Talent, nebo ne? Dělení prvňáčků na nadané a na ty "průměrné" může dětem víc uškodit než pomoci.

Talent, nebo ne? Dělení prvňáčků na nadané a na ty "průměrné" může dětem víc uškodit než pomoci. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Školy si vybírají prvňáčky, u zápisu zkoumají i analytické myšlení

  • 523
Některé základní školy mají náročnější požadavky na dítě při zápisu do první třídy, než je běžné. Sociologové to ostře kritizují. Podle nich je to segregace různých vrstev od raného věku - a to je zcela nežádoucí.

Školy mají na budoucí prvňáčky velmi odlišné požadavky. V extrémním případě mohou vypadat takto: Chápe dítě vztah příčina - důsledek? Používá při myšlení analýzu, syntézu a evaluaci? Rádo diskutuje, dobře argumentuje a je ironické? Baví ho pohrávání s myšlenkami co by, kdyby?

Má smysl zapsat dítě na „lepší“ školu?Čtěte ve čtvrtek, 19. ledna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Takové jsou obecné požadavky na přijetí do první třídy pro nadané žáky ve Fakultní základní škole v Olomouci. "My stejně během těch deseti dvaceti minut u zápisu nadané dítě nemůžeme poznat. Pouze dáme tip, pokud se nám zdá šikovné, ale rozhodnout o zařazení do třídy musí pedagogicko-psychologická poradna," říká učitelka Romana Divínová.

Zatímco škola pro nadané žáčky v Olomouci má vyšší požadavky, většina škol si vystačí se základními dovednostmi.

Rozlišování základních škol na výběrové a ty horší je podle šéfa společnosti Scio Ondřeje Šteffla zničující. "Je nemravné, nežádoucí, a dokonce nezákonné vytvářet nějaké výběrové základky se zaměřením na cizí jazyky nebo matematiku, a tím oddělovat různé skupiny dětí. V civilizovaných zemích je to něco naprosto vyloučeného," argumentuje sociolog Šteffl. "Vždyť tohle je právě to místo, kde se mají setkávat a učit sociálním kontaktům."

A jak vypadá zápis v obvyklé, pouze "průměrné" škole? Nejčastěji školy vyžadují klasické věci: aby děti uměly říct své jméno, příjmení a bydliště, zarecitovat básničku, zazpívat písničku, rozeznat barvy a tvary, znát dny v týdnu a odlišovat, kde je nahoře, dole, vpravo, vlevo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video