Škola falšovala třídní knihy

  • 14
Na jedné z nejvyhlášenějších základních škol v Praze - v Londýnské ulici - se falšovaly třídní knihy. Vyplývá to ze svědeckých výpovědí bývalých učitelů. Podvod se podle nich odehrál před ohlášenou návštěvou České školní inspekce.

A důvod? Výuka byla chudší o dva předměty z výukových bloků, které se na této škole experimentálně vyučují. V třídních knihách tím pádem chyběly.

"Před příchodem školní inspekce ředitel zpanikařil a řekl nám, že se musí přepsat třídnice," řekl dnes už bývalý učitel v této škole Jan Chudík. "Že tam chybějící předměty - anglickou konverzaci a předmět s názvem svět práce - musíme dopsat, protože jsme je dostali zaplacené," podotkl Chudík.

Celou operaci popsal tak, že do starých obalů dvou třídnic 6. A a 6. B vložili s kolegou a zároveň synem ředitele Jaroslavem Kotalem mladším nové, přepsané už s chybějícími předměty.

"Třetí třídní kniha (6. C) se jako ztratila. Protože třídní učitelka Kateřina Šobáňová byla dlouhodobě nemocná a nemohla by její přepsanou verzi podepsat, byl jsem navíc pověřen vytvořit její duplikát," líčil Chudík.

Ředitel školy Jaroslav Kotal však takové tvrzení popírá. Šobáňová, která je nyní na mateřské dovolené, přitom svědeckou výpověď později potvrdila na úřadu Prahy 2, kde celou věc řeší v rámci přestupkového řízení odbor správních agend.

"Když jsem se náhodou zastavila za dětmi ve škole, všimla jsem si, že je v třídnici zapsaná činnost, kterou jsme nedělali," řekla Šobáňová.

Vedoucí odboru správních agend Jarmila Cechnerová případ odmítla komentovat. "Nemohu vám k tomu teď nic říct, přestupkové řízení je věc neveřejná," řekla pouze. Sám ředitel Kotal i jeho syn nařčení popírají. "To slyším prvně. K ničemu takovému jsem povel nedal," bránil se v pondělí ředitel.

Ředitel: Třídní knihy se ve škole nefalšovaly


Ředitel Základní školy Londýnská Jaroslav Kotal se k problémům, které v poslední době ohrožují pověst jeho školy, médiím většinou odmítal vyjádřit. Při pondělním rozhovoru pro MF DNES na půdě školy se obklopil svými zástupci i některými učiteli.

Praha 2 v současné době neřeší jen problém, co se stavbou, která vznikla v podkroví školní budovy bez povolení, ale i nařčení z toho, že se ve škole falšovaly třídní knihy. Vy jste k tomu měl dát pokyn.

To slyším poprvé.

Jak si pak vykládáte to, že jste se kvůli tomu měl již několikrát dostavit na úřad věc vysvětlit?

O tom také nic nevím. Já jsem nikomu nic nenařizoval.

Na tom falšování třídnic se měl podílet i váš syn, který zde také učí.
(Kotal si ho přivolá a položí mu stejnou otázku)
Kotal mladší: Před třemi lety jsem něco přepisoval v třídní knize. V lednu jsem nic takového nedělal.

Takže o tom ale neslyšíte poprvé?
Oba: Nevíme o tom, teď to slyšíme od vás.

Já jsem ale neřekla, kdy k tomu mělo dojít.
(chvíli pauza)
Kotal starší: Já jen vím, že v lednu byla inspekce. A v listopadu jsme hovořili o tom, že třídní knihy je potřeba doplnit. Máme čtyři bloky předmětů: Jazyková komunikace, Člověk a příroda, Člověk a společnost a Kultura ducha a těla.
(skočí mu do toho syn)
Kotal mladší: V každé práci, jestliže tam má přijít šéf, si pohlídáte, jestli máte všechno v pořádku. A jestli tomu se říká přepisování?
(slova se ujme opět ředitel)
Kotal starší: Jestli napíšu k předmětu Člověk a společnost opakování, tak musím také napsat, čeho je to opakování. Ano. Na základě pravidelných týdenních kontrol se řeklo: Ano, tyto zápisy si musíte dopsat. Ale to potom je spíš otázka, jestli to ten učitel učil, nebo ne. Ale nikdo nenařizuje přepisovat třídní knihu, to je v něčem jiném. Uvést knihu do řádného pořádku, to ano.

Podle svědeckých výpovědí bývalých učitelů to ale tak bylo.
V žádném případě ne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video