Ministryně školství Kateřina Valachová

Ministryně školství Kateřina Valachová | foto: MF DNES

Školský ombudsman bude řešit jen šikanu, stát chce zvýšit ochranu učitelů

  • 23
Školský ombudsman Eduard Zeman se letos v reakci na případ průmyslovky v pražských Malešicích zaměří výhradně na problematiku šikany. Ve čtvrtek o tom informovala ministryně školství Kateřina Valachová. Kvůli vyšší ochraně učitelů navrhne, aby získali status chráněné osoby.

„Rozhodli jsme se změnit postavení a úkoly školského ombudsmana. Postupem času se stal spíše vyřizovatelem formálních stížností,“ řekla ministryně na tiskové konferenci. Ombudsman by měl podle ní být přátelským a nebyrokratickým místem, které je otevřeno směrem k rodičům a učitelům.

Inspekce: Ředitel průmyslovky, kde se šikanovalo, o tom věděl od října

Ombudsman má zobecňovat příklady dobré praxe ze škol, které tento problém úspěšně vyřešily. Měl by také jezdit přímo na místo a prostřednictvím komunikace a mediace obnovit důvěru na školách, uvedla Valachová.

Funkci školského ombudsmana v září 2014 zřídil tehdejší ministr školství Marcel Chládek. Zeman, který resort v minulosti rovněž vedl, je ale kritizován, že jeho práce není příliš viditelná (více čtěte zde).

„Škola je specifické prostředí, učitele musíme více chránit“

Ministryně také chce, aby učitelé měli status takzvané chráněné osoby. „Učitelé by měli mít zvýšenou ochranu s ohledem na to, že škola je specifické prostředí. Vyžádá si to legislativní změny, budu se snažit v řádech měsíců předložit, jak postupovat,“ uvedla Valachová.

V českých zákonech tento institut zatím není, už sedm let jej ale požívají učitelé na Slovensku. V případě útoku nebo trestného činu vůči chráněné osobě hrozí útočníkovi vyšší sazby (více o zkušenostech ze Slovenska čtěte zde).

Návrh zařadit učitele mezi veřejné činitele (toto postavení mají v Česku soudci, státní zástupci, prezident, ministři, zákonodárci, zastupitelé, policisté, vojáci či soudní exekutoři) po diskusi s ministerstvy vnitra a spravedlnosti Valachová zavrhla.

Školy dostanou „kuchařku“, jak řešit šikanu

Ministerstvo po případu Střední průmyslové školy Na Třebešíně do dubna připraví pro ředitele škol manuál, jak postupovat proti agresorům. Valachová také požádala ministerstvo financí o navýšení rozpočtu o 35 milionů, mimo jiné na posílení činnosti metodiků prevence.

Po zveřejnění kauzy se přímo na ministryni obracela řada učitelů se svědectvími o situaci ve školách. Stěžovali si mimo jiné na nedostatečnou podporu ze strany vedení. „Někdy jsou obviňováni z toho, že oni selhávají jako učitelé, a nikdo se nezabývá tím, jestli je chování žáků přiměřené a nejedná se už o šikanu,“ uvedla ministryně.

Ministerstvo školství také zřídilo emailovou adresu prevence@msmt.cz, kam se mohou obracet učitelé, ředitelé i rodiče. Mohou například upozornit na problémy, které škola neřeší.

23. února 2016

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue