Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Školáci přijdou o prodloužené víkendy, ředitelské volno se má omezit

  • 143
Ve čtvrtek státní svátek, v pátek ředitelské volno a čtyři dny volna v kuse jsou na světě. Tato praxe by na školách mohla skončit. Ministerstvo školství navrhuje, aby ředitelé mohli za rok vyhlásit jen tři dny mimořádného volna místo stávajících pěti. Navíc by jim je musel posvětit zřizovatel školy.

Ke změně se ministerstvo odhodlalo na popud některých obcí a měst, kterým vadilo, že jediným důvodem pro vyhlášení volna je to, že třeba svátek vychází na úterý či čtvrtek a ředitelé vyhlásí v pondělí či pátek volno, čímž dětem prodlouží víkend.

"Novela školského zákona už prošla na ministerstvu vnitřním připomínkovým řízením. Teď se k ní budou vyjadřovat ostatní resorty a samozřejmě i zřizovatelé škol, tedy kraje," řekl iDNES.cz náměstek Ladislav Němec.

ŠKOLSKÝ ZÁKON

Ve školském zákoně nyní stojí:

V období školního vyučování může ředitel
školy ze závažných důvodů, zejména organizačních
a technických, vyhlásit pro žáky nejvýše 5 volných
dnů ve školním roce.

Finální podoba novely i se všemi zapracovanými připomínkami pak zamíří na vládu a následně do parlamentu. Její znění se tak může ještě změnit. "Může to vypadat úplně jinak, což bychom ale neradi," dodal Němec s tím, že ideální by bylo, kdyby novela platila už pro příští školní rok.

"Tři dny nevítám. Už několik let využíváme všech pět dní a to ke vzdělávání učitelů. Většinou je to tak, že ředitelské volno navazuje na víkend či svátek a které dny to budou, oznamujeme vždy na začátku školního roku," uvedl ředitel Základní školy Úvaly Jaroslav Březka.

Ředitelka plzeňského Masarykova gymnázia Margit Turníková problém s menším počtem dnů nemá, "přilepovat" volno ke svátkům není totiž u ní na škole zvykem, všech pět dní tak často během školního roku ani nevyužije.

"Každý rok ale dávám volno, když jsou přijímací zkoušky, protože nemáme tolik kantorů, aby mohli učit i zadávat testy u přijímaček. V tomto případě si ale nedovedu představit, že by mi zřizovatel povoloval volno, přijde mi to jako zbytečná zátěž, a to pan ministr tvrdil, že administrativy bude ubývat," uvedla Turníková. Doposud totiž stačilo, aby ředitelé vyhlášení volna zřizovateli oznámili, nově by jim ho musel schválit.

Všech pět dní nevyužila podle ředitele Luboše Šlechty ani Základní škola Višňová na Liberecku. "Třeba teď dáváme dva dny ředitelské volno před Vánocemi, protože jsme měli kvůli povodním vytopenou kotelnu a je tam potřeba udělat nějaký technický zásah a mezi svátky firma nepřijede," uvedl Šlechta s tím, že výjimečně dává školákům volno i v případě, že svátek vychází na úterý či čtvrtek.

"To jsou změny, které nemají vliv na koncepci ve školství a nezlepší ani kvalitu výuky, toto většinou dráždí akorát okolí, že ředitel může dát volno. Většinou se to nikdy moc nelíbilo rodičům, protože ty někdy považují školu za místo, kam odloží dítě, ne kde se vzdělává," dodal Šlechta.

Ministerstvo chce měnit i pravidla u přijímaček

Ve školském zákoně by se měly změnit i další paragrafy. Ministerstvo chce mimo jiné omezit funkční období ředitele na šest let. Nyní není jeho působení na škole časově neomezeno. "Pak může zřizovatel jeho funkční období prodloužit, nebo vyhlásit nový konkurz," dodal náměstek Němec.

Další změna se má týkat přijímacího řízení na střední školy. Žáci nyní mohou podávat tři přihlášky, což má ministerstvo v plánu zachovat. Chce ale zrušit možnost, aby šlo vzít zpět tzv. přihlašovací lístek.

Nyní platí, že lístek odevzdá žák na školu, kam byl přijat a pro kterou se rozhodl. Má ale možnost vzít své rozhodnutí zpět, vyzvednout si lístek a dát ho jinam. Ředitelé tak až do začátku školního roku nevědí, kolik studentů do prvního ročníků nastoupí. Podle Němce by se nově museli rozhodnout do poloviny května.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Studium

Video