Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skokanem přes hladinu Vltavy aneb cesta pražským přívozem

  12:47aktualizováno  12:47
Od srpna funguje na Vltavě v hlavním městě celkem pět přívozů. Lodě jezdí i v samém centru metropole ze smíchovského na staroměstský a novoměstský břeh. Svezete se na lístek MHD nebo na tramvajenku, kolo a kočárek přeplavíte zdarma.

Od srpna funguje v Praze na Vltavě už pět přívozů. | foto: Michal Šula, MF DNES

Malý Péťa v lacláčích už netrpělivě očekává příjezd přívozu. "Ahoj. Taky čekáš?" ptá se chlapečka, který sedí na schodech na molu vedle něj, a krátí si tak dlouho chvíli.

Loď ze Smetanova nábřeží jezdí na Slovanský ostrov každých dvacet minut od osmi hodin ráno do osmi večer. Je jedna hodina po poledni a plavidlo pojmenované Skokan je tady.

"Tak to chci vidět, jak bude skákat," podiví se Péťa. Naráží tím na loďku, která se přikodrcala do přístaviště. Pohledy dospělých napovídají, že ani oni si nejsou jisti bezpečností plavidla.

Převozník Ondřej nás však ujišťuje, že loď je bezpečná. Svá slova ilustruje tvrzením, že se ještě nikdy nepřevrátila.

"Tyhle lodě jsou zespodu ploché, proto jsou také stabilní. A díky tomu mohou jezdit i kanálem Čertovka, který je asi jen metr hluboký," říká.

To cestující uklidňuje, nasedají na plavidlo. "Kam to bude?" ptá se Ondřej. "Na Dětský ostrov," zazní odpověď.

Vyrážíme. Ještě trošku nedůvěřivě se ptám, co by převozník dělal, kdyby se rozbil motor. Ondřej nejistě zakoulí očima a říká: "Asi bych se pomocí pádla snažil dostat loď ke břehu nebo bych přivolal pomoc."

Nové linky přívozů v Praze

Ale úzké pádlo, na něž ukazuje, nepůsobí zrovna jako nástroj, kterým by dostal loď bezpečně ke břehu. Později však chápu, že jeho slova mají svůj účel. Navodit atmosféru. Na té si První všeobecná člunovací společnost, které patří převozní lodě, zjevně zakládá.

Uniformy, které převozníci mají, jsou prý replikami oblečení, které na sobě kdysi měli příslušníci rakouského císařského námořnictva.

"Tyhle přívozy nemají být jen pouhou součástí městské dopravy. Mají být a také jsou jedinečné. Proto se snažíme navodit atmosféru, kterou měly přívozy za doby, kdy je lidé využívali mnohem více," popisuje kormidelník.

Přívoz však nevyužívají jen výletníci, ale také lidé při cestě do práce. "Když je sezona přívozů, jezdím takhle do práce téměř pravidelně. S výjimkou dnů, kdy je špatné počasí," říká Martin Kopač z Dejvic.

Převozník přes Vltavu
 
To potvrzuje i vytíženost některých přívozů. "Ten s označením P1 převeze za den 150 lidí, P2 až 450 lidí. Sem budeme dokonce muset dát větší loď, aby pobrala všechny pasažéry. Na trojce jezdí denně 300 lidí," říká Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která je organizátorem městské dopravy.

Přívozy mají sloužit lidem při přepravě z jednoho břehu Vltavy na druhý. Ale lidé je občas využívají jen jako vyhlídkové projížďky po Vltavě.

. Jak fungují přívozy

- lodě jezdí denně i o víkendech
- provoz je od 1. srpna do 15. října
- platí zde přestupní jízdenky MHD a tramvajenka
- nepřestupní jízdenku použít nejde
- nelze využít SMS jízdenku
- kolo nebo kočárek je možné vzít na loď zdarma

Je to zdarma! Rychle tam!
"Dneska jsem převážel skupinku lidí, kteří chtěli na Dětský ostrov. Když jsme tam dorazili, řekli, že by chtěli jet zase zpátky. To mě trochu zarazilo. Lidé si tu vystoupí a třeba za hodinu jedou nazpět. Zkrátka zjistili, že první den zahájení provozu je cesta zdarma," říká převozník.

