Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Škola má být apolitická. Učitel je ale i na kandidátce Národní strany

  • 143
Vadilo by vám, kdyby vaše dítě učil stranicky angažovaný učitel? A co kdyby byl členem KSČM nebo Dělnické strany? Zákon tomu nebrání, pokud neagituje ve škole. Do eurovoleb kandiduje zhruba stovka kantorů. Jeden z nich dokonce za krajně pravicovou Národní stranu.

Spojení pedagog - politik nepovažuje středoškolský učitel Patrick Ungermann, kandidující za Národní stranu, za kontroverzní.

"Učitel v politice, to není signál pro ředitele škol, že by měli takové lidi vyhazovat. Naopak, měli by si je držet, protože dokazují, že i mimo práci mají zájem o veřejný život, chtějí vést s veřejností rozpravu, a to my si vlastně ve škole neustále trénujeme: nejenom vyučovat, ale působit i formou dialogu," řekl iDNES.cz Ungermann, který je bez politické příslušnosti a na kandidátce Národní strany obsadil 16. pozici.

Tato krajně pravicová strana, o jejímž zrušení uvažuje ministr vnitra Martin Pecina, na sebe naposledy upozornila právě v souvislosti s eurovolbami. Česká televize a Český rozhlas odmítly vysílat její spoty, slibující "konečné řešení cikánské otázky".

Za osm let kantořiny vystřídal Ungermann několik středních škol. Nyní učí angličtinu na Střední škole řemeslné v Jaroměři. Sympatizantem Národní strany je podle svých slov "delší dobu než učitelem". "Učitel a politik, který navíc kandiduje do instituce (Evropský parlament, pozn. red.), která je stále více rozhodující, to je nádherná kombinace," míní.

Škola nemusí vědět ani o členství ve straně

S tím, že kandiduje, se v práci nepochlubil. Ani nemusí, závazná pravidla pro politicky angažované učitele neexistují. "Oznamovací povinnost nemá," řekl iDNES.cz Ondřej Gabriel z ministerstva školství.

Ředitel jaroměřské školy byl kandidaturou podřízeného překvapen. "Až ho uvidím, tak se ho zeptám, zda kandiduje a proč," řekl iDNES.cz ředitel Střední školy řemeslné Bořivoj Kreml.

Ungermann ani neuvažoval, že by ředitele o svých politických ambicích informoval. "Stále ještě máme rozumný zákon, že politika a škola nejdou do kupy, respektive ve škole se vzděláváme a politika je dobrovolná volba každého občana. Proč bych to ventiloval na půdě školy?" odpověděl Ungermann na otázku otázkou.

Odkazuje na zákon, který zapovídá ve školách činnost politických stran a jejich propagaci. "Politika ve smyslu politické propagace do škol samozřejmě nepatří. Politika ve smyslu seznamování žáků s principy fungování demokratického státu do škol samozřejmě patří, ale to už je jiná kapitola," odpověděl za ministerstvo Gabriel.

Ideologie ve škole? Zasáhnout může inspekce

Problémy ani stížnosti ředitel během Ungermannova ročního působení na škole nezaznamenal. "Škola má být apolitická a on tady nesmí nic provozovat, ale to se týká i jiných stran - od komunistické počínaje po jakoukoli jinou včetně této konče. Já ale nemám sebemenší signál. On se plně věnuje výuce, žáci si nestěžují," řekl Kreml.

"Kdybych to měl řešit, kdyby přišla nějaká stížnost, velice dobře bych si ověřil, zda jde o nějaké politikaření ve třídě. Vyslechl bych si studenty, jestli na ně zkouší nějakou ideologii," zdůraznil Kreml. "Dáváte mi trochu brouka do hlavy, budu muset být aktivní a trochu se o to zajímat," dodal.

V případě, že by se studenti v hodinách setkali s "politicky příliš aktivním učitelem", má škola možnost požádat o pomoc ministerstvo. "Můžeme vyzvat Českou školní inspekci, aby věc prošetřila ve smyslu pedagogickém, tj. jak se takové kontroverzní politické angažmá případně promítá do průběhu výuky. V první řadě je však věcí ředitele či ředitelky, jak se k věci postaví," vysvětlil Gabriel s tím, že ministerstvo nemá pravomoc přímo zasahovat do pracovněprávních vztahů na školách.

Podle Ungermanna ale není důvod k obavám, nikdo - z řad rodičů, studentů či školy - si na něj nikdy nestěžoval. "Jsem člověk, který nikterak nepřekračuje zákon čili ctí pořádky ve svém zemi, pracuje, tedy nefláká se, nikdo na něj tedy nedoplácí, takže jsem slušně žijící člověk a nevím, proč bych se měl setkat s odsudky," konstatuje Ungermann.

Podle politologa Tomáše Lebedy by měl ředitel zbystřit už kvůli Ungermannovým sympatiím k nacionalistům. "Jestliže je to sympatizant Národní strany, tak by měl být ředitel trošku ostražitější v tom, jak třeba on pracuje se svými žáky, jestli nemá nějaké krajní nebo dokonce extremistické postoje a jestli se to nesnaží šířit při výuce," míní Lebeda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video