Škodliviny zpomalují vývoj mozku dětí

Vědci varují, že znečištěné životní prostředí a škodliviny obsažené v krvi a v mateřském mléku mohou bránit rozvoji mozku dítěte. Badatelé z univerzity Heinricha Heina v německém Düsseldorfu se zaměřili na působení chemikálií označovaných jako polychlorované bifenyly - PCB. Ty bývají spojovány s rakovinou jater i ledvin a s poruchami novorozenců.

I když je používání těchto látek zakázáno, kdysi se běžně využívaly v průmyslu. Dodnes do okolí pronikají ze starých elektrospotřebičů.

Po delší dobu se tak dostávají do malých organismů a ryb. Jejich prostřednictvím pak vstupují i do potravinového řetězce.

Poškození před i po narození
Výzkumný tým se podle studie uveřejněné v časopise The Lancet pokusil zjistit, zda má působení PCB dopad na mozek malých dětí a zda je případné poškození patrné pouze před narozením, nebo i později během kojení. Vědci pozorovali 171 zdravých novorozenců a matek a zaznamenávali jejich vývoj ve věku sedm, 18, 30 a 42 měsíců.

Ukázalo se, že u dětí kojených mlékem s vysokými koncentracemi PCB byla větší pravděpodobnost pro dosažení nižší úrovně fyzického i mentálního rozvoje.  Rozdíly mezi normálními a zaostávajícími dětmi byly zřetelné zejména u věku dva a půl roku výše.

"Všichni si mysleli, že PCB mají pouze prenatální účinky, ale ukázalo se, že působí také v období po narození. Nejspíš to není překvapivé, neboť koncentrace PCB, jemuž jsou novorozenci vystaveni v mateřském mléku, je mnohem vyšší, než hladina v těle matky v době působení na plod," vysvětlil šéf odborného týmu Gerhard Winneke.

Bifenyly ovlivňují štítnou žlázu
Bifenyly podle vědců zřejmě snižují produkci hormonů ve štítné žláze. Ta je spojována s kontrolou růstového procesu. Chemici vyzvali odborníky k úsilí ke snížení hladiny PCB v přírodě. Lékaři by podle nich také v některých případech měli přehodnotit doporučení týkající se kojení. To je pro novorozence většinou odborníků považováno za nejlepší způsob výživy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video