Skleník se stal noční můrou

Troja - Městští radní jsou poněkud rozčarováni děním okolo stavby skleníku Fata Morgana v Pražské botanické zahradě v Troji. Primátor Jan Kasl tvrdí, že materiál, podle něhož měla rada rozhodnout, co s rozestavěným objektem, nikoho nepřesvědčil. Ukázalo se, že jeho dostavba by přišla na 129 milionů korun. Práce v Troji nyní stojí a čeká se na různé rozbory a následné rozhodnutí zastupitelstva. Skleník je hotov sotva z poloviny a už přišel město na zhruba osmdesát milionů korun. Je to čtyřikrát tolik, než se původně předpokládalo.

"Nevím, zda se najdou argumenty pro zastupitelstvo, aby se zajistil koníček řediteli zahrady Jiřímu Haagerovi," řekl primátor. Nelíbí se mu ani to, že ve skleníku si řeší i stát své zájmy, neboť botanická zahrada spravuje květiny zabavené celníky na hranicích.

Ani radní však dnes neznají odpověď na otázku, co s rozestavěnou Fatou Morganou bude dál. Dokonce se zamýšlejí nad tím, zda město skleník za dvě stě milionů korun vůbec potřebuje. "Byl by za to třeba celý nový vlak metra," podotkl Kasl. Dosud také nikdo otevřeně nesdělil, kdo za vzniklou situaci nese zodpovědnost.

Primátor připustil, že ani odvolání ředitele Haagera není vyloučené. "Někde se musela stát chyba. Není možné, že by selhaly všechny kontrolní mechanismy," míní Kasl. Kauzu považuje za projev diletantství a trestuhodnost. "Zahrada, která byla investorem, teprve když vyčerpala peníze na celou stavbu, zjistila, že je něco špatně.

Chybu udělal také odbor životního prostředí, protože jeho ekonomové měli investici lépe kontrolovat." Faktem je, že ještě nedávno primátorův náměstek Petr Švec (ODS), který má na starosti životní prostředí, situaci spíše bagatelizoval. Většinou se omezil na výtky členu zastupitelstva Branko Dolečkovi (US), který na skandály okolo skleníku neúnavně upozorňoval. Švec většinou tvrdil, že jde o pomluvy.

Vedení zahrady se k chybám také nehlásí a vinu svaluje na projektanta. Jitka Jelínková, spoluautorka projektu, toto tvrzení rezolutně odmítá. "Podle soutěže mělo jít o jednoduchý objekt zapuštěný do terénu. Botanická zahrada ale v listopadu 1996 po podpisu smlouvy na projektovou dokumentaci rozšířila požadavky," uvedla. Změnilo se tak nejen umístění a tvar stavby, ale přibyla také provozně správní budova, různé přípojky a další prvky.

Ještě počátkem roku 1998 se odhad nákladů pro stavební povolení pohyboval těsně nad sedmdesáti miliony korun. Po vydaném povolení ke stavbě však Haager rozhodl o dalších změnách a náklady tak vyhnal na více než dvojnásobek. Státní stavební dohled sice stavbu zastavil, ale botanická zahrada toho nedbala a tři čtvrtě roku stavěla načerno. Půlmilionová pokuta na sebe nedala dlouho čekat. Navíc se ukázalo, že jednu zakázku za druhou při stavbě Morgany získávala firma Pavel Čížek - Stavební práce. Shodou okolností připravovala podklady pro řízení, z nichž Čížek vycházel vítězně, jeho sestra Lenka Vlasáková, která v zahradě pracuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video