Po zbytek sezony se jezdí za lístky MHD. Přímo na lodi je přístroj na označení jízdenky. Převozníci mohou zkontrolovat, kdo si štípne jízdenku. "Nemyslím si, že bychom si nehlídali černé pasažéry. Tím bychom se jen poškodili. Nám jde o prestiž," vysvětluje Ondřej.

"Dětský ostrov," zakončuje hlášením převozník cestu přes Vltavu. Malý Péťa sklesle vylézá z lodi a ještě chvíli pozoruje okolní šlapadla. Sedmiminutová projížďka mu zřejmě nestačila.

. Kudy jedou lodě

Přívoz P1
Sedlec - Zámky

Zajišťuje celoročně spojení Sedlce a Zámků na severním okraji Prahy. Jde o zajímavou cestu s tipy na výlety vltavským údolím, například okruh ze Stromovky, přes Troju, Zámky, Sedlec, Podbabu, zpět do Stromovky.
Spojení veřejnou dopravou z Bohnic do Suchdola přes Holešovice dnes trvá cca 60 minut, s využitím přívozu se tato doba může zkrátit na polovinu. Ještě výhodněji vychází spojení z Bohnic do Prahy 6 a do Roztok nebo Kralup nad Vltavou.
Přívoz je v provozu (všední dny) od 5.30 do 20.00 hodin.


Přívoz P2
Spojí oblast V Podbabě a Podhoří.

1. zastávka V Podbabě
2. zastávka Podhoří
Přívoz jezdí mezi vltavskými břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím. Toto spojení je atraktivní zejména pro oblasti Prahy 6 a Troju. Nabízí také atraktivní spojení Podolí a Zlíchova, a to včetně výhodných návazností linek pozemní dopravy v zastávkách Lihovar a Dvorce.
Přívoz je v provozu (všední dny) od 5.40 do 19.50 hodin.

Přívoz P3
1. zastávka
Lihovar
2. zastávka Dvorce-Žluté lázně
Spojí oblast Podolí a Zlíchova, a to včetně návaznosti na pozemní dopravu v zastávkách Lihovar a Dvorce; především linky č. 118 a 124 ke stanici metra Budějovická.
Přívoz je v provozu (všední dny) od 6.00 do 22.07 hodin.


Přívoz P4
Spojí Staré Město a Smíchov
včetně Střeleckého, Slovanského a Dětského ostrova.
1.-2. zastávka Národní divadlo
Přístupny jsou ze Smetanova nábřeží.
3. zastávka Střelecký ostrov
Zastávka bude na východním břehu u mostu Legií přes řeku naproti galerii Hollar.
4. zastávka Slovanský ostrov (Žofín)
Přístaviště bude na severním cípu ostrova.
5. zastávka Dětský ostrov
Lidé vystoupí na jižním okraji u lávky na Janáčkovo nábřeží.
Přívoz je v provozu (všední dny) od 8.00 do 19.40 hodin.

Přívoz P5
Propojí oblast nad Šítkovským jezem a spojí Nové Město se Smíchovem.

1. zastávka Jiráskovo náměstí
Cestující nastoupí na náplavce nedaleko stanice tramvaje.
2. zastávka Botel Admirál
Umožní cestujícím dopravit se z Nového Města na Smíchov.
3. zastávka Císařská louka
Loď zastaví na severu ostrova. Ten je nyní přístupný pouze z jihu lávkou od smíchovského lihovaru.
4. zastávka Vyšehrad
Loď bude stavět nedaleko vyšehradské skály.
5. zastávka Výtoň
Zastávka bude naproti podskalské celnici a tramvajové stanici.
Přívoz je v provozu (všední dny) od 8.15 do 19.45 hodin.

Kompletní jízdní řády: www.prazskeprivozy.czHlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.