Děti jsou za vysvědčení odměňovány různě. Některé dostávají peníze, jiné dárky. Ilustrační foto.

Děti jsou za vysvědčení odměňovány různě. Některé dostávají peníze, jiné dárky. Ilustrační foto. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Školáci: „Za vysvědčení dostanu dva tisíce“

  • 14
MF DNES se ptala dětí, co dnes dostanou za vysvědčení a co by chtěly. Některé děti dostávají pár stovek, jiné tisíce. Ty skromnější se spokojí se zvířátkem či dovolenou. MF DNES také zjistila, že se některé bojí kvůli špatným známkám domů.

Dvanáctiletý Michal z Prahy má se svými rodiči speciální domluvu. Za každou jedničku na vysvědčení dostane páťák ze Základní školy Plzeňská od mámy a táty stovku, dvojky zůstávají bez odměny. A za každou trojku bude muset rodičům sto korun vrátit.

Z ankety MF DNES mezi téměř 60 dětmi v pátých třídách základních škol v Praze, Zlíně a Liberci vyplynulo, že většina z dotázaných dostává za dobré známky od rodičů nebo babiček peníze. A to přesto, že si často přejí něco úplně jiného.

"Jako odměnu za vysvědčení bych si přál, ať mi máma dovolí hrát ragby," napsal například již zmíněný Michal z Prahy. Jeho spolužáci si zase často přáli počítač. Úplně největším hitem mezi dětmi z Prahy je MP3 přehrávač.

Děti ze Zlína a Liberce by zase byly mnohem raději, kdyby jim rodiče na prázdniny pořídili zvíře: psa, morče nebo dokonce užovku. Objevila se také přání jako zajít spolu s rodiči do videopůjčovny nebo na oběd do KFC.

Děti od rodičů za vysvědčení dostávají v průměru sto až pět set korun. Některé ale v anketě uvedly i mnohem více. "Já dostávám tisícovku až dvě," napsal například dvanáctiletý Martin.

Peníze by přitom podle psycholožky Lenky Čadové neměly být hlavní motivací dětí. "Rodiče by neměli dávat dítěti peníze s tím, že je to jejich odměna za celoroční práci. Tou by spíš měl být nějaký společný prožitek nebo akce," soudí psycholožka.

Zároveň finanční ohodnocování zcela nezavrhuje. Může totiž děti naučit, jak zacházet s penězi. "Rodiče by ale měli hlídat, za co jejich potomek peníze utrácí. Pokud si chce nakoupit sto kindervajíček, měli by zasáhnout a vysvětlit, že peníze může investovat užitečněji," říká Lenka Čadová.

Děti často přemýšlejí o útěku z domu
Vysvědčení domů přineslo přibližně 1 300 000 dětí. Některé z nich ale půjdou za rodiči se strachem. K tomu se přiznalo i pět dětí v anketě MF DNES.

"V tyto dny rapidně přibývá telefonátů o školních problémech na Linku bezpečí," říká mluvčí linky Jana Vlčková. Zatímco během roku zaznamenávají telefonisté, kteří dětem radí, co v těžkých situacích dělat, asi dvacet hovorů na téma škola denně, nyní jich bývá až šedesát.

"Na začátku července se také více řeší útěky dětí z domovů, a to hlavně kvůli vysvědčení," říká Vlčková. Odborníci proto rodičům doporučují, aby vhodně volili slova a nezastrašovali děti výčitkami a hrozbami. Děti často vezmou vážně, když rodiče řeknou, ať s ošklivým vysvědčením raději nechodí domů.

"Známka je subjektivním hodnocením učitele a není pouze vizitkou dítěte, ale také rodiče," připomíná Vlčková. Svědčí o tom, jak sami svému dítěti v průběhu školního roku pomáhali a nakolik mu věnovali svoji pozornost. Známky by pro ně rozhodně neměly být nepříjemným překvapením.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video