Pouzdro obsahující toxické ftaláty | foto: www.arnika.org

Školní pomůcky obsahovaly nebezpečné ftaláty, škodí dětem

  • 0
Pět z devíti pomůcek pro školáky obsahuje vysoký podíl toxických ftalátů. Prozradily to testy, které pro občanské sdružení Arnika provedl Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně. Ftaláty, které se používají pro změkčování výrobků z PVC, se našly v obalech na sešity i v penálech. Látky jsou toxické pro lidský reprodukční systém i nervovou soustavu.

Zákony určují normu pro obsah ftalátů v hračkách a výrobcích pro děti, na obsah ftalátů ve školních pomůckách se však české ani evropské normy nevztahují.

"Přitom s nimi děti přijdou do styku stejně často, jako s hračkami. A navíc, v případě školních potřeb lze ftaláty, respektive PVC, v němž bývají obsaženy, snadno nahradit bezpečnějšími materiály," uvedla Jitka Straková z Arniky.

Obal na fixy obsahující toxické ftalátyPouzdro obsahující toxické ftaláty Testované školní pomůcky.

"Mezi testovanými výrobky byly penály, obaly na školní sešity nebo mazací gumy, které jsou vyrobeny z PVC. Existuje velice vysoké riziko, že jsou změkčovány takzvanými ftaláty," doplnila Straková. "Děti ty výrobky vkládají do úst a jsou s nimi v častém kontaktu," dodala.

TESTOVANÉ VÝROBKY

* Obal na sešit, průhledný A5), České Budějovice. Výrobce: Linarts ČR. Obsah ftalátu DEHP: 18,18 hm. %

* Penál "Sweet cat" - vrchní obal, Praha. Výrobce: Donau Design GmbH-Biella. Obsah ftalátu DEHP 17,02 hm. %

* Průhledný obal na notový sešit, České Budějovice. Výrobce: Koh-i-noor Hardtmu-th. Obsah ftalátu DEHP 15,50 hm. %

* Fixy TESCO (6 Fibre tip Pens) – obal, České Budějovice. Vyrobeno v Číně/Tesco Stores. Obsah ftalátu DEHP 12,67 hm. %

* Penál "Polly" - vrchní obal, Ostrava. Výrobce Mattel. Obsah ftalátů DEHP 0,099 hm. %, DINP 16,15 hm. %.

Ftaláty jsou estery kyseliny ftalové, tvoří je skupina asi čtyřiceti látek. Ne všechny jsou toxické. Uvolňují se mechanickým tlakem a při zvýšené teplotě. Zákony regulují šest takových látek, ta nejvíce nebezpečná má zkratku DEHP, v současnosti jde o nejčastěji používané změkčovadlo PVC a informace o ní na obalech často chybí.

"I u školních pomůcek hrozí, že se z nich ftaláty mohou uvolňovat po velmi dlouhou dobu. Při silnějším stlačení se množství unikající látky zvyšuje. Dále uvolňování ftalátů z povrchu měkčeného PVC stoupá zejména při zvýšení mechanického tlaku a teploty, tedy například žvýkáním," upozorňuje Straková.

Testovaly se tři penály, dva obaly na sešity, dvě pryže a dva obaly na fixy. Nejhůř podle Strakové dopadl obal na školní sešit, který obsahoval přes 18 procent DEHP. Hmotnost školního penálu, zakoupeného v pražském papírnictví, a notového sešitu z prodejny školních a kancelářských potřeb v Českých Budějovicích, zahrnovala 17 procent DEHP.

V dalším výrobku byl zjištěn di-isononyl ftalát (DINP), u něhož testy na zvířatech prokázaly toxicitu pro játra a ledviny.

Ftaláty škodí reprodukční i nervové soustavě člověka. "Konkrétně u chlapců se zjistilo, že to vede třeba k horšímu vývoji penisu anebo to má i negativní dopad na jejich chování, to znamená na vývoj nervové soustavy," varoval Jindřich Petrlík z Arniky. Šest nejvíce škodlivých ftalátů obecně má podle něj většinou negativní vliv i na játra a ledviny.

JAK VYBRAT BEZPEČNOU POMŮCKU

Desatero rad pro bezpečný nákup najdete zde

Anrika sestavila Desatero šetrných školních pomůcek. Na prvním místě nabádá k tomu, aby se lidé vyhýbali PVC, které je často změkčováno právě problematickými ftaláty. Šetrná školní pomůcka by měla být vyrobena z bezpečných, recyklovatelných nebo snadno rozložitelných a energeticky nenáročných materiálů (včetně obalů) a pocházet z České republiky.

REAKCE VÝROBCŮ:

Pavel Škarabela, Linarts:
V letošním roce jsme dokonce uvedli na trh absolutní novinku "Bezftalátové školní obaly A4 a A5". Je na volbě spotřebitele, který materiál a produkt firmy Linarts je pro něj cenově dostupný. Naši dodavatelé materiálu splňují přísné normy EU pro výrobu plastových folií, které si pravidelně nechávají testovat v akreditovaných laboratořích ve svých zemích. V případě školních obalů Linarts jsme si jisti, že zcela splňujeme legislativní požadavky a normy EU pro výrobky z PVC.

Martin Doležal, KOH-I-NOOR Hardtmuth:
Od 1. 4. 2009 vyrábíme a prodáváme veškeré školní obaly na sešity a učebnice jen a pouze z bezftalátových materiálů (PVC měkčené di-oktyl-adipátem). A to i přesto, že zákonné normy v ČR a v EU umožňují vyrábět a prodávat školní obaly z materiálů s přítomností ftalátů. Testovaný obal na notový sešit musel tedy nutně pocházet z výrobní šarže starší než rok a půl.

Eva Karasová, Tesco Stores ČR:
Tesco pečlivě dbá na to, aby výrobky, které prodává, vyhovovaly po stránce zdravotní nezávadnosti platné legislativě. Zdraví a spokojenost zákazníků jsou pro nás na prvním místě. Uvědomujeme si, že dítě přichází do těsného kontaktu s fixami. Nechali jsme je proto nad rámec našich povinností před uvedením na trh otestovat podle platné legislativy pro hračky. Test provedla akreditovaná laboratoř. Výsledky testu prokázaly, že fixy legislativou předepsané limity splňují.

Luděk Boďo, Biella Czech Republic:
Do dnešního dne se mateřské firmě nepodařilo získat vyjádření výrobce PVC folie, kterou nakupuje a potiskuje v Německu a Rakousku a teprve poté se z ní šijí penály. Dnešní produkce je již založena na bázi potištěných lakovaných kartonů na horní a spodní ploše. Tímto se snažíme snižovat podíl PVC ve výrobcích. Naštěstí penály nejsou kupovány jako hračka pro děti do 3 let a kupují se až pro věk 6 let, kdy předpokládáme, že tyto výrobky se do úst nedostanou vzhledem k rozumové úrovni dítěte i vzhledem k velikosti výrobku.

Zdroj: Arnika


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video