Blok G v areálu Bletchley Park, který od roku 1938 sloužil jako centrála...

Blok G v areálu Bletchley Park, který od roku 1938 sloužil jako centrála britských tajných služeb určená k prolamování nepřátelských šifer. | foto: Reuters

Britové oživí sídlo luštitelů Enigmy, bude tam národní hackerská škola

  • 5
Budoucí odborníci na kybernetickou bezpečnost se budou vzdělávat v proslulém anglickém Bletchley Parku. Nová škola vznikne přímo v budovách, kde Britové za druhé světové války prolamovali německé šifrování. Tajné služby nápad vítají, hrozba kybernetických útoků totiž roste a experti v Evropě chybí.

Národní škola kybernetické bezpečnosti by se měla otevřít v roce 2018, až skončí rekonstrukce budov. Učebny, laboratoře a studentské koleje vzniknou v dosud chátrajících přístavbách, které si britská tajná služba během války postavila kolem honosného sídla z roku 1883.

Odborníci na prolamování šifer tam i dlouho po pádu německé Enigmy pracovali v přísném utajení, o existenci celého komplexu a výsledku práce jeho zaměstnanců se svět dozvěděl až v roce 1974.

Bletchley Park má od té doby k utajovanému místu daleko, stal se oblíbenou turistickou atrakcí. Brzy by se však mohl alespoň částečně vrátit k původnímu účelu.

Za celým projektem stojí nezisková organizace Qufaro, která sdružuje odborníky na kybernetickou bezpečnost. V jejím čele stojí Alastair MacWillson. Miliony liber na rekonstrukci objektu i následný provoz školy mají platit zejména soukromí investoři a technologické firmy, pravděpodobně se na něm však bude podílet i vláda.

Podle BBC bude škola vzdělávat nadějné programátory, hackery a kryptoanalytiky ve věku od 16 do 19 let. Zájemci budou muset absolvovat náročné přijímací zkoušky a pokud uspějí, studium pro ně bude zdarma. Čtyřicet procent školních osnov se má týkat přímo kybernetické bezpečnosti, zbytek bude věnován souvisejícím předmětům jako je matematika či fyzika.

Bletchley Park osiřel v 80. letech, budovám hrozila demolice

Rozsáhlý komplex ve městě Milton Keynes, které leží asi 60 kilometrů od Londýna, sloužil od roku 1938 jako sídlo Vládního kódovacího a šifrovacího ústavu (GC&CS). Ten v současnosti funguje pod názvem Vládní komunikační ústředí (GCHQ) a stejně jako tajná služba MI6 podléhá ministerstvu zahraničí.

David Balme ukořistil Enigmu a změnil kurz války

Důstojník britského námořnictva David Balme nalezl v potopené německé ponorce...
Do lovu na šifry nasadili Britové nejlepší mozky a nejlepší techniku.

Čekal schované nepřátele či nálože, v německé ponorce U-110 však narazil jen na děsivé ticho. A na spoustu vojenských dokumentů a podivný šifrovací stroj.

Byla to Enigma a David Balme a jeho muži jejím nálezem přispěli k porážce Německa ve druhé světové válce. Balme zemřel ve věku 95 let 3. ledna 2016.

V 80. letech vláda přesunula GCHQ do města Cheltenham v západní Anglii, kde pro ni před dekádou vznikla moderní novostavba přezdívaná podle kruhového tvaru s nádvořím uprostřed „The Doughnut“.

Honosné sídlo Bletchley Park, kolem nějž s postupným rozšiřováním šifrovacího ústavu vyrostla celá řada dalších budov, tak osiřelo.

Roku 1993 tam vzniklo muzeum válečné špionáže, některé stavby však dosud chátrají a donedávna se vážně uvažovalo o jejich demolici. Ředitelka nadace, která muzeum provozuje, má z jejich dalšího osudu radost.

„Díky iniciativám, jako je národní škola, můžeme efektivně propojit dědictví, vzdělávání a inovace, kvůli nimž celé tohle místo stojí. Starší generace jsou velmi pyšné na to, co v Bletchley Parku dokázaly. Už se těším, čeho dosáhnou jejich nástupci,“ řekla Margaret Saleová deníku The Guardian.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video