Reforma veřejných financí, kterou navrhuje ministr Miroslav Kalousek je trnem v oku školským odborům.

Reforma veřejných financí, kterou navrhuje ministr Miroslav Kalousek je trnem v oku školským odborům. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Školské odbory kritizují vládu za reformu financí

  • 99
Školské odbory nesouhlasí s vládou navrženou reformou veřejných financí. Podle jejich názoru by její realizace ohrozila kvalitu vzdělávání. Za nejdůležitější bolavé místo školství odboráři považují právě nízké platy učitelů i dalších zaměstnanců škol

"Zásadně odmítáme, aby se reforma veřejných financí stala záminkou pro odklad řešení naléhavých problémů školství," uvedli odboráři v prohlášení, jež odsouhlasili delegáti sjezdu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, který dnes skončil v Praze.

Za "výsměch" pracovníkům ve školství považuje vládou navrhovaný růst jejich mezd na příští rok o 1,5 procenta předseda svazu školských odborů František Dobšík, který byl v pátek znovu zvolen do funkce, v níž působil předchozí čtyři roky.

"Rozhodně tomu nebudeme přihlížet. Chceme se nějakým způsobem ozvat a rozhodně se jako školští pracovníci budeme bránit," řekl dnes ČTK Dobšík.

Zvýšit plat o deset korun? Výsměch
"Neříkáme, že chceme teď naráz přidat každý deset tisíc. Přidání, které se pohybovalo kolem dvou tisíc korun teď bude řádově v desetikorunách, to srovnání je pro mě výsměchem," prohlásil dále Dobšík.

Delegáti sjezdu odsouhlasili také text otevřeného dopisu adresovaného ministrům, poslancům a senátorům.

V dopise si stěžují, že vláda svým jednáním zatíží učitele zvyšováním úvazků a svým "bezprecedentním a neprofesionálním" rozhodnutím je zodpovědná za ohrožení výuky zejména v regionech a na základních školách.

Učitelé: Na vzdělávání se nesmí šetřit
Podle školských odborů navíc chystaná opatření povedou k další privatizaci školství, zvýšení finanční spoluúčasti studentů a zprivatizování stravování, internátů či školních družin.

"Jsme přesvědčeni, že pokud se tady má šetřit, že by to rozhodně nemělo být v oblasti vzdělávání, že to může ohrozit kvalitu vzdělávání a potencionální rozvoj této společnosti," míní Dobšík.

Odboráři nyní budou ve školách sondovat postoje svých kolegů stojících mimo odbory, zda by byli ochotni podpořit jejich požadavky účastí na demonstracích či stávkou. Zatím však stávkovat většinou nehodlají.

Odbory chtějí přesvědčit i rodiče dětí
Školští odboráři se také 19. května zúčastní setkání zástupců členských organizací Českomoravské konfederace odborových svazů i dalších odborů. "Na tomto shromáždění určitě bude navržen konkrétní scénář, který určitě zapadne do toho našeho," míní Dobšík.

Odboráři také doufají, že jejich požadavky podpoří veřejnost, kterou chtějí oslovit petiční akcí, jež potrvá do konce školního roku.

"Když se rodiče nebo zastupitelé a další, ke kterým mají odbory nejbližší přístup, alespoň začnou o tu problematiku zajímat, tak si uvědomí, že ty připravované škrty mohou opravdu ohrozit kvalitu vzdělávání," dodal Dobšík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video