Podle ředitele je za záškoláctví odpovědný otec.

Podle ředitele je za záškoláctví odpovědný otec. | foto: Profimedia.cz

Škola podala trestní oznámení na otce záškoláka

  • 26
Patnáctiletého žáka z Police nad Metují dělí od konce povinné školní docházky pár dní, škola však jeho rodině přichystala neobvyklé rozloučení. Kvůli neomluveným hodinám podala na záškolákova otce trestní oznámení. Jde o ojedinělý případ.

"Chlapec zameškal bez omluvy 132 hodin, propadá ze všech hlavních předmětů. Dělá si z nás legraci a nic s ním nesvedeme. Odpovědnost je na otci, ať se snaží," řekl ředitel polické základní školy Karel Nývlt.

Podle něj už pedagogové i sociální pracovníci všechny možnosti o nápravu vyčerpali. Hoch, jenž opakuje osmou třídu, je prý pověstný tím, že kouří, pije alkohol anebo jezdí autem bez řidičského průkazu.

Chlapcův otec, jenž má v péči dvě děti, tvrdí, že syna škola šikanuje. "Chtějí ho dostat do pasťáku? To nedopustím! Klidně půjdu k soudu. Kluk není svatoušek, ale škola ho nebaví," zlobí se muž a dodává, že učitelé neměří všem stejným metrem.

Polická místostarostka Ida Seidlmanová, která zasedá ve školní radě, postup školy podporuje. "Chlapce znám dobře, byla jsem za ním i v rodině, ale veškerá varování vyzněla naprázdno. Otec opakovaně nespolupracuje. Není možné, aby se v takových případech nic nedělo," míní Seidlmanová.

Trestní oznámení školy je radikální a nezvyklé řešení. Podle běžné praxe je povinností školy, aby záškoláka s více než deseti zameškanými hodinami nahlásila na sociální odbor radnice. Ten případně kontaktuje nadřízený orgán sociálně-právní ochrany dítěte a věc se řeší ve spolupráci školy, kurátora a rodičů.

Pokud rodina pobírá od města sociální dávky, úředníci ji mohou finančně postihnout. Sociální odbor polické radnice i jeho náchodští nadřízení se však ke konkrétnímu případu záškoláka s odkazem na zákon odmítli vyjádřit.

Jde o výjimečný případ. Sociální odbory měst se totiž na policii obracejí spíš tehdy, když v rodině dítěte zaznamenají kromě záškoláctví i kriminální činnost.

Podle speciální pedagožky Renaty Vlkové z Dětského diagnostického ústavu a Střediska výchovné péče Kompas je pro takto problémové děti prospěšnější, když se situace nevyhrocuje. "Je potřeba získat rodiče ke spolupráci a začít pracovat s dítětem v podobném zařízení, jako je naše," míní Vlková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video