Školné na Slovensku se odkládá

  • 4
Slovenská vláda stahuje z parlamentu zákon o zpoplatnění vysokých škol. Ministerstvo školství musí návrh zákona do května přepracovat. Podle státního tajemníka pro školství László Szigetiho je předčasné mluvit o tom, kdy budou muset studenti platit, píše slovenský deník SME.

Je však pravděpodobné, že to bude až od 1. ledna příštího roku, odhaduje list. Ministerstvo musí nový návrh přepracovat tak, aby se zvýšilo procento studentů, kteří budou mít nárok na sociální stipendium z 30 na 50 procent.

Na mimořádném jednání vlády chyběl ministr školství Martin Fronc. Pro agenturu SITA ke své neúčasti pouze poznamenal: "No comment". Fronc s návrhem na zpoplatnění vzdělání nepochodil už podruhé. Nepovažuje to ale za svou osobní prohru. "

Politika není o vítězstvích a prohrách," uvedl. Zároveň dodal, že o odstoupení neuvažuje. "Když bych o něčem takovém uvažoval, oznámím to nejprve straně a předsedovi vlády," řekl listu Fronc.

Stávková pohotovost ale trvá
Rozhodnutí vlády přivítala slovenská Studentská rada vysokých škol. Vnímá ho jako "rozumnou reakci na oprávněné protesty studentů vysokých škol celého Slovenska". Podle ní tento krok vlády a nedostatečná podpora v parlamentu ukázaly, že dopady navrhované reformy by byly sociálně neúnosné pro většinu studentů.

Ale i přes rozhodnutí vlády, rada podle SME trvá na stávkové pohotovosti. Hodlá v ní vytrvat do té doby, dokud nebude reforma vysokých škol ve prospěch studentů a ne proti nim. Rada trvá na svém stanovisku, že je potřebné vypracovat dopadovou studii změny sociálního systému a případného zavedení školného.

Dzurinda nemá většinu
Za odkladem školného, které se má pohybovat od zhruba 3500 do 22 tisíc slovenských korun ročně, stojí podle ČTK zejména ztráta parlamentní většiny Dzurindovy vlády.

Ta přišla za poslední rok o 11 zákonodárců a z původních 78 poslanců má nyní pouze 67. Na přijetí zákona potřebuje nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců 150členné sněmovny.

Čtyřkoalice zatím spoléhala na nezávislé poslance. Někteří z nich se ale dali slyšet, že návrh školného v předložené podobě nepodpoří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Slovensko, Stávka

Video