Školáci se naučí civilní ochranu

  • 8
Návrat branné výchovy do škol se navzdory vyhrocené mezinárodní situaci nekoná. Přesto se děti dozvědí, co mají dělat při povodních či úniku chemických látek. Učit se tomu budou v běžných předmětech - chemii, biologii nebo fyzice. Na každou základní i střední školu by do konce listopadu měla dorazit instruktážní videokazeta. Čtyři zhruba patnáctiminutové filmy, které obsahuje, budou ve školách hlavní pomůckou, jak děti naučit, co by měly dělat v případě nebezpečí.

"První film radí, jak se chovat při povodních, druhý při haváriích, jako je třeba únik nebezpečných látek. Třetí snímek popisuje zásady první zdravotnické pomoci. A čtvrtý je opakováním s otázkami," uvedla Hana Křivanová z tiskového odboru generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, jenž filmy připravil.

Tři z nich byly natočeny již dříve. Čtvrtý až po teroristickém útoku na Spojené státy, po jedenáctém září. "Do škol se tak dostanou i aktuální záležitosti," podotkl náměstek ministra školství Jaroslav Müllner, který s hasiči úzce spolupracuje. "Jinak se ale ve školách neobjeví nic moc nové informace. Pojetí problematiky civilní ochrany zůstává podobné, jako bylo - jen místo pokynů, které již platí, připravíme novou závaznou směrnici," dodal náměstek.

Ministerské pokyny totiž po reformě krajů - díky níž přešly střední i základní školy pod samosprávy - již nemají žádnou platnost. K tomu, aby školy musely brát příkazy ministerstva vážně, je nutné mít oporu v zákonech anebo závazných směrnicích.

To znamená, že dnes platné pokyny na téma branná výchova z let 1992 a 1998, stejně jako o rok starší brožura s názvem Ochrana člověka za mimořádných situací, již měli učitelé na základě dalšího pokynu nastudovat a zařadit do výuky, školy nemusí respektovat.

"Ovšemže dětem říkáme, co mají dělat, když by se děly nějaké katastrofy. Nicméně většinou si to odbudeme na začátku roku. Nic, jako bývalo čištění plynových masek a chůze s pytlíky na rukou, neděláme," řekl ředitel Svobodné základní školy v Londýnské ulici v Praze Jaroslav Kotal.

Na mnohých školách by ani podobné praktické cvičení nebylo možné: zastaralé masky nechali odvézt a nové ani nemají. To je případ třeba malé základní školy v Břeclavi.

"Nicméně pamatuji se, jak jsme před časem nacvičovali evakuaci školy. Měli jsme pokyn, že se máme přemístit do krytu, který je pod jednou z místních vilek. Když jsme celá škola k domu dorazili, pán na nás málem vytáhl brokovnici, jak nás hnal," vzpomněla ředitelka školy Iva Karlínová.

Nová směrnice, již ministerstvo připravuje, nicméně stanoví, že ředitelé mají s dětmi dělat i praktické věci. O tématech civilní ochrany se žáci mají dozvídat v rámci několika předmětů. "Ve fyzice by se například měli učit, jak se zachovat při havárii jaderné elektrárny, v chemii zase co si počít při úniku chemických látek," vysvětlil Dušan Slávik z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Podle náměstka Müllnera rozhodně nepůjde o nový předmět na známky - i když to, jak se školy s problematikou srovnaly, by měla nově kontrolovat Česká školní inspekce.

Ministerstvo v těchto dnech také řeší, jakým způsobem učitele vzdělat.
Řada jich sice ještě pamatuje brannou výchovu z dob studené války (předmět byl zrušen na začátku devadesátých let), nicméně jak postupovat v době nových hrozeb, neví nikdo.

"Učitelé budou mít učební materiály k dispozici v krajských pedagogických centrech. Měl by tam být vždy nějaký odborník z dané oblasti, který by je školil. Ale koncept takového vzdělávání zatím není hotový," dodal Müllner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video