misích není tak početné, jako třeba u Britů a ani veřejnost to nepovažuje za tak důležité téma," uvedl.

Navíc mise českých vojáků jsou podle jeho slov až na několik ojedinělých případů a excesů naprosto bezproblémové. Situace by se ale zmohla měnit v případě, kdy by účast v misích byla vykoupena lidskými ztrátami. "Kdyby se vojáci začali vracet v zinkových rakvích, veřejnost by reagovala a politici také," dodal.

Letos se nasazení českých vojáků pro rok 2010 podařilo vládě projednat a nechat posvětit v Parlamentu s dostatečným předstihem už v létě.

Nová vládní koncepce pro roky 2011 až 2013 pak počítá s pokračováním stávajících misích a vysláním vojáků i do nových operací. Například v Kosovu počítá vláda do budoucna s utlumením angažovanosti v souladu celkovým přístupem NATO k této misi.

I nadále by měli čeští vojáci působit v Afghánistánu a to hned ve čtyřech oblastech. Češi by se měli podílet na rekonstrukci a obnově, na budování a výcviku afghánských bezpečnostních sil, zajišťovat podporou mnohonárodním jednotkám a v neposlední řadě pokračovat v aktivním boji proti povstalcům Talibanu. Vláda totiž opět počítá s možným vyslání elitní 601. skupiny speciálních sil.

Čeští letci by také měli v roce 2012 zopakovat své nasazení v Litvě, kde se stíhačkami Jas-39 Gripen chránili vzdušný prostor. Pobaltské státy totiž nemají vlastní nadzvukové letectvo.

Autoři: , natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:25

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  11:11

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Kdo je Matěj Ondřej Havel? Skaut a učitel dějepisu může nahradit Langšádlovou

26. dubna 2024  10:37

Za jeho životopis by se nemusel stydět ani Mirek Dušín z legendárních Rychlých šípů. Nástupcem...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...