Státní maturita na třebíčském gymnáziu | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Školy vědí, jak dopadly u maturitní generálky. Zveřejňovat to ale nemusí

  • 53
Střední školy už vědí, jak dopadli jejich studenti u maturitní generálky. Cermat, který má přípravu státních maturit na starosti, odpoledne uvolnil výsledky. Studenti se to, zda uspěli, či propadli dozví buď ještě dnes, nebo zítra. Celkové výsledky škol ale ministerstvo zveřejnit nehodlá.

"Přišlo to před chvílí. Namátkově jsem si prohlédl výsledky. Některé jsou vynikající, pět nebo šest studentů mělo v základní úrovni sto procent. Ale jsou tam žáci, kteří měli jen 32 procent," řekl iDNES.cz ředitel Jaroslav Mareš ze Střední odborné školy veřejnoprávní a sociální v Ústí nad Labem, kde bude letos maturovat osm desítek studentů.

ZVLÁDLI BYSTE STÁTNÍ MATURITU?

Vyplňte si testy a srovnejte se správným řešením

"V průměru to ale splnilo mé očekávání. Mám tu před sebou například protokol žáka, který má trojky a snad i jednu čtyřku a jeho úspěšnost u generálky je kolem 60 procent a to mi přijde odpovídající," dodal Mareš.

Spokojeni jsou i v Pardubicích. "Z jednadevadesáti studentů měli problémy tři. Je to ale individuální neúspěch z českého jazyka, angličtiny a matematiky. Jsem spokojený, dobrý výsledek jsem předpokládal," řekl MF DNES ředitel Gymnázia Mozartova v Pardubicích Otto Horák.

CHYBNĚ OPRAVENÉ TESTY

Ministerstvo školství uvedlo na svém webu, že registruje tři případy, u kterých došlo k nesprávnému načtení vyplněného testu, což způsobilo chybné vyhodnocení. Počet se může ještě zvýšit, podle ministerstva ale půjde maximálně o desítky případů. Dohromady bylo digitalizovaných testů během generálky zpracováno 1 400 000.

Cvičné testy napsali podle očekávání nejlépe gymnazisté, nejhůře studenti odborných učilišť s maturitou, informovalo v pondělí ministerstvo školství.

"U maturitní generálky jsem si zkusil v těžší verzi test z českého jazyka, angličtiny a matematiky. Nejvíc jsem se bál výsledku z angličtiny, protože ta mi přišla nejtěžší. Nakonec jsem ji napsal nejlépe, na 90 procent," zhodnotil své výsledky maturant Dominik Vítek ze sušického gymnázia s tím, že na test z angličtiny by podle něho měli studenti dostat alespoň patnáct minut navíc.

Vítek uspěl i v ostatních dvou předmětech, přesto se chce u ostré verze maturit přihlásit k lehčí variantě jak u českého jazyka, tak u angličtiny.

"Na VŠ potřebuju co nejlepší průměr maturitního vysvědčení a nechci zbytečně riskovat. I když jsem v generálce dopadl dobře, naostro k tomu přece jenom bude ještě ústní část a určitě i nějaká nervozita," dodal.

Generálka má pomoct maturantům s výběrem předmětů

Maturitní generálka se uskutečnila v polovině října. Absolvovalo ji 94 000 studentů na 1 225 středních školách. Celkem 53 škol se odmítlo maturity nanečisto, která byla dobrovolná, zapojit. Po vyhodnocení generálky se ukázalo, že třetina studentů neprošla.

KTERÁ ŠKOLA NENAUČÍ?

Ministr školství Josef Dobeš si od státních maturit mimo jiné slibuje, že ukážou rozdíly mezi školami a že o ty špatné bude mezi studenty a rodiči menší zájem. V tom však odporuje sám sobě, protože ministerstvo nehodlá zveřejnit výsledky škol u maturity ani její nedávné generálky. Rodiče tedy nebudou mít kde porovnat úspěšnost jednotlivých středních škol, učilišť a gymnázií. Je tedy pouze na ředitelích, zda zveřejní, jak jejich škola dopadla jako celek.

Podle ministra školství Josefa Dobeše se ve výsledcích odrazilo to, že studenti ještě neprobrali látku čtvrtého ročníku, nezačali se na maturitu pořádně učit a také jim chyběla ta pravá motivace. "Řada žáků to vzala liknavě, přistoupili k tomu, jako ke sportovnímu zápolení. Podle mě výsledky nejsou úplně objektivní," souhlasí s ministrem ředitel školy v Ústí nad Labem.

Cermat i ministerstvo školství také zdůrazňuje, že cílem generálky nebylo ověřovat znalosti maturantů, nýbrž ověřit logistiku a administrativu (viz Maturita je v pořádku, tvrdí ministr. A slibuje, že zmírní otravování studentů).

Studentům měla generálka pouze ulehčit rozhodování při výběru předmětů a úrovně obtížnosti. Závazně se k maturitním předmětům musí přihlásit do 15. listopadu (studentský manuál k přihlašování najdete zde).

"Studenti už protokol dostali. Je pro ně důležité co nejdřív znát výsledky, aby se mohli rozhodnout, zda zvolit těžší nebo lehčí formu maturity nebo třeba jestli změnit angličtinu za němčinu," řekl MF DNES Zbyněk Vastl, zástupce ředitele Masarykova gymnázia v Plzni, kde si maturitou nanečisto vyzkoušela téměř stovka studentů.

Kromě protokolů obdrží dnes ředitelé ještě datové soubory, které budou obsahovat detailní výsledky jednotlivých žáků po jednotlivých dílčích zkouškách. Zjistí tak například, kolik procent jejich žáků uspělo v českém jazyce, matematice či angličtině.

"Zároveň k tomu budou mít k dispozici i speciálně upravený excel," řekl iDNES.cz Jiří Zíka z Cermatu. Ten jim umožní výsledky přepočítat tak, aby se v nich neodrazila neprobraná látka, která se objevila v testech.

Naostro státní maturity odstartují na jaře roku 2011, kdy budou studenti povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit nepovinnou zkoušku z dalších maximálně tří předmětů, jako je biologie nebo fyzika.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video