Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jedenáctiletá Chilanka otěhotněla po znásilnění, na potrat však nemůže

  • 478
V Chile se rozhořela vášnivá debata o legalizaci interrupcí. Vyvolal ji případ jedenáctileté dívky, která je v čtrnáctém týdnu těhotenství. Počala poté, co ji zneužil nevlastní otec. Na potrat ale jít nemůže, zákon interrupce zakazuje. A to i přesto, že je její život v ohrožení.

Jedenáctiletou chilskou školačku zneužíval partner její matky přes dva roky. Přestože je podle lékařů život dívky i plodu v ohrožení, ukončit těhotenství nesmějí. Tamní legislativa staví interrupci mimo zákon už přesně čtyřicet let. O případu, jenž se odehrál na jihu země v přístavním městě Puerto Montt, informovala chilská státní televize 24 horas.

Zneužívání dívky nevlastním otcem vyšlo najevo, když školačka kvůli bolestem břicha za doprovodu své babičky vyhledala lékařskou pomoc. Když jí lékaři sdělili, že je ve skutečnosti v očekávání, babička celou věc okamžitě oznámila na policii. Podle chilské televizní stanice již policisté dívčina nevlastního otce zatkli. K dloudobému zneužívání dcery své partnerky se prý přiznal.

Případ těhotné jedenáctileté školačky opět rozdmýchal v Chile celospolečenskou debatu o nutnosti legalizace potratů. Ukončení těhotenství bývalo v této jihoamerické zemi tolerováno ze zdravotních důvodů od konce 19. století až do roku 1973. Když se však k moci dostala vojenská junta Augusta Pinocheta, stalo se z interrupce tabu.

Mimo zákon stojí potraty v Chile i v 21. století. Současná vláda prezidenta Sebastiána Piñery v konzervativní katolické zemi jakoukoli úpravu legislativy odmítá. Chilští senátoři jen za poslední rok smetli ze stolu tři návrhy, které by absolutní zákaz zmírnily. Ukončit těhotenství nelze ani v případě, je-li v ohrožení život matky nebo plodu. Právě to je případ jedenáctileté školačky.

Zátěž představovaná katolicismem je stále velkým problémem

Případ po zveřejnění pobouřil velké množství Chilanů. Část z nich už iniciovala vznik internetové petice za legalizaci potratů v případech znásilnění nebo zdravotního rizika pro matku. V zemi, kde se tři čtvrtiny obyvatel hlásí k římskokatolické církvi, však není prosazení takového návrhu jednoduché.

"Chile je zemí, která prošla ekonomickou modernizací. Pokud jde však o sociální a politickou kulturu, poměry zde stagnují, což je možné vidět právě na případu potratů," vysvětluje šéfka chilské agentury pro výzkum veřejného mínění Marta Lagosová. "Zátěž představovaná katolicismem je stále velkým problémem," dodává v rozhovoru pro britský list The Daily Telegraph.

I pokud se opozici postupem času podaří zmírnění legislativy protlačit, nešťastné školačky se to vzhledem k pokročilému stádiu těhotenství téměř jistě nedotkne. Jestliže dívka dítě v pořádku donosí, budou ji kvůli rigidním zákonům čekat mateřské povinnosti dříve, než začne chodit do šesté třídy.

Puerto Montt, Chile

Puerto Montt, Chile


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video