Škola se otevřela navzdory násilí

  • 16
Belfast zažil další noc hrůzy. Násilí, které v okolí dívčí katolické školy v protestantské čtvrti na severu města vypuklo už ve středu, pokračovalo s novou silou. V ulicích hořela auta, demonstranti útočili na kordony bezpečnostních sil trhavými pumami, zápalnými lahvemi a kameny. Jeden policista utrpěl těžké popáleniny v obličeji, když ho zasáhla bomba s kyselinou. Navzdory nepokojům se ale škola v pátek ráno otevřela.

Největší řež se rozpoutala na Twaddel Avenue. Policie se pokoušela rozvášněné demonstranty rozehnat střelbou plastovými projektily. Zatkla přitom jedenáct lidí, píše BBC.

Oblast, která byla zahalena kouřem z hořících aut, oslňoval pátrací světlomet z policejního vrtulníku.

Katolická dívčí škola Svatého kříže v v severobelfastské rozdělené čtvrti Ardoyne musela být už ve čtvrtek kvůli nové vlně násilí uzavřena. Škola je měsíce trnem v oku radikálním protestantům, jimž se nelíbí, že školáci do ní chodí přes jejich čtvrť.

Ze školy domů v obrněném transportéru
Při násilných protestech, které propukly ve středu, bylo zraněno 48 policistů a čtyři civilisté. Násilí nejspíš vyvolala hádka mezi dvěma ženami, píše BBC.

Ve čtvrtek bylo do sektářského konfliktu zataženo několik dalších škol. Gang vyzbrojený páčidly vtrhnul na parkoviště katolické školy v severním Belfastu a zdemoloval nejméně 17 aut.

Žáky z jedné místní protestantské školy musely domů rozvézt obrněné transportéry.

Volba rodičů
Páter Aidan Troy, který stojí v čele správní rady školy, v pátek oznámil, že rada rozhodla o otevření školy pozdě ve čtvrtek. "Rada dospěla k závěru, doufejme že správnému, že čím dříve se děti do školy dostanou, tím lépe," prohlásil.

"Mohlo by to mít na celou situaci dokonce zklidňující efekt," uvedl Troy. Rozhodnutí, zda děti do školy půjdou, je na rodičích, dodal.

Ministerský předseda severoirské vlády Trimble označil situaci za vážnou s tím, že vláda bude s aktivisty jednat v pátek.

Britský ministr pro Severní Irsko John Ried ve čtvrtek sdělil, že na místo nepokojů v Belfastu bylo povoláno dalších 200 policistů a 200 vojáků.

Proč se nenávidí
Sever Belfastu je často dějištěm násilností mezi katolickou a protestantskou komunitou, které podle policie podněcují militantní probritští loajalisté. Většina katolické nacionalistické komunity si přeje připojení provincie k Irsku, zatímco protestanté chtějí nad Severním Irskem zachovat britskou svrchovanost.

Násilí začalo už v září
V úvodu školního roku na 200 militantních protestantů vyhrožovalo žačkám i jejich rodičům, aby si našli jinou cestu, nebo dopadnou špatně. Žačky se do školy nakonec dostaly po zásahu policie.

Napětí vyvrcholilo 5. září atentátem. Do policejního kordonu, který školu střežil, hodil jeden z protestantů podomácku vyrobenou bombu. Výbuch zranil čtyři policisty.

Škola byla postavena v protestantské enklávě rozdělené belfastské čtvrti Ardoyne ještě před tím, než v roce 1969 v Severním Irsku propukl konflikt mezi probritskými protestantskými loajalisty a proirskými katolíky.

Katolická dívčí škola v Belfastu zastavila výuku. Zařízení je trnem v oku místním radikálním protestantům. Nelíbí se jim, že děti chodí přes jejich čtvrť. Vedení školu neotevřelo po nočních střetech, při nichž bylo zraněno sedmnáct policistů, 10. ledna 2002.

Katolická dívčí škola v Belfastu zastavila výuku. Zařízení je trnem v oku místním radikálním protestantům. Nelíbí se jim, že děti chodí přes jejich čtvrť. Vedení školu neotevřelo po nočních střetech, při nichž bylo zraněno sedmnáct policistů, 10. ledna 2002.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video