Většina škol zadání přijímaček příliš nekomplikuje. Ilustrační foto

Většina škol zadání přijímaček příliš nekomplikuje. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Školy si mohou vybrat, jaké vypíší zkoušky

Některým deváťákům není už v těchto dnech moc do smíchu. Nejenže je čeká pololetní a zároveň nejdůležitější vysvědčení, ale ještě vrcholí rozhodování o tom, na jakou střední školu se přihlásí. Ulehčit ho může fakt, že některé školy přijímačky odpouštějí za dobré známky ze základní školy.

ČTĚTE TAKÉ:
SPECIÁL: Vyzkoušejte si přijímačky na SŠ

"Na tom, že školy berou studenty podle jejich průměru, je pozitivní, že se nemusí tak bičovat a zbytečně biflovat všechny faktografické údaje. Většinu z nich potom stejně nepotřebují," vysvětlil Vladimír Šecl z České školní inspekce.

Přiznává však, že to má i negativní vliv na budoucí středoškoláky. "Když se totiž dozvědí, že se na školu dostanou za dobrý průměr, tak opravdu poleví v učení, a to není dobře," dodal Šecl.

Nejde však s přesností říct, které typy škol častěji vypisují běžné přijímací zkoušky a kde berou studenty bez nich. "Přijímací řízení musí být vyhlášeno na úplně každé škole. To je povinnost. O tom, jaké zkoušky budou, rozhodují ředitelé škol. Nikde nařízeno to není, je to pouze na nich."

Česká školní inspekce také nedávno zjišťovala, jaké mají střední školy požadavky na studenty u přijímacích zkoušek.

"Většina škol do zadání přijímacích zkoušek zahrnuje pouze základní a doporučené rozšiřující učivo. Nezaznamenali jsme, že by školy například při přijímacích zkouškách z českého jazyka a matematiky dávaly důraz na ověřování encyklopedických znalostí," uvádějí ve zprávě školní inspektoři.

Nový systém změní i přijímačky
Studenty, ale i školy čeká od září 2007 změna ve školském zákoně. Nejenže by mělo odzvonit biflování vzorečků, ale hodiny by měly být propojovány a být pro žáky zajímavější. Změna se podle Vladimíra Šecla odrazí i v přijímacích zkouškách.

"Protože se i střední školy připravují na nové vzdělávací programy, budou se učitelé při přijímacích zkouškách víc orientovat na žáka. To znamená, že je bude zajímat, jestli umí sám zhodnotit informace a dovednosti, které na základní škole získal," vysvětlil Šecl.

Deváťáci mají na výběr hned z několika typů středních škol. Největší zájem je o gymnázia, obchodní akademie a střední odborné školy s maturitním oborem. Mezi chlapci je dlouhodobě největší zájem o střední průmyslové školy.

V posledních letech však ubývá studentů některých oborů odborných učilišť. "V loňském roce podalo přihlášky na střední odborné školy a učiliště v prvním kole přijímacích zkoušek asi o čtrnáct set zájemců méně, než kolik by jich mělo být," řekl radní pro školství na pražském magistrátu Jan Štrof.

Nejmenší zájem projevili loni pražští studenti o učební obory telekomunikace, obuvnictví, čalounictví, krejčí nebo tesař a prodavač.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video