Studenti už nemají možnost dozvědět se podrobné informace o střední škole.

Studenti už nemají možnost dozvědět se podrobné informace o střední škole. | foto: MF DNES

Školy se radují. Už je nikdo nekontroluje

  • 4
Oproti svým předchůdcům byli letošní deváťáci ve velké nevýhodě. Při vybírání střední školy přišli o jeden mimořádně důležitý zdroj informací: zprávy školních inspektorů o tom, jak kvalitní je na zvolené škole výuka. Školní inspektoři už totiž déle než rok školy pořádně nekontrolují.

"Váhali jsme mezi dvěma školami. Vyhledala jsem si proto jejich inspekční zprávy v domnění, že se dozvím, jak vypadá výuka v hodinách, jaké tam mají pomůcky a jestli učitelé umějí děti výkladem zaujmout. Nedozvěděla jsem se z nich ale vůbec nic," zlobí se dvaačtyřicetiletá Zdena Vilímková z Českých Budějovic, která vybírá střední školu pro svého syna Petra.

Má pravdu: zatímco ještě před dvěma lety čítaly inspekční zprávy kolem deseti stran textu podrobně rozebírajícího kvalitu výuky, nyní mají jen pár odstavců. A v nich se píše jen to, co o své škole inspektorům prozradil její ředitel. Do hodin na takzvané hospitace už inspektoři téměř nechodí.

Za všechno může nový školský zákon
Šéfka školní inspekce Olga Hofmannová tvrdí, že za všechno může nový školský zákon. "Od června roku 2005 se za pochodu tvoří nová inspekce přizpůsobující svou činnost probíhající školní reformě," řekla Hofmannová s tím, že i přesto se činnost inspekce v loňském roce vlastně nijak neomezila.

Tak třeba ve Střední zemědělské škole v Písku byli inspektoři za poslední čtyři roky dvakrát. Z jejich obsáhlé zprávy z podzimu 2003 lze například vyčíst, že v hodinách českého jazyka učitel nepoužíval pomůcky, požadoval od studentů, aby se učivo učili nazpaměť, a tak děti jeho výklad nebavil, zatímco v odborných předmětech kantoři děti zaujmout dokázali na sto procent.

Oproti tomu z další inspekční zprávy z loňského prosince se už rodiče o škole nedozvědí skoro nic. Inspektoři totiž kontrolovali jen to, jak škola využívá počítače v jiných předmětech, než je výpočetní technika. "Z rozhovoru s ředitelkou školy vyplynulo, že má počítačovou výuku promyšlenou," zní hlavní závěr inspektorů.

Školám nevadí, že už je nekontrolují jako dřív
Ředitelce školy Zdeňce Hůrské se nový způsob inspekce zamlouvá víc než ten předchozí. "Je to rozhodně změna k lepšímu. Když tu byli posledně, šli se podívat jen do jedné vyučovací hodiny. Pro učitele to už taková zátěž není. Pamatuji se, že na podzim 2003 to byla hrůza. Našemu češtináři se byli podívat v osmi hodinách," říká Hůrská.

S tím, že už je nikdo nekontroluje, jsou spokojeny i další školy. "Dřív přišel do školy zástup inspektorů, měli jsme je na krku týden a jen nám tam překáželi. A na všechno měli jiný názor než učitelé. Teď se inspekce odbude za pár hodin a výuku nám to neruší," pochvaluje si změnu šéf Unie školských asociací a ředitel kopřivnické odborné školy Jaroslav Ponec.

Šéfka inspektorů nový způsob kontrolování škol hájí. "Když budete listovat poslední výroční zprávou, najdete zhruba padesát stran nabitých faktickými zjištěními České školní inspekce. Vypracováno bylo přes patnáct set inspekčních zpráv," říká Hofmannová.

Její lidé si to však nemyslí. Upozorňují navíc na to, že dřív za rok udělali na školách přes tři a půl tisíce kontrol.

"Posílají nás do škol kontrolovat jen formality a papíry. Podle toho také naše zprávy vypadají. Je to pro ostudu," stěžuje si pod podmínkou anonymity jeden z inspektorů a dodává: "Jedna inspekční zpráva, která má teď jen pár nicneříkajících odstavců, přitom daňové poplatníky vyjde na víc než 120 tisíc korun."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video