Jan Pauly - nově zvolený děkan plzeňských práv (23. ledna 2012)

Jan Pauly - nově zvolený děkan plzeňských práv (23. ledna 2012) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Škola je lepší než dřív, tvrdí děkan práv v Plzni, kterým hrozí zánik

  • 40
Aniž by měl možnost ukázat své schopnosti, přišel čerstvý děkan plzeňské právnické fakulty Jan Pauly téměř jistě o akreditaci magisterského programu na Právnické fakultě ZČU v Plzni. Fakulta tak nejspíš na nějakou dobu zanikne.

Do čela Právnické fakulty byl Jan Pauly zvolen před pouhými deseti dny. Tehdy sebevědomě prohlašoval, že si nedovede představit, že by fakultě nebyla prodloužena akreditace stěžejního magisterského studia. Přesto se to ve středu stalo (čtěte zde). Škole, která se už tři roky vyrovnává s následky skandálu s rychlostudenty a pochybným udělováním diplomů, tak nyní vážné hrozí zánik.

Jak byste okomentoval rozhodnutí akreditační komise? Překvapilo vás?
Překvapilo je velice slabé slovo, my jsme naprosto šokováni. Přiznám se, že jsme se to dozvěděli ze sdělovacích prostředků, což je sice podružná věc, ale řekl bych, že to také o něčem svědčí. Konečné stanovisko akreditační komise a jeho odůvodnění stále nemáme.

Jak budete dál postupovat?
Až na základě stanoviska po mně chtějte naše vyjádření. Já bych ale ještě celou situaci nejdřív rád probral s paní rektorkou, se kterou dohodneme další postup. Samozřejmě mým úkolem je fakultu bránit ze všech sil. Já jsem připraven hledat všechny možné, a zároveň legální, prostředky, aby byla zjednaná náprava.

Pokud by byla akreditace opravdu fakultě odebrána, je podle vás reálné umístit všechny studenty na jiné školy?
Zákon to ukládá. Jestli se to ale dá zvládnout, to se musíte ptát přímo fakult. Já se obávám, že to bude opravdu velký problém.

Jak na vás hodnocení komise působí?
Opakuji, že oficiální stanovisko nemáme. Co se ale dozvídám z médií, tomu se mi nechce vůbec věřit. Čtu a slyším vyložené nepravdy.

Můžete uvést konkrétní příklad?
Například to, že se jedná o dlouhodobý problém, že se na fakultě nezlepšilo nic od léta, kdy tady byla kontrola. Tým lidí, který tady pracoval, ale dosáhl neskutečných věcí. Došlo k neuvěřitelné personální obměně a já trvám na tom, že zajištění je mnohem kvalitnější, než bylo předtím. Jsem přesvědčen, že jsme požadavky akreditační komise splnili.

Jaké požadavky máte konkrétně na mysli?
Je to především kritérium plného úvazku na klíčových místech, kde je zapotřebí garant. To jsme splnili. Dalším požadavkem je, že docent nebo profesor nesmí mít další úvazek někde jinde. To by ale znamenalo, že se změnila pravidla. V tom případě se ptám, proč nám to nikdo neřekl a proč se to toleruje u naprosté většiny jiných subjektů. Profesorů a docentů je v celé republice omezený počet. Zajímalo by mě, kolik je těch, kteří mají skutečně jen jeden závazek.

Skoro to vypadá, jako kdybyste byl přesvědčen, že se jedná o spiknutí.
Jsem daleko od toho, abych někoho podezříval nebo osočoval ze spiknutí. Na druhé si straně si ale musím klást otázky, co za tím je. A jistě nebudu sám, kdo si je bude klást.

Jaké je současné personální zajištění fakulty?
V pracovním poměru máme 12 profesorů a 13 docentů. Sedm z nich je na plný úvazek, k 1. červnu jich bude už deset. Na přepočtené úvazky jich máme nyní 16,46, k 1. březnu to bude 16,96.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video