Devítiletý Roberto Lombino začal ve třech letech hrát na klavír, angličtinu zvládá na úrovni deváté třídy.

Devítiletý Roberto Lombino začal ve třech letech hrát na klavír, angličtinu zvládá na úrovni deváté třídy. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Školy nevycházejí vstříc nadaným dětem

  • 140
Ačkoliv už rok mohou školy podle nového školského zákona vytvářet podmínky pro vzdělávání malých géniů, rodiče takové hledají jen těžko. Ne všude umějí mimořádně nadané děti učit.

Ve čtyřech letech čtou, píší, skládají básničky, hrají na klavír. Místo do druhé třídy na základní škole chodí do třetí. Jsou mimořádně nadané, ale ne vždy najdou školu, která je v jejich přednostech podporuje.

Přitom už rok platí školský zákon, který jim umožňuje speciální přístup. Děti třeba mohou přeskočit v jednom předmětu i několik ročníků.

V pololetí do vyšší třídy
Zvlášť nadaný je třeba desetiletý Jan Rendl. Ve čtyřech letech četl encyklopedie. Nazpaměť uměl například atlas hub včetně latinských názvů. Nyní chodí do páté třídy na základní škole. Podle věku by měl navštěvovat teprve třetí.

"V první třídě uměl víc než spolužáci, proto v pololetí přešel do druhé," popisuje jeho matka Simona Rendlová. Ačkoliv škola vyšla Honzíkovi vstříc, jeho studium zde ztroskotalo na přístupu třídní učitelky.

"V páté třídě dostali jinou paní učitelku. Byla to starší paní, která stále jela v zavedených kolejích. Neměla ráda vybočování z průměru, ani nahoru, ani dolů," říká Rendlová.

Ke konfliktu s učitelkou stačilo, když ji chytrý Honza čas od času opravil. A problémů přibývalo. Školu proto nakonec raději změnil. Teď si už nestěžuje.

Na problém v postoji učitelů k mimořádně nadaným dětem upozorňuje také Eva Vondráková, předsedkyně Společnosti pro talent a nadání.

"Jsou případy, kdy sice škola dětem pomoci chce, ale ztroskotá to na přístupu učitelů. Ne všichni mají chuť dětem pomáhat," tvrdí Vondráková.

Rodiče devítiletého Roberta Lombina z Prahy hledali školu, která by jim vyšla vstříc, dva roky. Situaci jim komplikoval - kromě chlapcova mimořádného nadání - také jeho handicap.

"Roberto je nevidomý. Chtěli jsme ale, aby chodil do školy mezi zdravé děti. Jedna škola nás na poslední chvíli odmítla. Nakonec jsme sehnali jinou, v těsné blízkosti domova," popisuje chlapcova matka.

Inspekce: Vyhovují čtyři procenta škol
To, že většina českých základních škol neumí pracovat s nadanými dětmi, zjistila i Česká školní inspekce. Z nejnovější výroční zprávy vyplývá, že nadaným žákům se dokážou správně věnovat jen na každé pětadvacáté. Posuzována byla nabídka volitelných předmětů i rozšířená výuka.

Podle Svatopluka Pohořelého, ředitele odboru základního vzdělávání ministerstva školství, to však se školami není až tak zlé.

"Ta čtyři procenta škol, která chválí inspekce, jsou ty školy, které už teď vše zvládají na jedničku. Mnohé další se snaží, i když jim to zatím zcela nejde."

Eva Vondráková upozorňuje také na fakt, že zákon zapomněl na předškolní děti: "Nemají možnost jít do školy třeba o rok dřív. Navíc školky pro ně nemají speciální programy. Je to chyba, děti pak ztrácejí chuť do učení."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video