Škody z povodní? Bez kontroly

  • 13
Za nápravu povodňových škod zaplatíme možná víc, než kolik je nezbytně nutné. Nikdo totiž nekontroluje, zda obce a regiony sepisují škody po povodních poctivě. "Nemáme žádné mechanismy, jak kontrolovat obce, že povodňové škody vyčíslují správně. Zatím víme o případu na Plzeňsku, kde krajský úřad odhalil obce, které své povodňové škody nadhodnotily," říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, kam mají kraje soupisy škod hlásit, Petr Dimun.

Přecenění škod přiznává radní Plzeňského kraje Vlastimil Vilímec. "Dohromady to bylo přibližně o padesát milionů korun. Se starosty těchto obcí jsme to již projednali a čísla opravili. Nevidím v tom úmysl, spíš nezkušenost s novým zákonem."

Zároveň Vilímec připouští, že údaje ze všech postižených obcí v regionu kraj nekontroloval. "Prověřovali jsme jen obce s vyššími škodami," řekl.

Ministerstvo přitom považuje krajskou kontrolu za jedinou možnou. "Kraj je náš partner, který by měl obce při sčítání škod kontrolovat," míní Dimun.

Vlivný politik, který má v jednom z krajů na starosti právě hospodaření, však takovou kontrolu považuje za absurdní.

"Kraje rozhodně nebudou mít snahu státní rozpočet nějak šetřit. V jejich zájmu je, stejně jako u obcí, získat ze státního rozpočtu co nejvíce peněz," uvedl krajský radní, který si přál zůstat v anonymitě.

Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že samotné nadsazení škod ještě neznamená, že stát tyto peníze skutečně zaplatí.

"Budeme totiž vyplácet peníze jen na konkrétní projekty, a to pouze 80 procent z celkových nákladů. Zbytek musí obec doplatit ze svého a rozpočty těchto projektů budeme kontrolovat," řekl mluvčí Dimun.

Jenže obce mají i jinou možnost, jak stát obrat o peníze. Kdyby zorganizovaly sbírku na konkrétní popovodňovou opravu, stát by jim mohl osmdesátiprocentní dotaci na takový projekt snížit. Když sbírka bude pouze obecná, například na "obnovu obce", může ji obec přelévat podle potřeby mezi projekty tak, aby o státní dotaci nepřišla. "To je možné, tohle lze kontrolovat jen těžko," připouští Dimun.

"Je to ale neetické, protože tím se o pomoc okrádají jiné obce," dodává. O nehospodárnosti při rozdělování státní pomoci se pochybovalo například před čtyřmi roky, kdy jarní povodně poničily několik obcí ve východních Čechách.

Starosta východočeského Kounova Zdeněk Šritr se pak dva roky poté netajil v týdeníku Respekt tím, že povodeň v některých věcech obci pomohla.

"Máme skoro hotový vodovod i kanalizaci. Nebýt povodně, nic by se tu nedělo. Čtyřicet let nebylo možné na vodovod a kanalizaci ani pomyslet, teď se objevila jedinečná šance," přiznal kounovský starosta.

Obec, jejíž roční rozpočet nedosahoval ani jednoho milionu korun, získala po povodních od státu bezmála třicetimilionovou dotaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video