Školáky často nebaví psát domácí úkoly. Ilustrační foto

Školáky často nebaví psát domácí úkoly. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Školáci si mohou koupit domácí úkoly za pár stovek, učitelé zuří

  • 274
Francouzští učitelé jsou zděšeni, kdežto školáci, kteří nezvládají nebo jen nechtějí dělat domácí úkoly, mohou slavit. Od čtvrtka si mohou na internetu objednat experta, který za ně napíše referát či spočítá úlohy z matematiky. Zaplatí v přepočtu 150 až 800 korun. Obdobná služba funguje i v Česku.

"Když to nezvládneš, jsme tady my" - tak zní motto internetové služby faismesdevoirs.com (Udělej mé úkoly), která francouzským školákům nabízí možnost, že jejich domácí úkoly za příslušný obnos udělá student některé z elitních vysokých škol v zemi.

Učitelé jsou z nové služby zděšeni. "Je to známka neúcty k práci kantorů," míní šéfka učitelských odborů Frédérique Roletová. Tvrdí, že ti, kteří si tak ulehčují práci, mohou přestat školu zvládat.

Zájem o službu je enormní. Webová stránka zaznamenala po svém spuštění tak veliký nápor, že ji technici dokonce museli dočasně odstavit. "K velké radosti všech otevřeme znovu v pondělí ráno. Všechny žádosti vyřídíme," vzkazuje firma zájemcům.

I české děti si stahují práce z internetu a vydávají je za své. "Zkouší to tak půlka žáků. My odhalíme asi deset procent podvodů," říká ředitelka gymnázia Jitka Kendíková.

Je libo referát za babku?

Nechat si za peníze napsat referát nebo seminární práci mohou i čeští žáci. Podobnou službu, jakou teď spustili ve Francii, provozuje zlínská firma Referáty za babku. Stránka "podkladů" pro vypracování referátu v případě žáků základní školy vyjde zhruba na 160 korun, u doktorské práce částka lehce převyšuje čtyři sta korun.

"Prostě jsme využili díru na trhu," říká šéf firmy Petr Lukač. Ani on nepřipouští, že by jeho obchodní činnost byla neetická. Tak velký úspěch, jako jeho francouzští kolegové, zatím neslaví. "Týdně dostaneme asi dvacet objednávek," vypočítává.

"Pochybuju, že čeští školáci mají tolik peněz," míní Helena Sisrová, která na pražském gymnáziu Gutha-Jarkovského učí francouzštinu a angličtinu. Také ona se stále častěji setkává s žáky, kteří odevzdají text stažený z internetu.

Trojkař s esejem profesora

Studenti podle Sisrové podceňují skutečnost, jak snadné je pro zkušeného pedagoga rozpoznat, že práci vytvořil někdo jiný.  "Když má někdo z angličtiny řadu let za sebou trojku a poté do školy přinese esej s gramatickými obraty na úrovni univerzitního profesora, je podvod zřejmý," upozorňuje.

"Jeden primán mi dokonce odevzdal práci, kterou napsal můj učitel z vysoké školy," usmívá se její kolegyně Jitka Kendíková.

Prohřešky řeší tak, že žáky nechá úkol vypracovat znovu. "Vždycky na začátku roku jim ukazujeme, jak se cituje. Ale některým to nedá," dodává.

Úkoly vypracují vysokoškoláci

Francouzský server nabízí za úplatu vypracování úloh od matematiky až po gramatiku. Stačí jen, aby školák naskenoval a poslal zadání úkolu přes internetový formulář. Pak musí zaplatit částku v řádu několika set korun.

K tomu může použít bankovní kartu, poslat zvláštní SMS nebo si v obchodě koupit stírací kupon vydaný společností, jehož kód zadá na internetu. Spočítané příklady či vypracovaný text referátu pak zákazníkovi přijde e-mailem po jednom až třech dnech. Podle toho, o jak náročný úkol jde.

Novinka, z níž se radují školáci, pobouřila značnou část francouzské veřejnosti. Předseda sdružení francouzských rodičů Jean-Jacques Hazan dokonce řekl, že služba popírá sám princip vzdělávání. "Nejdůležitější na úkolu přece není známka, ale konfrontace studenta s problémem, který musí samostatně vyřešit," upozornil.

Tvůrce webu: Je to šokující, ale legální

"Služba jde daleko za hranice přijatelnosti. Doufáme, že stát zasáhne," komentoval spuštění serveru francouzský deník Le Monde.

"Ano, je to šokující. Ale legální," hájí se zakladatel služby faismesdevoirs.com Stéphane Bourkis. Jeho firma prý nabízí jen jakousi moderní podobu doučování.

"Někdo takhle možná bude podvádět, ale stejně se jednou musí všechno naučit. U maturity už s ním nebudeme," tvrdí Bourkis.

Zakázali byste internetové služby, nabízející školákům vypracování domácích úkolů za úplatu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 11. března 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5210

NE
NE 2820

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video