Tmavé skvrny na rentgenovém snímku plic jsou příznakem akutní plicní

Tmavé skvrny na rentgenovém snímku plic jsou příznakem akutní plicní tuberkulózy. | foto: Archiv, MF DNES

Lékaři na Zlínsku poprvé po dvaceti letech zjistili u dítěte tuberkulózu

  • 69
Lékaři a hygienici ve Zlínském kraji řeší ojedinělý případ tuberkulózy u dítěte. Jedenáctiletá dívka z Otrokovic leží v brněnské nemocnici. Její spolužáci i rodina museli absolvovat vyšetření. Na východě Moravy je to první případ přibližně po dvaceti letech, v Česku se jich ročně objeví jen pár.

"Je to snad poprvé za dvacet let, naprostá rarita," potvrdil primář plicního oddělení krajské nemocnice Vladimír Řihák. Infekční onemocnění, dříve nazývané souchotě, se totiž v České republice objevuje už jen velmi výjimečně. Konkrétně ve Zlínském kraji se každý rok léčí maximálně 30 případů dospělých pacientů.

Ještě vzácnější je ale tuberkulóza u dětí. Třeba loni se objevily jen tři případy v celé zemi. V tomto případě proto lékaři neotáleli. "Do dvou hodin od zjištění onemocnění jsme dívku převezli do Brna," popsal Řihák.

Tuberkulóza

Infekční onemocnění napadá převážně plíce. Projevuje se kašlem, horečkou, nočním pocením a vykašláváním krve. V roce 2010 bylo v Česku nahlášeno 680 případů. Většina nemocných přesáhla 75 let. U dětí do 14 let se v roce 2010 objevily tři případy.

Plošné očkování proti TBC bylo v Česku v roce 2009 u dvouletých a jedenáctiletých dětí zrušeno. Od roku 2010 se očkují pouze rizikové skupiny.

Lékaři zjistili, že má rozsáhlou formu plicní tuberkulózy. Kašlala, vykašlávala krev, měla zvýšenou teplotu, byla unavená. Podezření potvrdil i rentgen. Dívka od té doby leží na specializovaném oddělení fakultní nemocnice v Brně. "V této době je ve stabilizovaném stavu," řekla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Hygienici ve Zlíně ale museli začít s rozsáhlým vyšetřováním lidí, kteří se školačkou přišli do styku. Tuberkulóza je totiž infekční a přenáší se vzduchem nebo třeba pouhým dotykem.

Vyšetření se proto kromě rodiny musí podrobit i spolužáci ze školy včetně několika dětí z mateřské školy, které chodí do školy do výtvarného kroužku. "Dotklo se to asi stovky žáků a několika učitelů," potvrdila Jana Večeřová, ředitelka Základní školy Trávníky, kam dívka chodí.

Absolvovali rentgenové vyšetření plic, kožní test, v některých případech speciální krevní test a vyšetření vykašlaného hlenu.

K obavám není důvod

O výjimečném případu už vědí také lékaři v kraji. "To proto, aby na tuto vzácnou diagnózu v případě typických potíží mysleli," vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru Hana Tkadlecová.

Informace o tuberkulóze v otrokovické škole se rozšířila i mezi rodiče a obyvatele města. A u většiny z nich vyvolala obavy. "Před půl rokem se nám narodilo miminko a už není proti tuberkulóze očkované," svěřila se jedna z mladých otrokovických maminek.

I proto se s žádostí o očkování obrátila na svého pediatra. A nebyla jediná. "Od té doby, co se o tomto případu mluví, se na očkování ptalo už několik rodičů," potvrdila dětská lékařka Kamila Pavelková.

Podle odborníků ale nejsou obavy na místě. Není možné, aby se nemoc přenesla rychle, třeba společnou jízdou trolejbusem. Kontakt musí být v každém případě dlouhodobý a velmi úzký. "Očkovat teď všechna miminka v Otrokovicích je nesmysl. Nikdo není zásadně ohrožený," ubezpečil primář Řihák.

Navíc lidi, kteří se s nakaženou školačkou stýkali nejvíc, už nemocnice vyšetřila. U nikoho se tuberkulóza neprokázala. Lékaři budou děti i dospělé sledovat delší dobu. Pravděpodobně celý rok. Otázkou totiž zůstává, jak se vlastně vzácná infekce k dívce dostala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video