Školák zkopal mladšího spolužáka

  • 11
Vyřizování účtů mezi dětmi končí často v nemocnici. Jejich věk se přitom stále snižuje. Ve čtvrtek odpoledne zkopal například v Praze na Ortenově náměstí 14letý chlapec svého o dva roky mladšího spolužáka. Záchranná služba ho odvezla na dětskou chirurgii.

Zbitý chlapec si stěžoval na bolesti břicha a zad. Lékaři však žádné vnitřní zranění nezjistili a propustili ho domů.

Podobné útoky nejsou nijak vzácné, ale stále častěji se odehrávají ve škole, méně na veřejnosti. Podle psychologa Michala Koláře, který se násilím mezi dětmi už léta zabývá, přitom rozhodně nelze říct, že by se to týkalo jen chlapců.

Zná několik případů násilí mezi dívkami, které skončily sádrou. Dramatický příběh, který mohl skončit velmi špatně, evidují policisté Prahy 7. "Sami znalci v podstatě nevědí, co s tou dívkou," říká kriminalista Zdeněk Novotný.

Premiantka se zhlédla v Hitlerovi
Výborně se učící školačku už v šesté třídě zaujala v dějepise pasáž o fašismu. Pro ostatní děti bylo jediným štěstím, že dívka byla drobné postavy, takže pěstmi ubližovat ostatním nemohla.

Stále usilovněji ale přesvědčovala celý kolektiv, že Hitler byl člověk na svém místě, milovala Saddáma Husajna, schvalovala teroristické útoky v New Yorku i Madridu.

"Pak se začala vyptávat dětí, zda nevědí o nějakém židovi, a nosila do školy kuchyňský nůž," podotýká Novotný. Takže ji umístili na dětské psychiatrické oddělení, kde ale při oslavě Hitlerových narozenin málem upálila spolupacienty.

Násilí vyrůstá z šikany
Drtivá většina případů násilí mezi dětmi bývá výsledkem šikany, není to však pravidlem. Právě minulý čtvrtek napadla skupinka několika puberťáků slovně žáky vycházející z gymnázia na Pražačce.

"Jeden z chlapců se chtěl zastat své kamarádky, nastala strkanice, při které tento chlapec upadl velmi ošklivě na obličej," říká Petr Černý z místního oddělení Jarov.

"V půl šesté jsme ho převezli do vinohradské nemocnice na oddělení plastické chirurgie s lehkým úrazem tváře," potvrdil mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř.

Podle všech známek ale tato parta obtěžovala děti před školou už dřív. "Popis útočníků mají všechny naše hlídky, budeme se tam určitě také pohybovat častěji," dodal Černý s tím, že budou jednat s ředitelem školy o dalších opatřeních.

Pražskými periferiemi se prohánějí dětské gangy
Podobné případy, jen podstatně drsnější, se ale podle náměstka městské policie Ludvíka Klemy odehrávají i v některých čtvrtích, kde se gangy dětí už od útlého věku zapojují do dělení teritorií kvůli drogám.

V dalších městských částech, zejména v Praze 3, 5, 7 a 10,  se pro změnu střetávají problémové děti neromské a romské, mnohdy už v takřka pouličních válkách hrají roli i alkohol nebo drogy.

"Stane se, že když přijedeme na místo, nejsou už tam ani útočníci, ani napadení," podotýká Klema. "A pokud tam napadení kvůli vážnosti poranění zůstat musejí, nic nevědí, nic si nepamatují. A nemylte se, nejde jen o sedmnáctileté mladíky, ale třeba i dvanáctileté děti."

Podle psycholožky Jolany Špaňhelové volají děti na Linku bezpečí nejméně v polovině případů právě z důvodu šikany nebo násilí, které mívá různé podoby.

Děti týrají v posledních letech spolužáky zejména kvůli penězům. Buď jich mají příliš málo, nebo příliš mnoho. Po zabavování svačin a hezké propisovačky nastává i drsné vydírání, kdy jsou děti svými spolužáky nuceny ke krádeží, napřed doma, pak i jinde.

Rodiče by proto při drobných krádežích neměli dítě hned podezřívat z toho, že peníze potřebuje na drogy.


Video