Často se stává, že zájemce o střední školu má jistotu přijetí ještě před oficiálním termínem zkoušek. Ilustrační foto

Často se stává, že zájemce o střední školu má jistotu přijetí ještě před oficiálním termínem zkoušek. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

Školy vymýšlejí triky, jak získat žáky

  • 72
Boj o studenty mezi středními školami vrcholí. Ze strachu, že nenaplní všechny třídy a nedostanou na studenty peníze, nevypisují některé školy přijímací zkoušky, žáky berou podle průměru a vysvědčení, nebo vymýšlejí jiné finty. Někteří uchazeči se ještě před termínem dozví, že jsou přijati.

Školy, na kterých přijímací testy žáci dělat musí, si stěžují: studentů se k nám hlásí málo, musíme vypisovat i několik kol.

Za vše podle nich může nový systém přijímacích zkoušek na střední školy, který začal platit v loňském školním roce. Žáci devátých tříd si totiž mohou dát v prvním kole jen jednu přihlášku.

To způsobilo, že si raději zvolí školu, o kterou není normálně moc velký zájem, místo prestižní, a hlavně se hlásí tam, kde nemusí skládat zkoušky. "Žáci se bojí, že se v prvním kole nikam nedostanou. Hlásí se tam, kde se nedělají zkoušky nebo kde je přijmou za jiných okolností," tvrdí ředitel Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové Jan Štěrba.

Na pražském Gymnáziu Jaroslava Seiferta se setkali i s tím, že v den přijímacích zkoušek, který je pro všechny školy stejný, volalo několik studentů, že se dostali jinam, a proto je skládat nebudou. "To by znamenalo, že si podali dvě přihlášky. K nám a tam, kam je přijali, což ale zákon nedovoluje," řekla zástupkyně ředitelky Helena Svobodová.

Některé školy totiž před přijímacími zkouškami pořádají zkušební "přijímací zkoušky nanečisto". Uchazečům pak ještě před oficiálním termínem oznámí, že je na školu přijaly.

Přípravné zkoušky pořádají například na Prvním obnoveném reálném gymnáziu v Praze. Ředitel školy, Václav Klaus mladší, ale tvrdí, že rozhodující jsou až přijímací zkoušky. "Děláme u nás dovednostní testy. Přijímací zkoušky ale vypisujeme a žáky bereme až podle toho, jak u nich uspěli. Dodržujeme zákon," řekl Klaus.

Dobré známky místo přijímaček už v loňském roce, kdy si žáci mohli dát v prvním kole přijímacích zkoušek jen jednu přihlášku, si školy na nový systém stěžovaly. Na některé se studenti báli podat přihlášku, protože by se nemuseli dostat.

Letos proto většina škol přijímací testy nedělá vůbec a studenty bere podle známek a vysvědčení. Mají totiž větší jistotu, že třídy naplní.

"Je to velký problém. Rodiče se nás ptají, jakou jim dáme záruku, že jejich dítě k nám na školu přijmeme. Nedáme jim žádnou, takže jdou raději jinam, kde se přijímačky nedělají," popisuje zkušenost Helena Svobodová z pražského Gymnázia Jaroslava Seiferta s tím, že právě kvůli tomu se k nim hlásí méně žáků než dřív.

Vladimír Šecl z České školní inspekce přiznává, že přijímat žáky na školy podle průměru známek má svá pozitiva, ale i negativa. "Dobré je, že se nemusí tak bičovat a zbytečně biflovat všechny faktografické údaje. Většinu z nich potom stejně nepotřebují. Když se ale dozví, že se na školu dostanou za dobrý průměr, tak poleví v učení," řekl Šecl.

Takové starosti nemají ředitelé na Pardubicku. Krajský školský úřad nařídil, že školy musí u maturitních oborů dělat přijímací testy. "To nám vyhovuje. Věřím že tam, kde nemají stejné nařízení, s tím školy problém mají," řekl ředitel Gymnázia Přelouč Lubor Pacák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video