Z Kellnerova gymnázia Open Gate odešla celá skupina učitelů včetně jejího bývalého ředitele Petra Albrechta.

Z Kellnerova gymnázia Open Gate odešla celá skupina učitelů včetně jejího bývalého ředitele Petra Albrechta. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Školy miliardářů Romana a Kellnera si přetahují učitele

  • 118
Exodus učitelů. I tak by se dal nazvat jev, který postihl soukromou internátní školu Open Gate, jejímž mecenášem je nejbohatší Čech Petr Kellner. A pikantní je, že jedna skupina "zběhlých" učitelů našla útočiště ve škole, kterou sponzoruje nejbohatší český manažer, šéf ČEZ Martin Roman.

Fluktuace na trhu práce není nic překvapivého, ale když se začnou hýbat "kádry" mezi jinak poměrně "věrnou" učitelskou profesí, stojí to za pozornost.

V životopisech vedení vznikající soukromé základní školy a osmiletého gymnázia Nový PORG v Praze (projekt česko-anglické školy, který financuje Roman a vzniká při soukromém gymnáziu ředitele Václava Klause mladšího) nelze přehlédnout předchozí působiště: Open Gate, Babice.

Mezi jmény je i bývalý ředitel této školy Petr Albrecht, který byl loni na jaře z funkce odvolán. Jeho odvolání vyvolalo ve škole protesty, které vyvrcholily odchodem jeho stoupenců.

"Ano, získali jsme několik lidí," potvrzuje Václav Klaus. "Kolegyně, která dělala nábor, tam měla kontakty. Ale není v tom nic zvláštního, stejně tak jsme hledali kvalitní pedagogy na jiných školách v Česku i v cizině," dodává.

Podle informací MF DNES z gymnázia Open Gate neodešla pouze tato skupina, ale i další učitelé. Někteří se raději, i za nižší plat, vracejí do veřejného školství. Proč?

"Každý měl i nějaké svoje osobní důvody, ale převažující je asi jiný pohled na vzdělání a fakt, že Open Gate byla označována za elitní školu, kde budou talentované děti, ale realita je jiná," řekla MF DNES tamní bývalá učitelka, jejíž jméno redakce zná.

Její kolegyně pak vysvětluje, že zde byl mix velmi talentovaných dětí s dětmi přijatými výhradně proto, že jsou ze špatných sociálních poměrů. "Ten projekt je ušlechtilý, je skvělé, že i děti z takového prostředí mají šanci, ale nesmí se to tvářit jako elitní škola. Ta škola tápe v tom, co chce. Ty nejnadanější děti odcházejí, protože vědí, že tahle škola je na vysoké školy nepřipraví," dodává.

Rozdílné názory
Podle mluvčího Kellnerovy soukromé školy, Alexeje Bachtina, nejde o žádný dramatický personální odliv. "Nevnímáme to jako nepříjemnost, je to standardní pohyb na pracovním trhu školství. Ukazuje se, že lidé, kteří pracovali v Open Gate a přispěli k jejímu rozvoji, nacházejí uplatnění v dalších významných projektech v oblasti soukromého školství," říká Bachtin.

A doplňuje oficiální verzi odchodu ředitele Albrechta: "Rozdílné názory na kroky souvisící s dalším rozvojem projektu." Jde nejspíš o univerzální formulku. Týmiž slovy odchod komentoval loňský mluvčí školy pro Lidové noviny, které o "bouři" v Open Gate psaly jako první.

I další učitelé, kteří od Kellnera odešli s Albrechtem, se objeví v pedagogickém sboru nové Klausovy školy. A jeden z nich, Martin Metelka, se stal i jejím výkonným ředitelem.

Podle informací MF DNES se učitelům v Babicích nelíbila i údajně špatná komunikace s manžely Kellnerovými, neshody mezi českými a zahraničními učiteli i rozdílné názory na výuku.

"Odešla jsem. Už jsem to nemohla vydržet. Vedení se střídalo, podle mě je ta škola vůbec vedená špatně. A od gymnázia jsem očekávala na prvním místě vzdělání. Čekala jsem rok a půl, ale na vzdělávání nedošlo," říká bývalá učitelka z Open Gate. Problém podle ní tkví především ve velmi nevyvážených schopnostech žáků.

Odcházejí i nejlepší žáci
Jen asi za deset procent dětí platí jejich rodiče obrovské školné, 470 tisíc korun ročně. Další platí méně nebo studují na stipendium, které však většinou není podmíněné nadáním. Tak dostaly šanci studovat i děti z dětských domovů a z horších sociálních podmínek.

"Je to gymnázium, ale zároveň není," říká bývalá pedagožka. "Je to nádherná myšlenka vytáhnout děti z problémových poměrů a dát jim vzdělání, ale šlape se tak po talentech, které dali na tuto školu rodiče v dobré víře, že se jim dostane elitního vzdělání. Ti teď, co já vím, odcházejí," popisuje stav v Kellnerově škole.

Sama se vrátila na státní gymnázium, navzdory nižšímu platu. "Představa, že v soukromém školství jsou nějaké horentní mzdy, je lichá, ale plat jsem vyšší měla, asi o třetinu," přibližuje. Přičemž průměrný plat učitele se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun hrubého.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue