Desítky kurdských bojovníků se v severoirácké Bahře učí číst  a psát.

Desítky kurdských bojovníků se v severoirácké Bahře učí číst a psát. | foto: Profimedia.cz

Místo zbraní tužky. Negramotní Kurdové bojují po večerech s jazykem

  • 40
Přes den válčí s islamisty, pozdě večer se desítky negramotných pešmergů učí číst a psát. Do školy chodí kurdští bojovníci v severoirácké Bahře, ležící pouze tři kilometry od frontové linie. Kvůli neznalosti abecedy mnozí pešmergové padli do zajetí Islámského státu.

„Nemohli jsme chodit do školy v 90. letech, kdy proběhlo povstání proti diktátorovi Saddámovi Husajnovi a Kurdové mezi sebou bojovali. A po roce 2003, když padl tehdejší irácký režim, jsem se přidal k pešmergům. Nemohl jsem chodit do školy a zůstal jsem negramotný,“ řekl agentuře AFP jednadvacetiletý Hakar Mustafa, který se v minulosti živil jako zemědělec.

„Mnozí naši kolegové padli do rukou nepřítele kvůli chybě, kterou udělali, protože neuměli číst. Nevěděli, kde jsou, nebo si nemohli přečíst nápisy, které jim říkaly, že se dostávají do nebezpečné oblasti,“ upozorňuje Mustafa na nástrahy spojené s negramotností.

Podle kurdského ministerstva školství zůstává negramotných patnáct procent místní populace, v 90. letech to bylo 32 procent.

Nyní více než osmdesát pešmergů chodí do večerní školy v Bahře. „Otevřeli jsme tuto školu na hranici s nepřítelem, abychom ukázali, že se zajímáme nejen o vojenskou stránku, ale i vzdělávání,“ tvrdí podplukovník Bidján Hádž Džamíl, který stál za vznikem školy.

Čtení, psaní, matematika

V každé třídě usedá před bílou tabulí do lavic více než dvacet bojovníků. Výuka probíhá mezi 21. a 23. hodinou, protože v tuto dobu mají „málo povinností“. Při běžné hodině učitel píše na tabuli a studenti musí nahlas číst. Poté se u ní střídají a sami píšou, co se naučili. Za zdařilé předvedení nabytých znalostí studenti sklízejí potlesk od kolegů.  

„Učíme je základy čtení a psaní v kurdštině, což je podle nás nezbytné na kontrolních stanovištích a při vojenských povinnostech, a matematiku, protože je potřeba při čtení map,“ popisuje vzdělávání Džamíl. Znalost číslic pešmergové využijí i při manipulaci se zbraněmi, které jim dodávají USA a další spojenci.

„Předtím, když jsme chtěli někam jít, museli jsme se zeptat ostatních, aby nám ukázali místo, kam se chceme dostat. Nyní mohu přečíst své jméno, jméno otce a další věci,“ vyzdvihuje návštěvu školy další student Badruddín Bírú Azíz. „Nyní můžu poslat SMS zprávu, což jsem dříve nemohl,“ pochvaluje si Mustafa.

Výuka potrvá tři měsíce, poté se podle situaci na bojišti rozhodne, zda budou pokračovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video