Na školném panuje shoda, i když o formě se ještě asi bude diskutovat. Nad státními maturitami stále visí otazník. Ilustrační foto

Na školném panuje shoda, i když o formě se ještě asi bude diskutovat. Nad státními maturitami stále visí otazník. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Školné bude do 10 tisíc za semestr, shodli se vyjednavači o vládě

  • 3863
Tři strany, které jednají o vládě, chtějí prosadit zavedení školného i na veřejných vysokých školách. Shodli se na tom vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Výše školného by neměla překročit 10 tisíc korun za semestr, otevřená je zatím možnost, zda se bude platit až po studiu či v jeho průběhu.

Zatímco ODS a Věci veřejné prosazují variantu takzvaného australského odloženého školného - tedy že by ho zpětně spláceli absolventi až z platu a díky zaměstnání, které po absolvování školy získají - TOP 09 stále zvažuje, že by mohli platit přímo studenti.

Je ale možné, že topka ustoupí. "Školné bude v každém případě. To, v jaké bude podobě, je technická záležitost," řekl iDNES.cz Jan Vitula ze strany TOP 09, který už nyní na ministerstvu školství působí a má na starost evropské fondy.

Souhlasíte s tím, aby studenti VŠ platili odložené školné ve výši do 10 tisíc korun za semestr?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 4. července 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 11814
NE
NE 5981

"Při zavedení školného musíme zohledňovat sociální aspekty, proto se bude platit až jako odložené," uvedl vyjednavač Věcí veřejných a šéf jejich poslaneckého klubu Josef Dobeš. Přesnou výši školného by mohly ovlivňovat i samy školy a stát podle oborů, které chce podporovat. Za převažující názor to označil také kandidát ODS na ministra školství Jiří Pospíšil, který se nyní snaží udělat pořádek na plzeňských právech.

Školné na veřejných vysokých školách by podle odhadu expertů všech tří stran mohlo být zavedeno v roce 2013. Kategoricky proti je ČSSD, která ale nejspíš skončí v opozici. "Uděláme v parlamentu všechno pro to, aby se našly jiné způsoby financování vysokého školství. Odložené školné pouze zvýší zadluženost mladých lidí na startu jejich životní kariéry," míní lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

O státních maturitách rozhodne říjnová generální zkouška

Zatímco placení za vysokoškolské studium je nyní velmi pravděpodobné, nejistý je osud chystaných státních maturit, které byly už několikrát odloženy.

"Dohodli jsme se na tom, že určitě v říjnu proběhne generální zkouška na státní maturity a teprve potom se rozhodne," řekl Walter Bartoš z ODS. Podle Dobeše bude muset nový ministr jednat s pedagogy, kteří zatím státní maturitu odmítají. Projekt státních maturit také zhodnotí finanční audit.

"Jasné je to, že by měla existovat určitá jednotná státní srovnávací zkouška na středních školách," řekl iDNES.cz Pospíšil.

Studenti v Praze protestují proti státním maturitám. (19. 6. 2009)

Proti státním maturitám loni na jaře a v létě protestovali studenti středních škol a nakonec donutili politiky, aby je opět odsunuli.

Vyjednavači o vládě se zatím neshodli na způsobu, jak přidat peníze pedagogům. Zatímco Věci veřejné chtějí sebrat deset miliard z rozpočtu armády, ODS a TOP 09 k tomu mají výhrady. Tento problém proto budou muset řešit špičky rodící se vládní koalice.

Ve zdravotnictví se zatím experti na kompromisu neshodli

Bez konkrétní dohody naopak dnes skončila schůzka expertů ODS, Věcí veřejných a TOP 09, kteří jednali zhruba dvě hodiny o zdravotnictví.

"Shodli jsme, že chceme zdravotnictví ekonomicky stabilní a nezadlužené. V jednání o konkrétních okruzích budeme pokračovat," řekl jeden z vyjednavačů ODS, exnáměstek na ministerstvu zdravotnictví Marek Šnajdr. Z jednání měl ale dobrý pocit, kompromis je podle něj možný.

Všechny tři strany chtějí, aby byl definován balík standardní péče, na kterou mají lidé nárok ze zaplaceného zdravotního pojištění. Rozdíl mezi stranami je v tom, že véčkaři chtějí redukci počtu zdravotních pojišťoven a zrušení poplatku za položku na receptu (jak se bojuje o ministerstvo zdravotnictví, čtěte také zde).

TOP 09 má program radikálnější než ODS - chce totiž, aby si za určité úkony a za léčbu některých nemocí lidé připláceli. Podle ODS by ale vždy měla existovat "bezplatná" varianta, tedy hrazená z pojištění.

Jasné není, co bude s obří ekologickou zakázkou

Na schůzce expertů, kteří jednali o životním prostředí, se strany nedohodly na osudu obří státní zakázky na likvidaci ekologických škod. ODS a Věci veřejné dál prosazují, aby se stomiliardová zakázka rozdělila do několika menších, TOP 09 chce dokončení rozběhnutého tendru. Dohoda je naopak na tom, že nemají být prolomeny limity těžby uhlí.

Experty na obranu zaměstnalo téma, jak se má nakupovat vojenská technika a zda by se mělo z rozpočtu ministerstva obrany ukrojit deset miliard korun pro školství. Podle Věcí veřejných by se měl zákon o nákupech změnit, aby armáda nebyla závislá na úzké skupině českých zbrojařů, kteří místo státu obchod se zbraněmi zajišťují. Změnu chce i kandidát na premiéra Petr Nečas z ODS (více o možné změně čtěte zde).

O výsledcích tohoto jednání politici nechtěli říci nic. "Sjednotili jsme materiál, další se dohodne na schůzce ve středu," řekl agentuře ČTK předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Schůzky se zúčastnil také senátor za ODS Alexandr Vondra a někdejší ministr zahraničí Josef Zieleniec, který zastupoval Věci veřejné.

"Já si myslím, že ukrást něco a někde to přidat není možné," řekl iDNES.cz Vondra ke sporu o deset miliard pro obranu. Experti se podle něj ještě sejdou, ODS prý v oblasti zahraniční a obranné politiky usiluje o širší shodu napříč politickým spektrem.

Vondra také naznačil rýsující se shodu na tom, že ministerstvo pro evropské záležitosti je po přijetí Lisabonské smlouvy už zbytečné. Podklady pro premiéra na jednání evropské rady může připravovat malý tým úředníků bez ministerstva.

Už teď je ale jasné, že neprůchodný je plán Věcí veřejných sloučit ministerstva vnitra a obrany. Šéf strany Radek John už v minulých dnech připustil, že je to "běh na dlouhou trať a na více volebních období".

Jednání o vládě

Na čem se dnes shodli a na čem zatím ne

- studenti i na veřejných vysokých školách by měli platit školné, do 10 tisíc korun za semestr

- o osudu státních maturit se rozhodne podle generální zkoušky v říjnu

- Věci veřejné neprosadily, aby bylo do školství přesunuto 10 miliard korun z armádního rozpočtu

- kompromis zatím strany nenašly ve zdravotnictví, jednání jen začala

- rozdílný názor mají strany na obří zakázku na likvidaci ekologických škod

- shoda je v tom, že nemají být prolomeny limity těžby hnědého uhlí

- na výrobky, které zatěžují životní prostředí, by mohlo být uvaleno ekologické clo

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video