Škola bojuje se škodlivým radonem

Hranice - Už deset let se snaží vedení Zvláštní školy v Hranicích upozornit na to, že se jejich žáci učí ve špatných a nezdravých podmínkách. Před jedenácti lety tu spadly stropy a budova školy se musela staticky zajišťovat. Před osmi lety státní jaderný úřad naměřil v několika místnostech překročené hodnoty záření radonu, které se dodnes nezlepšily. Před pěti lety se hygienici vyjádřili zamítavě k zařazení budovy do sítě škol. "Nikomu to ale nevadilo, nikdo se tím nezabýval," posteskla si ředitelka Jitka Skřídlová.

V malých a dávno nevyhovujících prostorách školy však hranické děti musí zůstat ještě nejméně dva roky. Teprve před několika dny totiž škola získala příslib státní dotace na započetí nové stavby, která by měla vzniknout ve Studentské ulici. Zatím však děti zůstávají dál v místnostech s překročenými hodnotami radonového záření.
"Je to zdraví škodlivé záření, kterému se připisují rakovinotvorné účinky," řekla přerovská hygienička Dana Vránová a dodala: "V budově jsou ale mnohem větší problémy než radon. Těch nedostatků je tu moc a zvýšené hodnoty radonu nejsou to první a nejpodstatnější," podotkla hygienička.

"Jediným opatřením proti radonu je zvýšené větrání tříd. Nic jiného nám nezbývá. Musíme tu zůstat, protože zatím nemáme kam jít," řekla ředitelka Jitka Skřídlová, která za deset let své existence ve funkci podávala už čtyři architektonické studie na výstavbu nové školy. "Až do letoška to ale byly marné snahy. Nejenže město, jemuž patří budova školy nám nedokázalo nabídnout vhodný pozemek, ale ani ministerstvo školství, které nás řídí, náš projekt na novou školu stále nechtělo podpořit finančně. Možná tomu napomohla i nejasná situace okolo zvláštních škol, kdy se zvažovalo, zda nás stát nezruší," řekla ředitelka.

Bývalý ředitel Školského úřadu v Přerově a budoucí šéf krajského školského odboru však ministerstvo hájí. "Problém je v tom, že přerovský okres dostal z ministerstva školství 25 milionů na rekonstrukci a přístavbu Zvláštní školy v Lipníku nad Bečvou, která byla dokončena vloni. Další miliony šly na rekonstrukci Dětského domova shodou okolností také v Lipníku, takže nebylo možné, aby jeden okres dostal najednou další miliony korun na další opravy škol," vysvětlil Miroslav Gajdůšek.
"Bohužel je pravda, že zrovna okres Přerov má snad jako nikde jinde v kraji zvláštní školy ve skutečně tristním stavu. Teď ovšem s výjimkou nové lipnické školy. Stejné problémy jako škola v Hranicích má ale léta i přerovská a kojetínská zvláštní škola. Tady však řešení leží v obou případech z velké části na městech," dodal Gajdůšek.

Pro přerovskou zvláštní školu, kde se děti učí v hygienicky nevyhovujících malých prostorách a navíc jsou roztroušeny na čtyřech různých místech ve městě, hledá radnice vhodnou budovu. "Je to ale problematické," přiznal už dřív místostarosta Jiří Pavelka. Původní návrh radních byl přesídlit děti do bývalé školy na Optické ulici. Na její opravu by však nejdřív ministerstvo školství muselo uvolnit 10 milionů korun a navíc radní nyní schválili, že budovu na Optické přebudují na Domov důchodců.
"V Kojetíně by zase zvláštní škola mohla získat uvolněné prostory základní školy. V ní dosud sídlilo gymnázium, kterému se podařilo získat peníze na novou budovu," řekl Gajdůšek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video